[1xvolt]

Szolnoki házak (42.): 30 éves, üres kollégium

2018. augusztus 14.

Idén ünnepelhetnénk átadásának harmincadik évfordulóját, csak lehet-e pezsgőt bontani egy évek óta üresen álló kollégiumra és szállodára? A nyolcvanas évek második felében határidő előtt, komoly összefogással felépült, 300 fős diákszállóra még 2009-ben is költöttek. Hotel Student a Tisza-parton.

(NYÁRI ISMÉTLÉS - Ez az írás 2018. április 25-én jelent meg először.)

Szolnokon először az ötvenes évek elején működött felsőoktatási intézmény, a bíróság épületében, a műszaki egyetem egyik kara. Aztán a hatvanas évek végén létrejött a repülőtiszti főiskola, majd 1976-ban döntés született a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola szolnoki tagozatának az elindításáról. Az eredetileg vízügyi szakközépiskolának készült Ady Endre úti épületben - ma már kormányhivatal - először csak levelezőn, majd esti tagozaton is lehetett tanulni, végül 1979-ben elindult a nappalis képzés. Ez óhatatlanul azt is jelentette, hogy kollégiumi férőhelyek is kellettek, amit eleinte az Ady Endre úti épületben oldottak meg. A főiskola népszerűsége, és legalább hét megyére kiterjedő beiskolázási körzete miatt azonban hamarosan kevés lett a férőhely, amin a Tiszaligeti szálláshelyek sem segítettek. Így 1985-ben döntés született egy új, önálló kollégium felépítéséről.

A kollégium helyéül a Mártírok út 12-14. számú telket, az akkor már majdnem tíz éve álló ÁÉV munkásszálló és a még működő tárház közötti elhanyagolt, ipari területet jelölték ki. Akkoriban még nem sétány húzódott a Tisza-parton, hanem vasúti vágányok, amelyek a tárház be- és kitárolását, illetve a folyami szállítást is szolgálták. Az új kollégium tervezésével és kivitelezésével a Szolnok Megyei Tanács Tervező és Építő Vállalatát (SZOTÉV) bízták meg, míg a finanszírozásba a megyei tanács mellett beszállt a Kereskedelmi Minisztérium, az Országos Idegenforgalmi Hivatal, a Pelikán Szálloda és az a bizonyos hét megye, amelyekből a legtöbb hallgató érkezett Szolnokra.

A Mártírok úti épület terveit a néhány évvel korábban, a Dunántúlról Szolnokra került Temesvári László készítette, aki később egy interjúban arról beszélt, hogy a tervezés időszakában még nem volt szó az épület kettős funkciójáról. Ő arra törekedett, hogy egy korszerű, minden igényt kielégítő, a földszinten sokféle szolgáltatást nyújtó diákszállót tervezzen, ami a későbbi bővítés lehetőségét is magában hordozza. Mindez azért érdekes, mert mire 1986. június 1-jén elkezdődtek a munkák, majd két évvel később megtörtént az első átadás, már kollégium és hotel volt az épület.

A tervezett határidő előtt három hónappal elkészült beruházást először 1988. június 8-án avatták fel - avatóbeszédet Bereczki Lajos, a megyei tanács általános elnökhelyettese mondott -, amit leginkább a kettős funkció indokolt. A 101 millió forintba kerülő, hatezer négyzetméteres, 105 szobás épület ugyanis nyaranta teljes egészében, évközben pedig 22 szobával kétcsillagos hotelként, egyben az idegenforgalmat tanuló főiskolások gyakorlati helyeként is működött. A mából nézve is vállalható koncepciót a főiskola a Pelikán Szálloda Idegenforgalmi Leányvállalattal közösen kezdte megvalósítani, és az első évben egy kétágyas szobát reggelivel 690, nemzetközi diákigazolvánnyal 300 forintért lehetett kivenni. Arról a terv megálmodói igazán nem tehettek, hogy a legjelentősebb szolnoki beutaztatónak számító szocialista tábor két éven belül összeomlott, ami a város idegenforgalmát is úgy temette maga alá, hogy az alól - legalábbis, ami a szállodai vendégéjszakákat illeti - a mai napig nem sikerült kimászni.

A négyszintes, 300 fős konferenciateremmel, saját konyhával és étteremmel, konditeremmel felszerelt épületet 1988 szeptemberében is átadták, akkor már a benne lakó, kollégista főiskolásoknak. És onnantól kezdve az épület bő negyedszázadon keresztül szolgálta nemcsak a diákokat, de az egész várost. Földszinti helyiségeiben ugyanis rengeteg esküvőt, szalagavatót, céges bulit, pártrendezvényt tartottak. Az önállóvá lett Szolnoki Főiskola pedig olyan beiskolázási számokat produkált, hogy 2000-ben komolyan felmerült a Student melletti sportpályák beépítése egy újabb 300 fős kollégiummal. Ez volt az az időszak, amikor Szolnokon nemcsak a szórakozóhelyek, de az albérletek kiadói is a zsebükön érezték a helyi felsőoktatást. A lendület még egy évtizedig kitartott, 2008-ban például öt helyen volt kollégiuma a Szolnoki Főiskolának: a Student mellett az ÁÉV toronyházban, a tiszaligeti gyerektáborban és a néhai pártfőiskolán, sőt az egykori Pelikán szállóban is. Egy évvel később pedig 300 millió forintot költöttek a Student belső felújítására. A Tiszaligeti Campus megépítése előtt többször elhangzott az is, hogy a Tisza két partjára kerülő intézményt milyen jó lenne egy gyaloghíddal összekötni.

A gyaloghíd több mint fél évtizede áll, ám a szolnoki főiskolának már nem nagyon van szüksége a Mártírok úti diákszállásokra. Az ÁÉV toronyház még működik, a Student Hotel viszont évek óta üresen álló, egyetlen lakója az őrzésről gondoskodó biztonsági őr. Az egykor világos színű falak egyre koszosabbak, a tető héjazata sok helyen sérült, a "kertet" pedig felveri a dudva. Szomorú mementója ez az épület a lassan negyven éve indult, éppen negyedszázada önállóvá váló, ma viszont már csak a kecskeméti egyetem egyik karaként működő szolnoki, polgári felsőoktatásnak. Vajon mi lesz a sorsa?

(A fekete-fehér képek a korabli megyei napilapból valók.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Van, ami örök
A képen látható fotó egy 1951-ben postára adott képeslapon található. Hogy pontosan mikor készült, nem tudom, de talán a háború után. Úgy tűnik, vannak örök dolgok a városban.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A sétány vasmacskája
A Tiszaparti gimnázium sarkánál immár 12 éve áll egy vasmacska vagy, ha úgy jobban hangzik, egy horgony. Előtte kis tábla hirdeti, hogy kinek az adománya. Ennél többet azonban eddig nem találtam a műtárgyról, így csak találgatni tudok a Szigony utcai horgonyról.

A Szoborpark további képei