[1xvolt]
Emléktáblák bogarászása
2011. június 28.
A történelem viharait túlélő emléktáblák és emlékművek olykor többről mesélnek, mint azt eredetileg állítóik gondolták. A Gutenberg téren két olyan táblát is találhatunk, amelyek a mából nézve némi magyarázatra szorulnak. És egy harmadikat, ami megmagyarázhatatlan.
Tudom, hogy talán szégyellnem kellene, de korábban nem hallottam a Rákóczi-szabadságharc azon jelentős ütközetéről, amikor is a kuruc seregek elfoglalták a szolnoki várat. Minden bizonnyal sokáig tudatlanságban éltem volna, ha nem szórakoztatna Szolnok felfedezése, és nem lelném örömemet a házfalakra szerelt kopott vagy fényes táblák olvasgatásában. Ha korábban valaki azt kérdezi tőlem, hogy van-e, és ha igen, hol a városban emlékműve a Rákóczi-szabadságharcnak, bizony zavarba jövök. Ma már tudom, hogy a Guttenberg tér legöregebb bérházának a falán kell ezt keresni.
A táblát 1953-ban, azaz a Rákosi korszak legvadabb évében állították, és emiatt, a mából olvasva, van némi történelmi báj a szövegében. Egyértelmű, hogy a szolnoki várat, azaz a mi várunkat csakis német zsoldosok védhették - amire azért nem vennék mérget. Az is világos, hogy a kuruc seregek - mégis csak valami nemes ember vezette - nem egyedül, hanem a nép támogatásával, itt a lakosság képében, foglalták vissza. Gondolom, a munkásság és a parasztság csak azért nem vett részt a csatában, mert 1953-ban is volt néhány józanabb történész.
De ezzel senkit sem szeretnék megbántani, inkább csak arra próbálnám felhívni a figyelmet, hogy szobrot, emléktáblát - de szerintem, utcatáblát - sem kellene soha eltávolítani, mert ezeknek az emlékeknek olyan üzenetük van, mint egy régészeti leletnek.
Vessenek csak egy pillantást a Gutenberg tér következő bérházának falára, a török kúttal szemben. A Ságvári körúti sztálinbarokk házakat idéző, a maga nemében szerintem igenis szép épület falán ugyanis apró márványtábla emlékeztet bennünket a kút tervezőjére, kivitelezőire és a felállítás dátumára. És, ha fiatalabb kíváncsiskodóval olvassuk a táblát, akkor azért készüljön fel arra a kérdésre, hogy mi is volt az a szocialista brigád. Meg mi köze a szocialista brigádnak március 15-éhez, plusz, hogy jönnek ők a török kúthoz. De továbbmegyek. Szerintem már az is magyarázatra szorul, hogy a Tiszamenti Vegyiművek bő negyedszázada Szolnok egyik legnagyobb, országosan, sőt megkockáztatom, a határainkon túl is jegyzett ipari üzeme volt. Ahol nemcsak értéket termeltek és munkát adtak sok-sok embernek, de arra is futotta az energiából, hogy például egy ilyen városi emléket - feltételezhetően ingyen, társadalmi munkában, az európai önkéntesség éve előtt három és fél évtizeddel - elkészítsenek.
Az Alföldi Szilikátipari Vállalattal azonban már én sem tudok mit kezdeni. Nem tudnám megmondani, hogy mivel foglalkozott ez az érdekes nevű cég. Ahogy azt sem, hogy Szolnokon volt-e a székhelye, és ha igen, akkor vajon merre. Pedig nagyon érdekelne az is, hogy ugyan mi lett ennek a cégnek a sorsa, és mi történhetett az 1977-ben még létező Kőfaragó Brigáddal. És ez a brigád miért nem volt szocialista?
Találtam a téren egy harmadik érdekes táblát is. Ezt látva kicsit elbizonytalanodtam, hogy vajon hihetek-e az emlékül hagyott tábláknak. A nagy Damjanich-szobor tövében ugyanis egy fa tövében látható egy kicsinyke emléktábla, ami arról tudósít, hogy a mellette lévő fát "Az Európai Uniós csatlakozás emlékére ültette 2003 tavaszán Szolnok Megyei Jogú Város". Nem, nem azzal van bajom, hogy egy fa ültetésében nem segédkezhetett a közel nyolcvanezer ember. Hanem azzal, hogy 2003 tavaszán még maximum a tagjelölti státusznak állíthattunk emléket, az uniós csatlakozásunk ugyanis csak 2004. május elsején történt meg.
Album

Nem Baross, Gorove
Ez a még festett képeslap valamikor 1909 és 1924 között készülhetett, és elsőre bármilyen hihetetlennek is tűnik, Szolnok főutcáját ábrázolja. De nem a Baross utcát. A kép előterében álló házakból mára csak egy maradt meg, ahogy az az épület is eltűnt, aminek második emeleti ablakából a korabeli fotós dolgozott.
AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.
SzoborPark

A Közgé névadójának emléke
Szolnok második legrégebben működő középiskolája 1955 óta viseli a reformkor akadémikus mérnökének a nevét. Szobra hatvan vagy hatvanegy éve áll a lassan hetvenéves épület előtt. Alkotója idén hunyt el. Majdnem egyidős volt az iskolával.