[Helyszínelő]
Drukkoljunk!
2015. március 11.
Lényegében bármilyen vendéglátással kulturáltan foglalkozó vagy nem hétköznapi élelmiszereket árusító üzletnek drukkolnék a Szapáry utca elején, hiszen az ilyen nemcsak az egykori korzónak tesz jót, de az elátkozott Árkádot is felrázza. A minőségi csoki csak rátesz a lelkesedésemre.
Az Árkád sarkán, lényegében a Szapáry és a Kossuth út sarkán, ott ahol legutóbb egy bankfiók működött - valamikor meg talán az IBUSZ iroda -, március elején Csokivarázs néven édességszaküzlet nyílt. Közvetlenül a már általam is "megénekelt" Borháló mellett és nem túl messze a Lipóti pékség szolnoki üzletétől. Azaz, aki a főtér felől jövet rákanyarodik az egykori korzóra, ami a város másik turisztikai súlypontjához, a Tiszavirág-hídhoz vezet, akkor bele fog ütközni egy minőségi csokiboltba, egy különleges borszaküzletbe és egy valóban magyar pékségbe. Nem mondom, a járdával, az utcabútorokkal meg az épületekkel van némi gond, de legalább már nem bezárt üzletekkel, meg vállalhatatlan boltokkal indul a Szapáry út. Így a magam részéről kifejezetten drukkolok a Csokivarázsnak, hogy gyökeret verjen ezen a helyen.
Az üzlet a nyitás után pár nappal még kicsit steril volt, és nem a tágasság, hanem inkább a belakatlan üresség érzetét keltette. De a személyzet elmondása szerint ez hamarosan változni fog, hiszen feliratok kerülnek a falakra, bővül a kínálat és az ablakok dekorációja sincs még teljesen kész. Így talán kicsit hangulatosabb és intimebb lehet a kávézó rész is, ahol az első szombaton még kicsit úgy érezhettük magunkat, mintha egy kihangosított pódiumon ülnénk. Pedig a Csokivarázs egyik erőssége lehetne az a néhány asztal és szék, ahonnan - ha nem ragasztják le teljesen a hatalmas üvegablakokat - a város egyik központjára láthatunk rá, azaz kint is vagyok, bent is vagyok érzéssel kávézhatunk Szolnok közepén.
Első ránézésre azonban úgy tűnik, hogy a Csokivarázs nem elsősorban a kávézójáról akar elhíresülni, hanem az édesség kínálatáról. Ugyancsak az igyekvő eladóktól tudom, hogy az önmagát egyre jobban felépítő Stühmer gyár teljes választéka megtalálható az üzletben. Ami azt jelenti, hogyha gyerekkorunk néhány ínyencségére vágyunk, vagy csak egyszerűen minőségi csokoládét szeretnénk dekoratív köntösben vásárolni, akkor már van hová mennünk Szolnokon. Ahol persze a Szamos és néhány más gyártó különlegességeit is elhelyezték a pultokon. Sőt, ugyancsak az ott dolgozó hölgyektől úgy tudom, hogy a kínálat kialakítása sem ért még a végére, így talán még a kimért drazsék is újra felbukkannak Szolnokon.
A Csokivarázs sikere azonban nemcsak a jó helyen és a vállalható árukészleten dől majd el. Hanem azon a hozzáadott értéken, ami minden ilyen üzletben egyedi, és az ott dolgozók, illetve a tulajdonosok szemlélete és kreativitása teremti meg. Ez utóbbi esetében bíztató jel, hogy a nyitásra szolnoki képekkel díszített fa, csokis dobozt készíttettek. Az előbbit viszont még nem lehet lemérni. Próbálkozni kell, és majd ráérzünk. Ha lesz kedvünk újra és újra visszatérni, ha minőségi csokira vágyva, akár kerülni is hajlandók leszünk a Csokivarázs miatt, ha a potenciális kávézóhelyeink listájára is felvesszük, akkor hosszú élet adatik az új üzletnek. Aminek nagyon örülnék.
Album

Még éppen szolnoki HEMO
Bő fél évszázaddal ezelőtt lehetett utoljára úgy látni a szolnoki Kossuth út 16. számú telken álló, egykori Népbankot, ahogy Danka István - szerintem 1972-ben - megörökítette. A fotó készítése idején még éppen a szolnoki helyőrségi művelődési otthon működött benne, hogy aztán Sztár legyen belőle.
AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?
SzoborPark

Tanulófiú a bokorban
Egyenes háttal ül, ölében hét vaskos kötettel. Meredten néz a Tiszaliget felé. Testtartásáról a derékszög ugrik be. Ma már bizonytalan a címe, a felállításának éve, csak az biztos, hogy ifj. Szabó István alkotása. Meg, hogy a mögé ültetett bukszus lassan elnyeli a mészkő szobrot.