Album



Az első lefotózott szolnoki biciklis?

2023. október 07.

Ennek a fotónak egy rosszabb minőségben képeslappá lett változatát hét évvel ezelőtt már bemutattam itt, de akkor leginkább a Szentháromság-szobrunkra koncentráltam. A jobb minőségben fennmaradt verzión vettem észre egy kerékpárost, aki lehet, hogy az első Szolnokon fotózott bringás?

A most bemutatandó, a budapesti Vasúti Levelezőlapárusítás gondozásában kiadott képeslapot 1918. május 27-én küldték Szolnokról Csehországba, minden bizonnyal egy itt áthaladó vagy ápolt, a Császári és Királyi (K und K) hadseregben szolgáló katona. A 2017. január 1-jén, a blogSzolnok Album rovatában Titokzatos Szentháromság címmel bemutatott hasonló anzikszot hat évvel később, 1924-ben postázták innen Budapestre, hátlapján már nem szerepelt a Vasúti Levelezőlapárusítás, és jóval homályosabb is volt a nagyítás és a sokszorosítás. Talán azért, mert a Monarchia szétesése után a tulajdonjogok is kicsit széthullottak, és hát egy ideig mindenki abból dolgozott, amit talált, ráadásul a minőség is aláment a háború előttinek. Mindennek nincs különösebb jelentősége, hacsak az nem, hogy amikor először foglalkoztam ezzel a szolnoki felvétellel, és csak a Szentháromság-szoborra koncentráltam, elkerülte a figyelmemet az ismeretlen fotós által megörökített kerékpáros.

Márpedig simán előfordulhat, hogy a városháza és a Szentháromság-szobor között, nagyjából az úttesten, a fotósnak háttal lévő, tekerés közben megörökített bringás az első fotó szolnoki kerékpárosról. Természetesen csak akkor, ha ez a fotó 1907 előtt készült, merthogy abból az évből - vagy maximum pár évvel későbbről - ismert egy háromkerekűn ülő gyermek, aki a mai Boldog Sándor István körutat a Kossuth út sarkán lezáró szecessziós Kereskedelmi Bank épülete előtt lett megörökítve. Mivel azonban ezen a fotón nem vehető ki egyértelműen a hatvanas évek elején elbontott épület - mert vagy még nincs ott, vagy a Steiner-féle (később Szekeres) ház eltakarja -, akár azt is feltételezhetjük, hogy ez a felvétel 1907 előtt készült. Vagy abban az évben, hiszen a Népbank Hermész-szoborral díszített tetejű épülete meg már egyértelműen kivehető a felvételen.

A Szentháromság-szobor miatt biztos, hogy csak 1900 júniusa után dolgozhatott a fotós, hiszen a képen látható szoborcsoport akkor került a térre a korábbi, hasonló témájú pótlásaként. A városháza ugye nem sokat segít a fotózás lehetséges időpontjának a szűkítésében, hiszen az 1884-ben átadott épület földszintjén, a mai Táncsics Mihály út sarkán a kezdetektől a harmincas évekig Sebők Nándor üzlete működött, mellette pedig Konsitzky György "fehér kutya" cégérű kereskedése volt. A mai házasságkötő terem helyén egy Drogéria felirat vehető ki, a túlvégen pedig - a mai ügyfélszolgálat bejáratánál - Fehér Adolf portálját látjuk. Ha esetleg tudnánk, hogy a drogéria vagy Fehér úr üzlete mikor került a városháza alá, talán közelebb kerülhetnénk a megoldáshoz, hiszen a Steiner-féle ház a Szentháromság-szobor előtt épült, tehát nem támpont.

Azt azonban nyugodtan kijelenthetjük, hogy a kerékpáros jelenléte Szolnokon már 1907 előtt sem lehetett meglepő. A hazai kerékpáros kultúra és sport ugyanis a 19. század végén kezdett kialakulni, és elsősorban a polgárság, a középosztály körében lett népszerű. Milyen jó lenne tudni, hogy mikor jelent meg az első drótszamár Szolnokon, vagy mikor és ki kezdett először ilyesmit árulni a városban! Az biztos, hogy a múlt század első évtizedére már sokan bringázhattak a városban, aminek az egyik legfőbb bizonyítéka, hogy az 1910 nyarán megalapított MÁV SE-ben nemcsak labdarúgó és birkózó, de kerékpáros szakosztály is létrejött. Azaz alapvetően semmi meglepő nem lehetett egy kerékpáros látványában az 1900-as évek elején Szolnokon. A csoda az, ha erről képet is találunk.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok széles főutcája
Az ehhez az 1903. augusztus 30-án feladott képeslaphoz használt fotót a mai Varga épületének legfelső emeletéről, a Kossuth tér felé néző ablakból készítette Ragács Gyula. Annak ellenére, hogy jó ideje írok régi szolnoki képeslapokról, házakról, utcákról, e felvételt nézve ugrott be egy nagyon fontos kérdés.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - 2024. szeptember 23. (hétfő) 18:00

AKB

Így múlik?
Szolnok belvárosában, igaz, egy mellékutcában, de ott, ahol valamikor fontos kis üzletek (itt vettem az első pintyemet) és legendás presszó működött, majd szépreményű, igényes vendéglő is nyílt, ma üres a ház, eladók/kiadók a helyiségek. Ez a Sütő utcai épület a szolnoki kereskedelem és vendéglátás lakmuszpapírja, ami szerintem éppen azt mutatja, baj van. Nem a hellyel, nem az egykori üzemeltetőkkel, hanem Szolnok vásárlóerejével és igényeivel.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megtalált Nyugalom
Azt hittem, hogy Kirschmayer Károly Nyugalom című alkotása már nincs is meg a MÁV Kórház udvarán. Aztán ahogy elkezdtem megkerülni a kertben lévő kis tavat, előbukkant a méretes női alak. Amiről részletes leírást eddig nem találtam.

A Szoborpark további képei