[Naplóm]

Zsákutca táblák

2010. október 11.

A szolnoki közbeszéd egyik kedvelt témája a Verseghy Gimnázium előtti mobil útelzárók működése, vagyis a Sóház utca időszakos zsákutcává nyilvánítása. Oly annyira, hogy ez még a választási kampányban is téma volt. A közlekedési táblák kavalkádjával meg nem foglalkozik senki. Holott viccesek.

2-zsakutca_400A választási kampány során az egyik fél a Verseghy Gimnázium előtti utca megnyitása, a másik a zárva tartása mellett érvelt. A magam részéről inkább a zárva tartás mellett teszem le a voksomat azzal az eddig egész jól működő kiegészítéssel, hogy éjszakára, elsősorban a színházlátogatók miatt, megnyitották az átjárót. A mobil útelzárók leengedése vagy működtetése azonban az utóbbi időben oly kaotikus kezd lenni, hogy néha szerencse is kell az átkeléshez. Bevallom, csak most tűnt fel, hogy ezt a kaotikus állapotot a kihelyezett táblák is alátámasztják.

Ha a Tisza Mozi felől érkezünk a Sóház és a Szapáry utcák kereszteződéséhez, akkor ott láthatjuk az első zsákutca táblát. Alatta kiegészítő tábla, amely arról tájékoztat, hogy a zsákutca csak hétfőtől péntekig érvényes, tehát, ha hétvégén érkezünk - bármikor - akkor ezen az útszakaszon, mindkét irányból átkelhetünk.

3-zsakutca_400Tegyük ezt. A Verseghy Gimnázium sarkánál azonban két táblával is találkozunk. A park felőli zsákutca tábla semmiféle kiegészítővel nincs ellátva. Tehát, ha szabályosan közlekedek, akkor a hét minden napján azt kell feltételeznem, hogy zsákutcához értem, ahol soha nincs átjárás.

A helyzet azonban ennél bonyolultabb, hiszen a gimnázium sarkánál áll egy másik zsákutca tábla is. Igaz, nem tudom, azt kinek kellene figyelembe vennie, mivel az a menetiránnyal szemben lett kihelyezve. De legyünk jóindulatú és figyelmes közlekedők. Ez esetben viszont oly módon kell dekódolnunk a közlekedési táblát, hogy az adott útszakasz a hét valamennyi napján zsákutca, kivéve 18 és 6.30 óra között.

1-zsakutca_400A dolog azonban nem ennyire egyszerű. Amennyiben a gimnázium színház felőli oldalán is megkeressük a zsákutcára vonatkozó táblát, akkor újabb információkhoz juthatunk.

Egyrészt az első kiegészítő tábla arról tájékoztat, hogy a zsákutca csak azoknak zsákutca, akiknek erre engedélyük van. Avagy arról, hogy a zsákutca mindenkinek zsákutca, de lehet olyan engedélyt szerezni, amitől nem az. Netán arról, hogy ez a kiegészítés azt volna hivatott jelezni: itt egy mobil utcalezárással lesz dolgunk, amit bizonyos esetekben feloldanak.

A zsákutca tábla alatt további két kiegészítő tábla is el lett helyezve. Az egyik a 18-6.30 óráig, a másik a hétfőtől péntekig kiegészítést tartalmazza, tehát érthetem úgy, hogy a zsákutca csak munkanapokon 6.30 órától 18 óráig zsákutca.

4-zsakutca_400A gond csak az, hogy ugyanarra az útszakaszra négy különböző tájékoztatás érvényes. Amit még ki lehet egészíteni azzal, hogy a mobil útelzárók sokszor hétköznap is le vannak engedve, tehát szabad az út, azaz a gyakorlat és a táblák között semmiféle összefüggés nem áll fenn. A zsákutca tábla ugyanis csak egy tájékoztató tábla, rajtam múlik, hogy bemegyek egy ilyen utcába vagy nem.

A magam részéről azonban szeretem tudni, hogy mikor érdemes arra járnom. Nem Budapesten vagyunk, ahol az egyazon utca két oldalát birtokló két kerület képtelen megegyezni, mi legyen a közös utcában! Valaki eldönthetné, hogy a Verseghy gimi előtt mi a szabály. Aztán, ha ez megvan, akkor adjon egyértelmű utasításokat, azt meg az erre illetékesek hajtsák végre. Szerintem ez sokkal egyszerűbb, mint hülyét csinálni magunkból.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Automataemlékek
Ha már mindenhol megosztottuk Bauer Sándor Fortepan.hu-ra felkerült 1975-ös szolnoki fotóját úgy, mintha kincskeresőként bukkantunk volna rá, talán vehetjük a fáradságot, hogy megemlékezzünk a kép készítőjéről és a fotó születésének körülményeiről is. Mindkettő van olyan érdekes, mint a kép. Bár kicsit bonyolultabb, mint csak osztogatni ezt a 42 éves felvételt.

Az Album további képei
 

AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei