Album



A kép széle az érdekes

2016. szeptember 03.

A papír minősége alapján nagy példányszámban jelenhetett meg ez a képeslap, ami a Megyeházát mutatja a bővítés és a mögötte lévő park kialakítása után nem sokkal. Valamiért 1932 szerepel a lapon, de gyanítom, hogy a felvétel még a húszas években készült. Ma pedig nem a Megyeháza, hanem a mellette álló épületek az igazán érdekesek.

A fotó készítője, nagyjából kilencven évvel ezelőtt, a kibővített Megyeháza akkor új, hátsó traktusát akarhatta megörökíteni. Talán már a kép készítésekor is tudta, hogy képeslap készül a fotóból, hiszen joggal lehetett büszke a város és a megye a Tisza-híd lábánál lévő vásártér rendezésére, és a kinőtt közigazgatási épület bővítésére. Mondjuk úgy, hogy a két világháború között is dívott még a képeslap reklám és propaganda célra történő használata a közintézmények körében is.

A korabeli fényképész a mai Verseghy parkban állhatott, nagyjából a békás szökőkút környékén. A Megyeháza körülbelül ugyanígy megörökíthető lenne most is, csak éppen a Szapáry-szobor, a Béres-csepp, no és a Rózsakert meg az új sétányok lennének a hátsó homlokzata előtt. Viszont jó ideje nem lehetne úgy megcsinálni ezt a képet, hogy a Megyeháza két oldalán kilenc évtizede még álló épületek is rajta legyenek a felvételen.

A fotó bal szélén álló, kifejezetten modern épület - villa? - 1969-ben még biztosan állt, de valószínűbb, hogy csak a hetvenes évek végén bontották el. Akkor, amikor a Megyeháza és a mai Kellner Gyula - akkor F. Bede - utca közötti tömb harmadik, egyben utolsó irodaháza, amelyiknek főbejárata ma a park felé néz, felépült. Hogy ez a régi épület félig a mostani parkoló helyén állt-e, talán csak azok tudnák megmondani, akik akkor már ott éltek a közeli társasházakban.

Ami nekem rendkívül furcsa, hogy Szolnok 1927-es térképén látható telekbeosztás alapján ez a ház vagy nem állhatna itt, vagy két telket foglalt el. Nyilvánvaló, ez utóbbi, ami alátámaszthatja, hogy gazdája igencsak jómódú lehetett, ha Szolnok akkoriban alakuló "villanegyedében", a korabeli Scheftsik István utcában, a Megyeháza tövében építkezhetett.

Nem kevésbé talányos a fotó jobb széle, a mai Lengyel légió utca, ahol olyan, mintha a Megyeháza földszintes, tető nélküli kistestvére állna. Az érdekes épület helyén Szolnok egyik szép, Bauhaus jegyeket hordozó, viszonylag régi bérháza, illetve a néhai Damjanich uszodát váltó park vége található egy trafóházzal. Mögötte látható, hogy már áll a bírósággal szemben lévő, telekkönyvileg a Damjanich utcához tartozó bérház. Ami csak még érdekesebbé teszi ezt az egyébként szép földszintes épületet, ami a kép készítésekor a Kert és a Honvéd utca sarkán állt.

Nem tudom bizonyítani, de csak arra tippelek, hogy ez egy épületcsonk. A korábban a Szabadság térre is kiérő, úgynevezett Scheftsik-bazár maradványa, ami a Zagyva-híd felől fotózva, ugyanígy nézett ki az előző századfordulón. Azt feltételezem, hogy az a korabeli "üzletház" nemcsak a főutcára nézett, hanem ebbe az irányba, a Megyeháza mellé is benyúlt. Ám, amikor kiderült, hogy a földszintes üzletháznál sokkal jobb biznisz emeletes, több lakásos, tehát nagyobb hasznot termelő bérházat építeni, a bazár egy részét elbontották. Viszont az akkor még kevésbé értékes részen, megmaradt ez a "csonk". Ki tudja meddig? Ha nem tűnt el a második világháború előtt, akkor azt mondhatjuk, hogy legkésőbb a Damjanich uszoda építése, 1948-ban, megpecsételte a sorsát.

De, ha már az ilyen, eltűnő részletekről van szó, ne feledkezzünk meg a parkot megvilágító lámpákról - míves alakjuk itt-ott kivehető a képen -, illetve a kép előterében látható, kényelmetlen padokról, amely ezek szerint nem a szocializmus "vívmánya" volt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nem stimmel a bal oldal
Ez a soha postára nem adott képeslap a hátoldala, illetve a Gorove utca - cz nélkül - felirata alapján szerintem nagyjából száz éve, valamikor az első világháború előtt vagy első éveiben készült. Klasszikus festett képeslapról van szó, aminek a készítésekor azonban a festő kicsit túlgondolta Szolnok akkori főterét.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mini Kárpát-medence királyfejjel
A Kárpát-medence Szolnokon is bejárható. Igaz, a Szolnok székhelyű megye helyén aprócska, Árpád-kori templom alaprajza emelkedik ki (az Alföldből). A templom végében pedig kétméteres oszlopon - talán - királyfej látható. Szolnoki Millenniumi emlékpark Somogyi Árpád szobrával.

A Szoborpark további képei