Album



1-es és Márka 1983-ból

2019. február 15.

Akinek már lehetnek emlékei 1983-ról, az meg tudja mondani, mi mindent csinált abban az évben? Ki ne felejtse, hogy ha már akkor is Szolnokon lakott vagy csak rendszeresen megfordult a városban, akkor nagy valószínűséggel járt az 1-es ABC-ben! Ha meg a Jubileum tér környékét is útba ejtette, akkor a Márka ABC sem maradhatott ki az életéből.

Talán minden városnak megvannak a saját legendás boltjai. Nekünk, szolnokiaknak ezek többsége egy-egy számhoz köthető. Mint a "Hatvanas", a Kossuth és a Szigligeti utca sarkán, az egykori Cukorgyári-bárház földszintjén. Amit anno Rákosi Mátyás születésnapja tiszteletére kereszteltek erre a névre. Ám a névadás olyan jól sikerült, hogy a harminc felettieknek az a bolt még mindig a "Hatvanas", pedig a névadó lassan fél évszázada nincs az élők sorában, rendszere pedig 63 éve került a süllyesztőbe. De említhetném a 33-ast is, ami a lassan ötven éve felrobbantott Madas-ház aljában, a néhai Beloiannisz és a Csarnok utca sarkán működött, mint ruházati bolt. Ez a cikk azonban nem róluk, hanem részben az 1-es ABC-ről szól.

Van olyan szolnoki, aki nem tudja, hogy ez hol található? Hát az 1-es parkolónál. Ja, hogy az meg a boltról kapta a nevét. Amit nem tudom, hogy mikor nyitottak meg a mai Baross, a néhai Beloiannisz utca 6. szám alatt. Első személyes emlékem a nyolcvanas évek elejéről van erről az üzletről. Merthogy ide csak azért is képesek voltunk bemenni, hogy "benne lehessünk a tévében". Ugyanis akkoriban a bolt közepén egy tévékészülék működött, ami az üzlet bentebbi részét mutatta egy ipari kamerán keresztül. Gondolom, a lopások kivédése érdekében. Gyerekként egy ideig roppant érdekes volt ez az akkoriban modern megoldás.

Mindezt csak azért mesélem el újra, mert a napokban vettem egy 1983-as kártyanaptárt, amit annak idején a Hungexpo gondozásában a Szolnok megyei Élelmiszer Kiskereskedelmi Vállalat jelentetett meg. Valószínűleg elég nagy példányszámban, hiszen akkor még komoly reklámértékkel bírtak ezek a kisnyomtatványok. Amin például azt is a leendő vásárlók tudomására lehetett hozni, hogy "az új esztendőben újszerű szolgáltatásokkal, megújult áruválasztékkal és a régi szeretettel" várják őket a cég valamennyi egységében. Ami akkoriban olyan boltokból állt, mint a Széchenyin nem sokkal korábban nyílt Aranykanna, a ma már drogériaként működő Sarok ABC a piaccal szemben, vagy éppen a kártyanaptár alsó fotóján látható Márka, a Jubileum téren.

Amellett, hogy egyszer nagyon szeretném megtudni, mi alapján számozták az üzleteket, arra is kíváncsi lennék, miért éppen egy üdítőről neveztek el egy élelmiszerüzletet. Fizetett ezért esetleg a Délalföldi Pincegazdaság, ahol Kállay Miklós és Sárkány Péter receptúrája alapján 1973-ban kezdték palackozni a szőlőízű Márka üdítőket? Esetleg ellenőrizte a cég, hogy az adott bolt minőségével és kínálatával nem rontja-e az ő imázsát? Mert a szocialista idők kereskedelme is képes volt kapitalista megoldásokat alkalmazni.

Ha tetszik, ha nem, elhisszük vagy sem, a hetvenes-nyolcvanas években is kellett már a reklám, például a szolnoki élelmiszer boltiknak is. Ugyanis a vásárlók kegyeiért nemcsak a fővárosi Csemege vállalthoz tartozó "Hatvanas", de a környékbeli téeszek által működtetett Szövetség, vagy éppen az ÁFÉSZ tulajdonában lévő Szolnok, Munkás, Jólét ABC-k is versenyeztek az ÉKV boltjaival.

Elsősorban is a belvárosiak, amelyek nemcsak a közelben lakókat szolgálták ki. Én például emlékszem arra, hogy ha már dolgunk volt a Jubileum téri gazdaboltban - a nevére nem emlékszem -, akkor annak ellenére a Márkában vásároltunk, hogy szandaiként a Bőség lett volna a természetes. Miként az 1-es is kihagyhatatlan volt, ha éppen az előtte lévő buszmegállóban maradtunk le a 7-esről vagy a 8-asról. De, ha híre ment, hogy mondjuk az Aranykannában valami hiánycikk kapható, akkor a Széchenyit is útba ejtettük. Nem lehet tehát véletlen, hogy a Szövetség 1975-ös megnyitása után a konkurensek is szinte minden évben kijöttek a boltjaikat mutató kártyanaptárokkal.

Hogy ma az 1-es ABC-nek mi a hivatalos neve a Baross utca 6. szám alatt, nem tudom. A Márka ABC viszont már biztosan nem viseli az egyébként még létező üdítő nevét, talán a Coop Szolnok 170-es ABC-je. Ami valamikor 1975 körül nyílhatott meg a környéken épült tízemeletesen kiszolgálására.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szabadság tér vagy Kossuth utca
Vagy inkább a kettő torkolatát mutatja ez az ötvenes években készült fotó, amit a korra jellemző nagyon könnyű papírra, elég rossz minőségben nyomtattak. A Képzőművészeti Alap Kiadóvállalatának 30 filléres lapját 1958. március 28-án adták fel Szolnokon.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kőbe zárt történelem
A lassan nyolcvan éves, vörös emléktábla 1937 óta látható, a Szolnoki Hitelbank Rt. székházának árkádos bejárata alatt. Igaz, ennek az időnek legalább a felét az OTP egyik irodájában elfalazva töltötte. Története legalább olyan kalandos, mint a megörökített személyeké.

A Szoborpark további képei