[Helyszínelő]
Jaj, Tisza!
2016. április 04.
Adtam egy újabb esélyt Szolnok egykor legendás éttermének a Tisza szállóban. A jó szándékom elvitathatatlan, hiszen a családomat vettem rá, hogy próbáljuk ki a vasárnapi svédasztalos ebédet. Ezúton is elnézést kérek tőlük. Mert amit kaptunk, az mindent alulmúlt.
Nem szívesen kezdi az ember a vasárnapi ebédet morzsával gazdagon terített asztal takarításával. Főleg egy önmagára három csillagot aggató szállodában, és pláne e hotel első kategóriásnak füllentett éttermében. Igaz, mire az asztalig értünk - nagyjából fél perc alatt -, már sikerült a hangulatot megalapozni. Részben azzal, hogy egyetlen felirat sem jött szembe a vasárnapi, svédasztalos ebéd várható választékáról. Ellenben egy ordító hibákkal gazdagított tacepaó többször is, ami arra hívta fel a figyelmet, hogy ha egy adagnyi étel marad a tányérunkon, akkor azt pluszban ki fogják fizettetni.
A tortúra azonban itt még csak kezdődött. Nagyon örülök, hogy a vasárnapi ebédnél közreműködő hölgy szerint jól tartom magam, ám én egy olyan maradi paraszt vagyok, aki nem szereti, ha kapásból letegezik. Főleg nem, egy étteremben - nem gyorsbüfében vagy talponállóban voltunk -, ahol mégiscsak a vendég lennék, és nem a Facebook-ról ismerős játszópajtás. Igaz, ezen is csak addig csodálkoztunk, amíg az önmagát háromcsillagosnak valló Tisza szálló, első kategóriásnak mondott éttermében - szándékosan írom le újra - a vasárnapi ebédhez megrendelt üdítőt képesek voltak színes szívószálakkal, poharak nélkül kihozni. Ha bort kérek, kannában kapom, a rövidet meg vizespohárban? Tudom én, hogy a vendég által összemocskolt poharakat majd mosogatni kell, de azért vannak minimumok.
Amiket a Tiszában nem sikerül megugrani. Hát hol nevelkedett és tanult az a főpincér, teremfőnök vagy bármiféle éttermi személyzet, akik komolyan gondolják, hogy a svédasztalnál a levest mélytányérba kell szedetni? Majd két kézben fogva kacsázni vele az asztalig, bízva abban, hogy nem löttyen ki. Hányadikos anyag a Keróban a tálalás és a különböző éttermi eszközök használata? Amit lehet gyakorolni azokkal a minősíthetetlen minőségű evőeszközökkel, amiket most használ a Tisza szálló a svédasztalos ebédjeihez, de magára valamit is adó hely nem lép vele a nyilvánosság elé. A rántott csirke Uri Gellert játszott a nulla anyagtartalmú villával!
Mindezek ellenére ebédeltünk is. Hogy miket, nem tudom. Az ugyanis már meghaladta volna a hely költségviselő vagy egyéb képességeit, hogy a svédasztalon, a kínálatot is feltüntessék, azaz kiírják. Persze nem úgy, ahogy kizárólag a levesek esetében megtették: kézzel írt A4-es lapokon! Igaz, nehéz is lett volna, hiszen amikor a pincérhölgytől arról érdeklődtem, hogy a kétfajta pörkölt közül vajon melyik milyen, ő sem tudta. Viszont elegánsan átordított a báltermen a kollégájának, aki legalább megtippelte a birkát és a zúzát. Még jó, hogy nem szedtem, különben fizethettem volna a 800 forintos felárat.
Amitől így sem voltunk messze. És nem azért, mert olyan bunkók vagyunk, hogy többet szedünk, mint amit megeszünk. Inkább azért, mert a minőséggel voltak súlyos gondok. Amin természetesen nem a plusz áras fenyegetéssel lehet javítani, hanem némi konyhai alapismeret elsajátításával és gyakorlásával. A szakma szeretetéről, a szívről és a lélekről már nem is beszélve. Ugyanis ez a minősíthetetlen minőség, amit a Tisza most vasárnap produkált egy gettósodó lakótelep talponállójában is kritikán aluli lenne!
Esküszöm, azért vettem rá a családomat a Tisza szálló svédasztalos vasárnapi ebédjére, mert adni akartam egy új esélyt ennek a valamikor szebb napokat - éveket és évtizedeket - látott helynek. Hittem abban, hogy az ilyen jellegű vendégcsalogató akció annak szól, hogy rendszeres vendég váljék belőlünk. Jártam már néhány étteremben. Olyanban is, ahol hasonló elven működik a vasárnapi ebéd. De olyat, mint amit a Tisza szállóban tapasztaltam, még nem pipáltam. Amire nem mentség sem az ár, sem az, hogy másokat is sikerült bepalizni!
Ezúton kérek elnézést a családtagjaimtól, hogy a hobbimnak és a mérhetetlen jó szándékomnak köszönhetően egy ilyen vasárnapi ebédben volt részük.
Album

Harmincas évek
Ritkán kerül a kezembe olyan régi szolnoki felvétel, amelyen nemcsak épületek, de emberek is láthatók. Az ilyen képek általában nem a képeslapgyűjteményekben, hanem a családi képarchívumban bukkanhatnak fel.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Újrahasznosított emlékmű
A szolnoki fűtőház területén álló Magyar Millennium feliratú emlékmű nemcsak a város legnehezebben megtalálható "köztéri" alkotása címért indulhatna versenybe, hanem az újrahasznosított "műalkotás" kategóriában is. Szerintem nem olyan nagy baj, hogy hatalmas bukszusok takarják.