Szobor Park Szolnok



Azért az ember az úr

2018. április 20.

Nehéz eldönteni, hogy Szolnokot, lassan ezer éves történelme során a háborúk, a tűzvészek vagy az árvizek pusztították, illetve veszélyeztették-e többször. Azt azonban akár tényként is kezelhetjük, hogy az utóbbi kétszáz év nagy árvizeinek többségéből az ember került ki győztesen. Engem erre emlékeztet a Történelmi vízmérce.

Bár nem klasszikus szobor, a magam részéről mégis köztéri alkotásnak - emlékhelynek - tekintem a 2017. május 11-én felavatott szolnoki Történelmi vízmércét a maga tizenegy darab óriási vízcseppjével, a műkő mérőoszlopával és a mellé elhelyezett magyar és angol emléktáblával. Kár, hogy kicsit nehezen található meg, hiszen létezésére csak a Szegedi Kis István utca - a református templom utcája, ami a Magyar utca folytatásaként folyópartra visz - végénél, az ártérre vezető rámpáknál lévő lámpaoszlopra applikált kis tábla hívja fel a figyelmet. Holott, a régi támfal, a sétány felől elhelyezett, nagy vízszinteket jelző műkő táblák környékén is lehetne valami jel vagy figyelemfelkeltő tájékoztató arról, hogy pár méterrel lentebb is van a szolnoki árvizeknek egy - kifejezetten jó - emlékhelye. Arról nem is beszélve, hogy valahol azt is kiírhatnák - az alkotók?, az ötletgazdák?, a fenntartók? -, hogy magát az emlékhelyet a Magyar Hidrológiai Társaság megalakulásának centenáriumán, a szolnoki tagszervezet létrejöttének 50. éves jubileuma alkalmából hozták létre. Mert ez is érdekes.

Már csak azért is, mert Szolnok elmúlt másfél évszázadának egyik visszatérő, de mégis mindig a szolnokiak győzelmével végződő küzdelmére hívja fel a figyelmet az emlékhely. Ráadásul a tizenegy vízcseppen - amelyek egy-egy nagy árvízre emlékeztetnek - olyan információk jelennek meg, amelyek lényegében a város történelmének fontos csomópontjait is kijelölik. Kezdve attól, hogy a megyeszékhellyé válás környékén már komoly árvízzel kellett megküzdenie a megye akkor még csak negyedik legnagyobb településének, folytatva akár a Millenniumi árvízzel vagy éppen az 1919-es - ha nem lett volna elég baj - védekezéssel. A Tisza-parton sétáló szolnokiak közül pedig kevesen tudják vagy gondolnak arra, hogy a minden helyi életében meghatározó sétány az 1932-es, majd kilenc méteres víz következménye, miként a pár évvel ezelőtti megújítása is az évezred árvízével függ össze.

Őszintén mondom, ha egy idegennek Szolnok történelméből kellene fontos pillanatokat városi séta közben felvázolni, akkor a Tisza-parti három templom után ezt a vízmércét mutatnám meg neki, mert talán ez mond a legtöbbet az itteniek gondolkodásáról és küzdelmeiről. Ráadásul ilyet se látni mindenhol.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Csak a Tisza
A budapesti Monostory György megbízásából dolgozó fotós a szolnoki Erzsébet királyné tér felől örökítette meg a Ferenc József rakpartot, nagyjából a Horthy Szabolcs tér szélén állva. A túlparton a Móricz-liget és a Regatta, szemben az 1911-ben átadott első vasszerkezetes Tisza-híd. Nyolc évtized múltán csak a Tisza a régi.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Anzikszok egy évszázadon át - 2024. október 21. (hétfő) 18:00

AKB

Árva lámpa
El kellene dönteni, hogy akarjuk csillapítani a forgalmat a Tisza park és a színház környékén, avagy az utóbbi évek gyakorlatának megfelelően díszburkolaton bonyolítjuk az átmenő forgalmat a Verseghy gimnázium előtt. Mind a kettő mellett szólnak érvek, de hogy nem a város dísze a szigetelőszalaggal javítgatott vagy éppen a helyéről kifordult jelzőlámpa a gimi előtt évek óta nem használt mozgatóható útzárnál, abban talán egyetértünk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kiszabadított pákászcsónak
A közelmúltban növénygyérítés volt a Millér partján, így láthatóvá vált Nagy Kristóf és Kalmár Sándor éppen negyven éve egy négy méteres fatörzsre helyezett pákászcsónakja. Emlékműve egy olyan világnak, amely a Tisza szabályozásával, nagyjából másfél évszázada tűnt el Szolnok környékéről.

A Szoborpark további képei