Album



A híd alatt. Mi látszik? Vagy nem.

2017. január 28.

A mai rendőrségi üdülő kertjében van egy pont, ahonnan nagyon jó fotókat lehetett készíteni Szolnok első vasszerkezetű Tisza-hídjáról. Ami mögött óhatatlanul feltűnik a folyó jobb partja, azaz a Tisza-part város felőli oldala. Mint ezen a szerintem 1930 körül készült képen.

E nem túl jó minőségű képeslapot nézegetve, kezdjük a kályhánál! Aki csak egy kicsit is járatos Szolnok történetében, az elsőre meg tudja mondani, hogy ez a felvétel nem készülhetett 1911 előtt. Merthogy a közel félévszázadon át szolgáló, utolsó, ácsolt fahíd helyére - amit 1909 kora tavaszán vitt el a jeges ár - akkorra készült el Szolnok első, kő pilléreken álló, vasszerkezetes hídja. Ami kétségtelen, hogy a város eddigi legszebb hídja volt, és nem véletlenül hasonlított a fővárosi Ferenc József, ma Szabadság-hídra.

Egy kis helyismerettel az is egyértelmű, hogy a fotós legkésőbb 1944 nyarán dolgozhatott volna, hiszen ezt a gyönyörű hidat az 1919-es román robbantás után, az év őszén pusztították el véglegesen a visszavonuló németek. Magát a képeslapot kézbe véve azonban leszögezhetjük, hogy ilyen gyenge minőségű kiadványt - homályos nagyítás, puha, könnyű papír - általában a harmincas évek elején adtak ki, talán épp a világgazdasági válság hatásai miatt. Tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy az e képeslaphoz használt fotót 1911 és 1933 között készíthették. Ezt egyébként a híd lába alatt vagy mögött látható részletek is alátámasztanak. (És térjünk vissza a kályhához!)

A fotó jobb szélén, a híd belvárosi lába mögött a bíróság és az úgynevezett biztosítós bérházat láthatjuk. Amik miatt már fel is kiálthatunk, hogy akkor ez a felvétel nem készülhetett 1924 előtt. Merthogy a bíróság második emeletét abban az évben húzták fel az egyébként 1891-ben épült szolnoki "igazságügyi palota" tetejére. Viszont még ennél is szűkebbre vehetjük a fotózás lehetséges intervallumát, ha képzeletben tovább haladunk balkéz felé a képeslapon. A híd két pillére között, az ív alatt, közelebb a belvároshoz ugyanis a Városi bérházat láthatjuk - ma Táncsics utca 1. -, amit ugye 1928-ban adtak át, és ugyanúgy a Speyer-kölcsönből építtette Szolnok, mint a Tisza szállót. Aminek tornya egyébként ugyancsak látszik a felvétel bal szélén a bozótok és a pillér között. És bár nem egyértelmű, de úgy tűnhet, mintha a hotel jellegzetes tornyától kicsit balra a gyógyvíz fúrótornya állna még, ami akár azt is egyértelművé tehetné, hogy a fotó 1928-ban készült.

A híd két lába között egyébként szépen látszanak az 1926-ban kialakított park még fiatal fái. A bal pillérhez közelebb, a távolban talán a Szapáry út legszebb bérházát vehetjük észre, míg a Városi bérház mellett a Városháza kéményei rajzoldónak ki. Nem biztos, de hinni akarom, hogy a belvárosi láb mögül a Szolnoki Hitelbank első - ma már nem álló - szecessziós székháza kandikálhat ki, míg a parti pillér és a vasszerkezet alatt az a földszintes ház, amelyik a Damjanich uszoda helyén állt a néhai Honvéd utcában.

És, ha már a kályhától indultunk, a város múltjának ismerői a cikk eleje óta kiabálhatnak, hogy hát ez a felvétel biztosan csak 1928 és 1931 között készülhetett. Hogy miért? Az 1928-at már megmagyaráztam a látható épületekkel. Az 1931-et pedig egy még nem látható épület indokolja. Mi hiányzik a gyönyörű Tisza-híd íve alól, a város akkor még csak néhány éves parkjának a széléről? Hát az 1932. október 31-én átadott evangélikus templomunk. A híd alatt, nagyjából az ív közepe alól.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Csibuk és szerelem
Ha valaki esetleg tudja, ki lehetett Ferkó, aki 1901-ben Szolnokon a Kisfaludy utca 18. szám alatt lakott, akkor esetleg kiderülhet, hogy Gizike elkészítette-e neki a kért dohányzacskót, illetve a gödöllői lánnyal kiteljesedett-e a szerelmük. Mindezek mellett csak érdekesség Kalmár Miksa reklámképeslapja.

Az Album további képei
 

AKB

Hol járunk?
Ez itt egy beázott plafon. Amivel nem az a baj, hogy hónapok óta nem volt egy rendes eső, hanem, hogy ez a plafon alig egy éve lett átadva egy sokmilliárd forintos, több évig tartó beruházás eredményeként. Az azóta szakadozó padlóborítással, vállalhatatlan mázolásokkal, fel nem takarított festésnyomokkal, és máig a munka nyomát magán viselő üvegekkel. Hol járunk? A Szolnoki Szigligeti Színház nézői folyosóin.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tanácsházi négyek
A szolnoki városháza dísztermét tanácsháza korában, tehát, ha jól sejtem, 1990-ig négy mellszobor díszítette. Mivel személyes emlékeim nem voltak róluk, a létezésükről sem tudtam. Egy fotó miatt kezdtem kutakodni utánuk. Ma már tudom: F. Bede, Hoksári, Tóth és Keskeny szobrok voltak.

A Szoborpark további képei