Album



Ünnep a hídon

2011. augusztus 14.

A mellékelt képhez tartozó felirat az állítja, Szolnokon készült a fotó. Ha ez igaz, akkor csak a Várkonyi téri Zagyva-híd ábrázolhatja, a Tallinn városrész felől fotózva. De mikor?

A második közúti Zagyva-híd - az, amelyik a mai Várkonyi teret köti össze a Tallinn városrésszel - egy átgondolt városfejlesztés első lépéseként épült valamikor az ötvenes években. Az 1960-as kiadású Szolnok térkép már jelöli, bár, ha jobban megnézzük a mai Városmajor - akkori Vöröscsillag - út felső szakaszát, semmi nem indokolta a híd megépítését. Ahogy a belváros felőli oldalon is elég kuszák, falusiasak még az utcák, hiszen a lakótelepek fejlesztése legalább két ötéves tervnyivel később kezdődött ezen a részen. Persze nem kizárt, hogy az építkezéseket előbb akarták elkezdeni, csak éppen közbejöttek az 1956. októberi események. Az biztos, hogy a Tallinn városrészben 1970-re elkészült 18 emeletes, illetve a körülötte lévő, négyszintes házakból álló lakótelep szinte megközelíthetetlen lett volna a második Zagyva-híd nélkül.

Ha elfogadjuk, hogy a mellékelt fotó ezt a hidat ábrázolja, akkor azt is be kell látnunk, hogy csak a Tallinn városrész irányából a belváros felé nézhetett a korabeli fényképész. A másik irányba ugyanis vagy üres pusztaságot, vagy az egykori tüdőkórház és az épülő lakótelep házait láthatta volna. A falusias - bal oldalon még nádtetős -, többnyire hosszú, alföldi parasztházak a mai Várkonyi tér előtt, a játszótér és a szánkódomb helyén állhattak.

A fotó nem készülhetett sem télen, sem nyáron, elég csak a képen látható emberek ruházatára nézni. Viszont az is biztos, hogy valami ünnepet örökített meg a fotós, hiszen nemcsak zászlókat lenget a szél, de bal oldalon egy tölcséres hangszóró, előtte pedig egyenruhás rendőrök is láthatók.

A fiatalabbak kedvéért. Az egyszínű zászlók vörös színűek lehettek. Továbbá a felvétel nem készülhetett március 15-én, mert az még 1988-ban is csak az ifjúság ünnepe volt, és nem hivatalos állami ünnep.

A felvétel készülhetett viszont április 4-én - ez a legvalószínűbb - vagy november 7-én. Esetleg ugyanezekhez a napokhoz nagyon közel, a híd avatásának időpontjában. Az évet azonban nem tudom.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok a Monarchiában
Egy Kassáról útnak indult szerelmes ifjú 1899 nyarán, Szolnokon vásárolt egy képeslapot, amit aztán Szabadkáról tudott elküldeni szíve hölgyének azzal a kínzó kérdéssel, hogy gondol-e rá, szereti-e. E kérdéseknek köszönhetően maradt ránk három szép fotó a 19. század végi Szolnokról.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A haza mindenesének szolnoki emléke
Több oka is van annak, hogy ezt a képzőművészetileg jelentéktelen emléktáblát ezen a módon is meg szeretném örökíteni. Egyrészt félek, hogy Várkonyi István vagy Kandó Kálmán sorsára jut. Másrészt Szolnok történetében is fontos összefogásra emlékeztet. Harmadrészt pedig hamarosan itt a Takarékossági Világnap.

A Szoborpark további képei