Album



Alapkő a régi házak helyén

2012. március 08.

Bontják a régi várost, hogy helye legyen az újnak. Ráadásul ünnepélyesen. Hogy mindenki ünnepelt-e a hatvanas évek végén, nem derül ki a képről, amit elsőre nem volt könnyű azonosítani. (Javított verzió!)

A képhez mellékelt felirat nélkül elég sokáig kellett volna néznem ezt a fotót, hogy rájöjjek, Szolnokon készült. Ma már csak két ház van meg azok közül, amelyeket 1969. július 28-án egy fotós megörökített. (Tehát nem  a hetvenes évek első felében, 1972-73 környékén készült a kép, ahogy azt korábban ugyanebben a cikkben írtam).

A kép tetejét nézzék! Mivel tudom, hogy Szolnokon készült a fotó, egész könnyen be tudom azonosítani az SZTK tömbjét az üres tűzfalak mögött. És a kép bal felső sarkánál, az SZTK mellett is ismerős ház áll. A Pelikán parkoló melletti, a Jászkürt utcában lévő, szép régi bérház látható a képen. Ezzel a házzal kapcsolatban egyre többször eszembe jut, hogy vajon miként úszta meg a rombolást? Körülötte minden régi házat elbontottak, ez a szürkés-kék ház viszont ma is áll.

Ha a két ma is álló épületet beazonosítjuk, akkor könnyen tájolhatjuk a képet. Igen, a vízügyi székház helyét mutatja. Ám nem a 18 emeletes toronyház alapkövét rakják itt le - amint korábban tévesen írtam -, hanem az új városközpontét. Kicsit jobban megnézve a fotót, az ünneplők köré emelt palánkon zászlók láthatóak, valószínűleg nemzeti színűek és vörösek. A kép közepén álló fától a bal alsó sarokig mintha egy asztal állna, talán az ünnepség elnöklői ültek vagy álltak mögötte. A nagy lyuk - feltételezhetően az új városrész alapkövének a helye - körül pedig ünneplő emberek.

A vízügyi székházat 1975. április 4-én adták át. A Pelikán Szállót és a Centrum áruházat szintén abban az évben. A művelődési ház viszont csak 1979-re lett kész, a Skála és az olajos székház pedig pár évvel később. Tehát ezt a képet nem 2-3 évvel, hanem 6 esztendőúvel korábban készítette - szerintem - a Néplap valamelyik fotósa.

Honnan is? Más esélye nem lehetett a fotósnak, minthogy bekéredzkedett a Ságvári körút és az Ady Endre út sarkán álló ház valamelyik emeleti lakásába, hogy rálásson az eseményre. Ez pedig azt jelenti, hogy a félig oszlopokon álló sarki ház néhány évvel öregebb, mint a vízügyi székház. (Ezt egyébként a vízügyi székház építéséről készült későbbi fotók is igazolják.)

Érdemes néhány pillantást vetni az ünneplők mögötti területre. A középső fa túlsó oldalán mintha egy fejkendős néni állna. Balra fent egy lovas kocsi, mögötte egy gyalogló ember, és talán a kocsi mögötti kapualjban is áll valaki. Vajon mit gondolhattak ezek az emberek, amikor megtudták, hogy a szűk utcás lakóhelyük hamarosan eltűnik a térképről? Mert a szocialista iparváros közepén modern toronyházak emelkednek majd.

Őszintén kíváncsi lennék!

Ez az interneten keringő fotó egyébként eredetileg a Kaposvári Gyula által szerkesztett, 1984-ben megjelent, Szolnok képekben című kötet 104. oldalán látott először napvilágot.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

120 éves szolnoki szelfi?
A szolnoki zsinagóga előtt álló és a kamerába néző férfi biztos, hogy nem a mai Sóház utca végén ácsorgott, amikor ez a kép készült. Viszont nem lepődnék meg, ha kiderülne, a fővárosi "Gancz telepen" élő Gizuskának küldött lap postára adója ő volt, aki így egy ősszelfin küldte el szolnoki üdvözletét.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.

A Szoborpark további képei