[Naplóm]

Marad a szőnyeg?

2023. augusztus 21.

Fogalmazhatnánk finomabban, de nem változtatna a tapasztalatokon: Szolnok belvárosában sok helyen galambszar-szőnyegen lépkedünk. Nem hinném, hogy csak ellenzéki galambok tesznek a kormánypárti város járdájára, és talán megoldást is lehetne találni a problémára. Máshol sikerül.

A Boldog Sándor István körút eleje - a Baross és az Ady között - a galambok körében igen kedvelt, aminek az az eredménye, hogy az ottani járdák általában, azaz a legtöbb napon kifejezetten szégyellnivalók (szerintem). A Vízügyi székház oldalában szőnyegszerűen szárad a galambürülék a viacolorra, de a néhai sportbolt oldalán is komoly szlalomozást igényel, ha valaki galambszarba lépés nélkül akar ott átjutni. Tudom, nem ezek az egyetlen undorítóan kinéző járdák a városban, a Kossuth téren, az Árkád folyosóin, de a Barosson és máshol is épp elég szégyenfoltot lehet(ne) találni.

Erre a problémára természetesen többféle reakció is elképzelhető.

Mondhatjuk, hogy a város köztisztasági cége mindent megtesz a nyomok eltakarítása érdekében, de kapacitásaik végesek, nem öblíthetik le a járdát minden galamb után. Tény.

Védekezhetünk azzal, hogy tessék eldönteni, fákat és madarakat, azaz némi természetet akarunk magunk körül, avagy sivár, kihalt közterületeket. A többség válasza nem kérdéses.

Felhorkanhatunk, hogy ezekben a háborús és inflációtól terhes időkben van ennél sokkal fontosabb problémánk is, akinek nem tetszik a szarszőnyeg, keressen más utat magának, meg egyébként is miért kell mindig csak a rosszat észrevenni. Ne vitassuk el, hogy a város összes járdájához viszonyítva a galambszaros járdákat, az utóbbiak aránya jóval kisebb, sőt talán nem is adna ki egész százalékot. (Jaj! Nehogy holnapra ebből legyen az aktuális sikerpropaganda!)

Persze átmehetünk Hírcsárdába vagy kétfarkú megközelítésbe is, miszerint Szolnokon az akkumulátorgyárak megjelenésééig a guanó-biznisz kerül előtérbe, és a most már tényleg elkészülő citromsavgyár mellett hasonló ütemben egy foszfor- és nitrogénüzemet is építünk. Avagy Szolnok városa ezzel próbálja a helyiek szerencséjét fokozni, akiknek nincs is más dolguk, mint minden séta útvonalába egy lottózót iktatni. Ez maximum néhány másodperc vidámságot okoz.

A magyarázatok (kifogások) helyett szerintem inkább valamiféle megoldást kellene találni. Mert a világot járva nekem úgy tűnik, hogy a nagyvárosi létnek és a városi madaraknak nem velejárója a madárürülékes ugrópálya kialakítása a járdákon, bár vitathatatlan tény, hogy mindenütt küzdenek efféle kihívással. De kell lennie valami megoldásnak, ami vagy távol tartja bizonyos helyektől a madarakat, vagy valamilyen módon csökkenti a szaporulatukat, vagy némi varázslattal eltünteti a kellemetlen nyomaikat. Nem azt mondom, hogy a megoldást itt és most nekünk kell kitalálni, hiszen máshol, máskor, mások már megtették, csak meg kellene kérdezni tőlük. Státusztörvény ide, pedagógus életpályamodell oda, azért tanulni továbbra sem szégyen. Miként jelenleg még csak az ellenzékinek mondott sajtónak meg embereknek nem szakad kérdezniük, az adófizetők pénzéből, az államkassza emlőin csimpaszkodóknak még lehet.

Nem igazán értem, miért nem teszik? Az nem lehet, hogy ők mindig csak a szolgálati autóval járnak, és arról a beosztottak takarítják le az esetleges galambaszart. Azt se hinném, hogy már nincs a környezetükben senki, aki szólni merne, hogy Szolnok legtöbb pontjáról csak galambszaron átgázolva lehet megközelíteni gyalog a szolnoki városházát. Azon is csodálkoznék, ha a megoldást a közelgő kampányra tartogatnák, és néhány hónapon belül a galambszar-mentes belváros szlogennel próbálnánk maradni a tutiban. Lehet, hogy van itt valami titok, ami Szolnok galambjainak kedvez, és ezért marad nekünk, szolnoki polgároknak a galambszar-szőnyeg?

(Az utolsó két kép nem friss, a blogSzolnok archívumából valók, illusztrálandó, hogy nem újkeletű problémáról van szó.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A negyvenes évek végén
Ezt a szolnoki városházát ábrázoló képeslapot legkorábban 1954. április 1-jén adhatták ki, mégis azt kell gondolnom, hogy felhasznált fotó minimum fél évtizeddel korábban, azaz a negyvenes évek végén készült. Nem túl jó felvétel, nem is igazán értem, miért éppen ebből lett az 1 forint 20 filléres kiadvány, miközben számtalan jobb kép is volt már Szolnokról. De van egy másik furcsaság is.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kiszabadított pákászcsónak
A közelmúltban növénygyérítés volt a Millér partján, így láthatóvá vált Nagy Kristóf és Kalmár Sándor éppen negyven éve egy négy méteres fatörzsre helyezett pákászcsónakja. Emlékműve egy olyan világnak, amely a Tisza szabályozásával, nagyjából másfél évszázada tűnt el Szolnok környékéről.

A Szoborpark további képei