Album



Bontás és építés

2011. december 03.

Nem lehetett okuk panaszra a helyi építőipari cégeknek 1975-ben, hiszen ahogy a mellékelt képen is látszik, éppen befejezéséhez közeledett a vízügyi székház építése, és hamarosan indult a Kossuth tér utoljára felhúzott irodaházának beruházása.

A Kossuth téren, nagyjából a mai rendezvénytér sarkán, valahol a Rotary-dombormű környékén állhatott az a fotós, akik 1975 kora tavaszán ezt a fényképet készítette, és amit a napokban a Google "ajándékozott" nekem. A kép születésének dátumát a két építkezés azonosítja be egyértelműen.

A háttérben látható Vízügyi székházat - ahogy azt korábban az 1xVolt rovatban, az épület történetéről szóló írásunkban olvashatták - 1975. április 4-én adták át. A fotón jól látható, hogy a 16 - a szerelőszintekkel 18 - emeletes irodaház Ságvári körút felőli oldalán, kívül, még egy falhoz szerelt lift áll, és a szinteket lezáró ablakok sincsenek a helyükön. Azaz még nem adta át az épületet a Szolnok Megyei Állami Építőipari Vállalat (ÁÉV) részben magának, nagyobb részt a Vízügynek és még további négy helyi vállalatnak.

A fotó fókuszában lévő bontási terület is az 1975-ös évet valószínűsíti, hiszen az ugyancsak az 1xVolt rovatunkban közölt, Felvonulók nézték című cikkhez kapcsolódó fotókon az látszik, hogy az itt felépülő TB-székház 1976. április 4-ére már szerkezetkész volt.

Ez a kép is sok dologról mesél. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy a Kossuth teret szegélyező régi, likvidálásra ítélt épületek bontása 1975-re befejeződött. A kép bal és jobb oldalán látható, ma is álló házak ugyanis a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején épültek fel, és nem lettek volna ilyen módon fotózhatóak, ha a fotó előterében lévő üres térről 1975 kora tavaszára már nem bontják el, a teret addig nyugati irányban lezáró Steiner Jakab féle házat. A fotó árulkodik arról is, hogy a hatvanas években nyitott Ságvári körút mentén álló házak között, az egykori Sportbolt is készen volt már 1975-re, hiszen lapos tetős sziluettje felfedezhető a bontási terület mögött.

Az pedig már csak hab a tortán, hogy a kép tanúsága szerint, a hetvenes évek közepére már Szolnokon is Zsigulik kezdték felváltani a korábbi Warszawa és Moszkvics taxikat.

A Google jóvoltából a Vízügyi székház építésének egy másik fotódokumentuma is hozzám került, amelyik bizonyosan 1974 nyarán készült. A kép nemcsak azért érdekes, mert a korabeli daruzási technika látható rajta, hanem azért is, mert a nagyjából a mai Hild tér helyén álló, a hetvenes évek elején ugyancsak halálra ítélt házakat mutatja az utolsó pillanatukban. Mi másért állna a kép baloldalán az a toronydaru, ha nem azért, hogy közreműködjön az építési terület előkészítésében?

A fotót az SZTK valamelyik emeleti ablakából készíthette valaki. Milyen jó lenne, ha kiderülne, több kép is született azon a napon, és mondjuk, lenne olyan, amelyik Pelikán Szálló építését dokumentálja. Mert 1974-ben az is gőzerővel épült, ahogy a még csontváz Vízügyi székház mögül előbukkanó, Móra Ferenc úti tízemeleteseken és környékükön is lehetett még dolguk a helyi építőknek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ünnepi díszben
Nekem olyan, mintha egy ünnepi riportfotóból született volna ez a képeslap. Csak éppen nagyjából száztíz év távlatából azt nem lehet tudni, mit ünnepelhettek a Megyeházánál, és miért volt fellobogózva a Gorove, azaz a mai Kossuth utca eleje. És persze a palotasor előtti fákról is érdemes beszélni.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kitessékelt Ede
Harminc éve állították fel a szolnoki színház sarkán, a Táncsics utca elején Pogány Gábor Benő szobrászművész Szigligeti Ede-szobrát. Nagyjából hat évvel azután, hogy a művésztől a város megrendelte az alkotást, ami eredetileg nem közterületen, hanem az épület aulájában állt volna.

A Szoborpark további képei