[1xvolt]

Nagyvizek Szolnoknál

2021. augusztus 09.

A szolnokiak életéhez mindig hozzátartoztak a kisebb-nagyobb árvizek. A XIX. század vége óta sok áradásról szándékosan vagy véletlenül (háttereként) több felvétel is ránk maradat képeslapokon. Szolnoki, árvízi időutazás talán 1895 és 1940 között, tíz képeslapra került fotón.

(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez a cikk 2021. február 24-én jelent meg először.)

Ez a nem túl éles felvétel egy 1899 őszén postára adott, három fotós, mozaikképeslapon maradt fenn. Egyértelmű, hogy a fotós a Vártemplom tornyából örökítette meg a kiáradt Tiszát. Ebben az esetben akár azt is megkockáztatnám, hogy az ismeretlen fotós (talán Szigeti Henrik) kifejezetten az árvíz miatt mászott fel hatalmas masinájával a toronyba. A kép előterében a Tisza és a Zagyva torkolata, az utolsó fahíd, a "tengeren" túl pedig a Hungária gőzmalom látható. Mivel a 19. század végén feljegyzett legnagyobb árvíz - az szolnoki országzászló közelében található Történelmi vízmérce szerint - 1895-ben vonult le a Tiszán, nem zárható ki, hogy ez a felvétel is akkor készült.

Mivel az ezt a fotót megőrzött képeslapot 1900. április 5-én adták postára, és szintén csak a Vártemplom tornyából készülhetett, lehetséges, hogy ugyanakkor készült, mint az előző fotó. (Bár a minőségbeli különbségek miatt ezt akár kétségbe is vonhatjuk.) Az mindenesetre jól látszik rajta, hogy a megáradt Zagyva a régi Tabán házainak falát nyaldosta. A még fából ácsolt híd alatt is éppen csak át tudott bukni a megáradt mellékfolyó. Talán nem túlzás azt mondani, hogy ez az 1800-as évek végén készült fotó lehet az első felvétel a megáradt Zagyváról. (Szolnok környékén egészen biztos.)

Néhány évvel későbbi árvíz a másik irányból megörökítve. Ezt a képet 1905 körül készítette valaki a Belvárosi Nagytemplom tornyából, és ebben az esetben sem zárható ki, hogy kifejezetten a nagyvíz miatt. A református templom mögött nemcsak a fahíd látható, hanem az is, hogy a mai sétány, a Tisza park és a játszótér területére is betört a víz. Ami nem meglepő, ha tudjuk, hogy a várost védő töltést majd csak az 1930-as árvíz után építették meg, és így a sétány kiépítésére is csak akkor kerülhetett sor. Azért érdemes a hídon túlra, a mai mentetlen, Alcsi és Szajol irányába is elnézni: tényleg a víz volt az úr.

Elsőre mondhatnánk, hogy ez a kép szinte ugyanaz, mint az előző. Azonban, ha jobban megnézzük, észre fogjuk venni, hogy ennek a fotónak a készítője csak 1909. március 15-e után járhatott a Belvárosi Nagytemplom tornyában. (A növényzet és az ezt a felvételt megőrző képeslap postára adásának dátuma alapján 100%-os biztonsággal kijelenthetjük, hogy 1909 márciusának a második felében készült a kép.) A Tisza még ezen is egészen nagy, a felvétel jobb szélén lévő stég szinte egyvonalban van a város szintjével. Ugyanakkor a távolban, a templomok mögött kivehető, hogy hiányzik a híd közepe, amit annak az évnek a március idusán sodort el a jeges tiszai ár.

Az új, de már vasból és betonból készülő Tisza-híd építése talán még abban az évben elkezdődött. Az biztos, hogy mire a pillérek kinőttek a folyóból, egy újabb áradással kellett megküzdeniük az építőknek. A torkolatnál és a Zagyva túloldalán látható, hogy majdnem akkora lehetett a folyó vízállása 1909 vagy 1910 nyarán, mint jelenleg.

Ezt a fotót, ami egy az első világháború idején Szolnokról a Monarchia távoli pontjára küldött képeslapon maradt fenn, egész biztos, hogy 1912 után készítették, egy újabb árvíz idején. A kép bal szélén ugyanis ott fehérlik a Damjanich-emlékmű, amit 1912. március 19-én avattak fel. Jól látható, hogy a megáradt Zagyva majdnem az 1926-ig álló fahíd - helyén ma a Nyáry Lőrinc-híd szolgál bennünket - alját súrolja, miközben a torkoltnál nagy mennyiségű, úsztatott fa vár a sorsára. Nem vagyok hozzáértő, de laikusként kicsit ijesztő belegondolni, hogy milyen lehetett, amikor az Erdélyből úsztatott hatalmas fákat az áradás elkezdte megemelni és mozgatni.

Ennek a képnek akár azt a címet is adhatnánk, hogy a "szolnoki szép Tisza-híd nagyvíz idején". A torkolat közelében lévő, már sokszor emlegetett Zagyva-hídról készített fotón ugyanis jól látszik, hogy nemcsak a mai csónakház területén lehetett víz 1913 körül (ezt a lapot abban az évben adták fel), de a Tisza túlpartján lévő Móricz-liget is minimum veszélyben volt. Sőt olyan, mintha a túlparti fák mögött, a mai Tiszaliget területén már víz csillogna.

Valamikor a harmincas évek elején készülhetett ez a kép a Tisza bal partjáról, és a fotós célja a szolnoki toleranciát, el- és befogadást hirdető három templom megörökítése volt. Közben azonban ránk hagyta a két világháború közötti időszak egyik árvizének képi emlékét is, amikor már bőven a várost védő töltésnél járt a Tisza. Milyen érdekes, hogy ott, ahol ma hatalmas fák takarják ki a városképet, kilencven évvel ezelőtt egyetlen fa sem volt. Mondanám, hogy az új töltés építésének estek áldozatul, de ezt a címlapképnek használt, első világháború előtti (szerintem 1912-es fotóból színezett) képeslap cáfolná. Ugyanis azon sincsenek fák a Tisza-parton.

Ez a kép már a második világháború idején készülhetett. És kicsit azt is bizonyítja, hogy bizony a természetet hidegen hagyja az emberi hülyeség. Áradások fegyverropogások idején is voltak. A Tisza szálló fagyizója fölötti erkélyről készült képen jól látszik, hogy a Tisza akkor épp a város felőli töltés aljánál lehetett, a mai rakpart, úgy ahogy most is, víz alatt volt.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Titkok a háborúban
Vajon mi lehetett az a Mariházi társulat? Honnan hozták és hová vitték az ifjú Macskásyt? Aki Szolnokig kényelmesen utazott, majd társaival bement a városba, hogy ott a korzózókat szemléljék. Három nap híján négy évvel az első világháború kitörése után.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tanulófiú a bokorban
Egyenes háttal ül, ölében hét vaskos kötettel. Meredten néz a Tiszaliget felé. Testtartásáról a derékszög ugrik be. Ma már bizonytalan a címe, a felállításának éve, csak az biztos, hogy ifj. Szabó István alkotása. Meg, hogy a mögé ültetett bukszus lassan elnyeli a mészkő szobrot.

A Szoborpark további képei