Album



Ünnep a hídon

2011. augusztus 14.

A mellékelt képhez tartozó felirat az állítja, Szolnokon készült a fotó. Ha ez igaz, akkor csak a Várkonyi téri Zagyva-híd ábrázolhatja, a Tallinn városrész felől fotózva. De mikor?

A második közúti Zagyva-híd - az, amelyik a mai Várkonyi teret köti össze a Tallinn városrésszel - egy átgondolt városfejlesztés első lépéseként épült valamikor az ötvenes években. Az 1960-as kiadású Szolnok térkép már jelöli, bár, ha jobban megnézzük a mai Városmajor - akkori Vöröscsillag - út felső szakaszát, semmi nem indokolta a híd megépítését. Ahogy a belváros felőli oldalon is elég kuszák, falusiasak még az utcák, hiszen a lakótelepek fejlesztése legalább két ötéves tervnyivel később kezdődött ezen a részen. Persze nem kizárt, hogy az építkezéseket előbb akarták elkezdeni, csak éppen közbejöttek az 1956. októberi események. Az biztos, hogy a Tallinn városrészben 1970-re elkészült 18 emeletes, illetve a körülötte lévő, négyszintes házakból álló lakótelep szinte megközelíthetetlen lett volna a második Zagyva-híd nélkül.

Ha elfogadjuk, hogy a mellékelt fotó ezt a hidat ábrázolja, akkor azt is be kell látnunk, hogy csak a Tallinn városrész irányából a belváros felé nézhetett a korabeli fényképész. A másik irányba ugyanis vagy üres pusztaságot, vagy az egykori tüdőkórház és az épülő lakótelep házait láthatta volna. A falusias - bal oldalon még nádtetős -, többnyire hosszú, alföldi parasztházak a mai Várkonyi tér előtt, a játszótér és a szánkódomb helyén állhattak.

A fotó nem készülhetett sem télen, sem nyáron, elég csak a képen látható emberek ruházatára nézni. Viszont az is biztos, hogy valami ünnepet örökített meg a fotós, hiszen nemcsak zászlókat lenget a szél, de bal oldalon egy tölcséres hangszóró, előtte pedig egyenruhás rendőrök is láthatók.

A fiatalabbak kedvéért. Az egyszínű zászlók vörös színűek lehettek. Továbbá a felvétel nem készülhetett március 15-én, mert az még 1988-ban is csak az ifjúság ünnepe volt, és nem hivatalos állami ünnep.

A felvétel készülhetett viszont április 4-én - ez a legvalószínűbb - vagy november 7-én. Esetleg ugyanezekhez a napokhoz nagyon közel, a híd avatásának időpontjában. Az évet azonban nem tudom.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Klasszikusok klasszikus képen
A hetvenes évek első feléig, az új szolnoki képeslapok egyik kedvelt témája volt a Ságvári - ma Boldog Sándor István - körút megörökítése az Ady Endre út felől. Aminek köszönhetően egész jól nyomon követhető az utca és a környék alakulása, nem is beszélve a járművek változásáról.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Ferke tanítójának emléke
Csak feltételezem, hogy a Vártemplom plébániájának 1932-es felújítását követően, de még a második világháború előtt került a parókia kerítésoszlopára a Bárkányi János szolnoki tartózkodását megörökítő emléktábla. A ferences szerzetes volt az, aki írni-olvasni tanította II. Rákóczi Ferencet.

A Szoborpark további képei