[Naplóm]

Gazdagságunk szégyene

2016. március 29.

Könnyen jött, könnyen ment. Sok bába közt elvész a gyerek. Ebek harmincadján. Minden rosszban van valami jó. Sok minden eszembe jutott, miközben a lassan tíz éve bezárt, néhai Tüdőkórházban bolyongtam. Közös szégyenünk, ami késő ősztől kora tavaszig jól látható a Zagyva-hídnál.

Az 1948-ban megnyitott szolnoki Állami Tüdőkórház épületét eredetileg katonai kórháznak szánták. A terveket 1939-ben rendelte meg a Magyar Királyi Honvédség, és a Zagyva-parti épület 1941-re el is készült. A háború után kézenfekvő volt, hogy a hatalmas épületnek új funkciót kell kapnia, ám szerencsére nem a megszálló Vörös Hadsereg került birtokon belülre. Az épületben Magyarország legjelentősebb tüdőgyógyászati centruma jött létre, aminek nemcsak közvetve köszönhették sokan az életüket, de abban is jelentős szerepe volt, hogy a negyvenes évek második felében ismét magyar népbetegséggé váló kórt sikerült megfékezni.

A pincével együtt hat szintes épületben eleinte alig kettőszáz, a bezárás előtti években viszont már közel négyszáz beteget tudtak ápolni. A Tüdőkórház értékét azonban nemcsak az ott dolgozó legendás orvosok jelentették, hanem az a közel 5 hektáros park is, ami lényegében elzárta a bent élőket Szolnok porától. A parkot olyan allergénmentes fákból és cserjékből alakították ki, ami segítette a gyógyulást. Nem véletlen, hogy a kertben is álltak "kórtermek", azaz olyan pavilonok, ahol a betegek lényegében a növények között küzdhettek a kórral.

Az intézmény feladata és fenntartója sokat változott működése hat évtizede alatt. Bezárására 2008-ban került sor, ám sorsa 2005-2006 óta erősen foglalkoztatta a helyi közvéleményt és a politikát. Legmagasabbra akkor hágtak az indulatok, amikor 2005 környékén felröppent a hír, hogy esetleg lakópark épülhet az akkor már félévszázados kert helyén. A növényekért való aggódást alátámasztotta, hogy a telekszomszédnak számító, egykori szovjet katonai kórház helyén épült lakóparknak minden korábban ott élő növény áldozatául esett. Tehát senki sem hitt abban, hogy a Szolnok egyik tüdejének számító 4,5 hektárnyi növényzet megúszhatná a beruházást.

Nem véletlen tehát, hogy az önkormányzat elállt a terület értékesítésétől, és 2006-ban helyi jelentőségű védettséget kapott a park, amire a Tisza Klub kezdeményezésére 2009-ben 22,5 millió forint pályázati pénzt is ráköltöttek. Az akkori híradások még arról szóltak, hogy a terület közpark lesz, ám a médiumoknak tartott megnyitón kívül semmi sem történt.

A 2008-ban kiürített épület viszont szép lassan pusztulásnak indult. Köszönhetően az őrzés teljes hiányának. Ami 2011 nyarára oda vezetett, hogy már az országos sajtó is foglalkozott a volt Tüdőkórház kifosztásával, ahonnan addigra már nagyon sok mozdítható értéket elvittek. A körzet akkori önkormányzati képviselője azt kérte az egyébként látótávolságban székelő rendőrségtől, hogy sűrűbben járőrözzenek a környéken. Ám úgy tűnik, vagy a kérés nem talált meghallgatásra, vagy a járőrözés hatásfoka közelített a nullához.

Ami ugyanis 2016 tavaszán a volt Tüdőkórházban tapasztalható, az maga a szégyen. A területet továbbra sem őrzi senki. A kerítés mentén legalább három olyan pont van, ahonnan ösvény vezet a park belsejébe. A kerítések, a belső utak és az épületek mellett Indiát megszégyenítő a szemét és a törmelék. Városi pletykákból és a környéken élők elbeszéléseiből tudható, hogy a terület lényegében hajléktalan tanya és a bódulni vágyók nyugodt szigete. A fiatalok körében pedig egyfajta trendi hely, ahová - annak ellenére, hogy szerintem életveszélyes - vagány dolog belógni.

A kórház főépülete kívül, belül siralmas állapotban van. Látható, hogy a radiátorokat, a falban futó villanyvezetékeket, a mozdítható nyílászárókat, csapokat és csempéket módszeresen - a környék szeme láttára - kilopták az épületből. Ráadásul úgy, hogy ezeknek a bűncselekményeknek nemhogy következménye nem lesz, de a felderítésük se került szóba. Ami pedig a tolvajok után maradt, az az értelmetlen vandalizmusnak, a "szórakoztató" rombolásnak esett áldozatául. Aminek mementói a hátsó homlokzatnál egy fára felakadt, valamelyik emeletről kihajított ajtó vagy éppen a lecsupaszított lépcsőházi ablakok.

Az egykori Tüdőkórház sorsa kapcsán teljesen felesleges bárkire is mutogatni. Mindez a mi közös szégyenünk. Szerencsére hamarosan belombosodnak a fák, így kevesebb látszik majd belőle. Ráadásul a növény- és állatvilág kifejezetten jól érzi magát ebben az elhagyatott környezetben. Hiába, minden rosszban van valami jó.

Persze a legjobb az lenne, ha végre valami értelmes történne ezzel az 5 hektárral meg a hatalmas épülettel. Lehetőleg a köz javára. Ami persze nem egyszerű, és számtalan lehetőség elment már mellettünk. De az nem lehet, hogy ennyire gazdagok vagyunk, hogy egy ekkora értéket immár egy évtizede így pusztulni hagyunk.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki turizmus egykor
A hetvenes évek második felében készült mozaikképeslap legnagyobb fotója alapján feltételezhetnénk, hogy Szolnokon akkoriban dübörgött a turizmus. A gyönyörűen kivilágított Tisza szálló előtt ugyanis olyan autók parkolnak, amelyek többségével csak külföldi vendégek érkezhettek.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kiszabadított pákászcsónak
A közelmúltban növénygyérítés volt a Millér partján, így láthatóvá vált Nagy Kristóf és Kalmár Sándor éppen negyven éve egy négy méteres fatörzsre helyezett pákászcsónakja. Emlékműve egy olyan világnak, amely a Tisza szabályozásával, nagyjából másfél évszázada tűnt el Szolnok környékéről.

A Szoborpark további képei