Szobor Park Szolnok



A miniszterelnökünk szobra

2020. június 28.

Az eredeti elpusztulása után közel hetven évvel állították fel Szapáry Gyula egészalakos szobrát Szolnokon. A nem pontosan az eredeti helyre került műalkotás Simon Ferenc és Pogány Gábor Benő munkája, így nemcsak utca, díj, de két köztéri alkotás is emlékeztet a városban a néhai miniszterelnökre.

Gróf Szapáry Gyuláról (1832-1905) nemhogy életében, de még miniszterelnöksége idején (1890-1892) neveztek el közterületet Szolnokon. Tegyük hozzá, hogy akkoriban azért nem ugyanazt jelentette a Szapáry utca, mint ma, vagy fénykorában, hiszen az 1891-ben átkeresztelt, addigi Molnár utcában még csak az iparosok székháza állt, egyébként földszintes, paraszt- vagy parasztpolgár házak sorakoztak. Szapáry a Jász-Nagykun-Szolnok megye részbeni elődjének is tekinthető Heves és Külső-Szolnok vármegye alispánjaként kezdte politikai karrierjét, hogy aztán 1873 és 1890 között belügyminiszter, pénzügyminiszter, közmunka- és közlekedési miniszter, földművelésügyi miniszter, és nem mellesleg országgyűlési képviselő legyen. A kormányalakításra 1890. március 13-án kapott megbízást és mintegy két és fél éven keresztül viselte a miniszterelnöki tisztséget. A korabeli Szolnok elismerését azonban nemcsak e rangért érdemelte ki, hanem mert a megyeszékhellyé lett város fejlődéséért is sokat tett, többek között a Tiszán túli területek megszerzésével.

Első szobrát azonban csak a második világháború éveiben állították fel. Azt Borbereki-Kovács Zoltán (1907-1992) készítette, aki 1933-tól állt kapcsolatban a Szolnoki Művészteleppel, és többek között a Verseghy-szobrot és a Tisza szálló előtt álló Lány halakkal című műalkotást is neki köszönhetjük. A különböző források 1940-re és 1942-re teszik az egyébként 1939-re elkészült Szapáry Gyula szobor felállításának dátumát, amelyen Horthy Miklós kormányzó és neje is jelen volt. Az eredeti Szapáry-szobor azonban nem pontosan ott állt, ahol a jelenlegi, hanem jóval hátrébb, a megyeháza középvonalában, azaz nagyjából a jelenlegi Béres-csepp helyén. Ráadásul a miniszterelnök egészalakos figuráját a talapzaton két dombormű is kiegészítette - az Aratók és a Kubikusok -, amelyek ma a Damjanich János Múzeumban láthatók. Az alkotás ugyanis 1944 nyarán - valószínűleg augusztus 20-án - a Tisza-híd bombázása közben megsérült. Hogy menthetetlenül vagy csak később már nem akarták helyreállítani, ezt már örök történelmi homály fedi.

Az biztos, hogy a Szapáryról elnevezett utca 1949-től Ságvári Endre nevét viselte, és a rendszerváltásig el is tűnt a város emlékezetéből a néhai miniszterelnök. És bár a Ságvári körút eleje 1990-ben visszakapta eredeti - pontosabban második - nevét, a rövid életű szobor pótlására majdnem negyedszázadot kellett várni. Igaz, 2009-ben gróf Szapáry Gyula arcképe bekerült a Szolnoki Panteonba. A Damjanich Múzeum körfolyosóján lévő alkotás szintén Simon Ferenc munkája, aki a közadakozásból és pályázati forrásból elkészült új Szapáry-szobrot is - részben - jegyzi.

A Verseghy-park és a Rózsakert határához felállított szobrot ugyanis nem egyedül készítette Simon Ferenc (1922-2015). Az akkor már közel kilencven éves művésznek - aki 1957 óta lakója a Szolnoki Művésztelepnek, és így a legtöbb helyi szobor alkotója - Pogány Gábor Benő segített befejezni és felállítani az új műalkotást. Amiről fontos megjegyezni, hogy nem a Borbereki-féle szobor másolata, hanem egy új, önálló kompozíció. Ezt egyébként a szobor testtartása, arca, de a jobb kezében tartott könyv is elárulja. Talán az sem véletlen, hogy a jelenlegi szobor nem teljesen háttal áll a megyeházának és nemcsak a Tiszán túlra néz. Hanem olyan, mintha egy kicsit lendületet véve az egész városon akarná körbehordani a tekintetét. Mintha azt kérdezné: "Mire jutottatok utódaim? Hogy sáfárkodtatok az általunk teremtett alapokon?"

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Talán már Beloiannisz, de még nem Szamuely
Ez a képeslappá lett fotó biztos, hogy a Rákosi-korban készült Szolnokon. Az kérdéses, hogy a Baross utca átkeresztelése előtt vagy után. Viszont biztos, hogy a fotózáskor még nem Szamuely nevét viselte a gépipari, hiszen Mayer János a névadás előtt egy évvel küldte ezt a lapot édesanyjának.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - 2024. szeptember 23. (hétfő) 18:00

AKB

Mit szolgáló tábla?
Például a Baross és a Szapáry utcák, de a Boldog Sándor István körút is jórészt irányonként egysávos. Ehhez képest "feltétlenül" indokolt a Jubileumi téren, a Szolnok ABC előtt egy kétsávos út. Igaz, a bal oldali sávot évtizedek óta parkolónak használják a szolnokiak, akinek ugyanennyi ideje ígérgetik az állomás előtti parkolás rendezését. Ez a megállni tilos tábla csak arra jó, hogy olykor valakik úgy döntsenek, szolgálni és védeni kell. Pedig a szolnokiak érdekét és szokásait is lehetne "törvényesíteni".

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki ötvenhatos emlékhely
A hivatalosan nem létező közterületen tulajdonképpen négy "alkotás" áll, amelyek immár együtt jelentik a szolnoki ötvenhatos emlékhelyet. Első darabja nemcsak Szolnokon volt első, de az országban is, és máig a város legolcsóbban és leggyorsabban elkészült emlékműve.

A Szoborpark további képei