Felénk
Kinyíltak az ernyők
2023. június 21.
Lassan másfél évtizede számomra a nyár kezdetét jelzi Szolnokon. Közben meg nincs két egyforma fesztivál, amit se az állítólagos energiaválság, se a háborús vészhelyzet, se a magyar kultúra bedarálása eddig nem tudott, és remélem, soha nem is tud felszámolni. Mindegyik más, mint az előző.
Magamnak is tartozom egy vallomással. Jó ideje sejtettem, hogy ez a hét a munka szempontjából nem lesz, nem lehet olyan, mint a többi. Akárhogy igyekszem, a Tiszavirág Fesztivál zárójelbe teszi a "szorgalmas munkavégzésre" vonatkozó terveimet és törekvésemet, magyarul ezen a héten jóval kevesebbet tudok elvégezni, mint máskor. Ne szépítsük a dolgot: ez a blogSzolnok frissítésén is meglátszott. Ezt a cikket például június 23-án, pénteken írom, miközben kedd óta készülök rá, hogy foglalkozzak a számomra fontos fesztivállal, és a szerdai nap elmaradt bejegyzéseként fogom megjelentetni, mert ezen a héten nagyon hézagosra sikerült a blogSzolnok napi töltése. De hát mit tehet az ember, ha a fesztivál napokon nagyjából délután négy órától már arra készül, hogy kimegy a fák alá, vagy éppen "társutasként" olykor dolga is van a rendezvényhez kapcsolódóan? Belenyugszik, hogy ez a hét már - nem a kutyáké, hanem - a fesztiválé.
A fesztiválé, ami soha nem lehet olyan, mint az előző volt. Az ideiről az első, ami biztosan eszembe fog jutni évek múlva is, hogy a 2023-as volt az első olyan Tiszavirág, ahol a vendégek között láthatóan nagyon sok a külföldi. Még akkor is, ha ők nagyon-nagy többségében nem turisták, hanem ideiglenesen nálunk élő, messziről, elősorban a Távol-Keletről érkezett munkavállalók, akik láthatóan jól érezik magukat a Tisza-parti fák alatt, és nemcsak szemlélői, de "vásárlói" is ez eseménynek. Nemcsak az asztalok körül láttam őket, hanem néhányukat koncerteken is: filmeztek vagy éppen a magyar népzenei elemeket felvonultató lakókocsibulinál "ránk csodálkoztak". Már csak az a kérdés, eljön-e az idő, amikor az ő igényeikhez is igazítani kell a fesztivált, és lesz az ő kedvüket kereső büfé és színpad?
A másik, ami ebben az évben nekem szembetűnő volt, hogy az elmaradt városi majális törzsközönsége is nagyon szeretett volna már Szolnokon, szabadtéren szórakozni, és, ha nincs más, akkor megpróbálják a Tiszavirág Fesztiválon. Kicsit változott is a fesztivál közönségének összetétele. Csak egy példa. Másfél évtized alatt először tapasztaltam olyasmit, ami eddig csak falusi búcsúkban volt szokás. Tudniillik, az önmagát okosra és menőre piáló fiatalember többször felszólt a színpadon állónak, hogy pörgesse fel a bulit, meg mást játsszon. Még szerencse, hogy az előadó vette a lapot, és visszaszólt: "ez nem így működik". Nem, a fesztivál nem kívánságműsor, van egy kínálata, ami alapján - ehhez persze olvasni kell tudni - eldönthető, hogy látogatjuk vagy sem. Hogy egyszerűbb legyek: a Fradi B középben ne kérd a Dózsa éltetését.
Nem tudom megtippelni, mennyivel lett drágább az idei fesztivál. Azt azonban tapasztaltam, hogy miközben tavaly a "fogadónál" és a szegedi rétesesnél hosszú sorokat kellett kivárni, sőt a rétesesnél szinte minden nap várni kellett, hogy egyáltalán elkészüljön a friss sütés, mert az előzőt azonnal elkapkodták, idén ilyen nem fordult elő (eddig). És félreértés ne essék: nem a kereskedők kapzsisága miatt, vagy pláne nem a fesztivál szervezői miatt, akik gondolom, jórészt az árusoktól befolyó pénzből tudják felállítani a színpadokat, a fényfestő szerkezeteket és az egyéb - mára nélkülözhetetlen - díszleteket és kellékeket. Így állunk. Talán érződik az Európában number one infláció, meg a sikeres gazdaságpolitikának köszönhetően laposabb pénztárcák. Ami azért aggaszt, mert az árusok idei sikere a következő fesztiválok záloga.
Abba pedig bele se mennék, hogy közben hány olyan szolnoki kereskedő lehet, akik csak élvezik a Tiszavirág Fesztivál generálta nagyszámú közönséget, de egyetlen fillérrel sem járulnak hozzá annak megvalósításához. Paraziták. Akiket egy jól működő városban először a képviselőtestületnek kellene távozásra szólítania, másodszor pedig a szakmai szervezeteknek kiközösítenie, sőt szégyenpadra állítani. Egyszerűen azért, mert mindannyiunkat meglopnak. Befektetés nélkül tesznek szert haszonra. Nem lepődnék meg, ha a mérleggel, a pénztárgéppel, a szavatossági idővel, a bérek fizetésével, de még a feleségükkel is hasonlóan "okosban" bánnának el.
Persze felvethetnénk egy másik kérdést is a Tiszavirág Fesztivál kapcsán, amiről egyszer talán érdemben is lehet majd beszélni. Miért van az, hogy miközben súlyos százmilliókért tartunk fenn közművelődési intézményt, a legnagyobb látogatottságú és a város határain túl is értelmezhető programokat - nemcsak ezt, még vagy négyet-ötöt - lényegében magánemberek, civilek, vállalkozások szervezik évek óta, igaz nem is kapnak rendszeresen valami újabb önigazoló kitüntetést? És miért van az, hogy ezeknek az eseményeknek az utolsó pillanatig kérdéses a város közös kasszájából a finanszírozása, miközben kétes hírű vagy elsőre összedobott előválasztási partikra hull a manna (a mi zsebünkből)?
De ne legyünk ünneprontók! Fesztiválozzunk! Amíg lehet. Hogy lehessen jövőre, meg azután is!
Album

Horthyból a Kádár-korba
Miként fordulhatott elő, hogy egy Horthy-korban készült szolnoki fotó, körülbelül húsz évvel később, a Kádár-korban képeslapként jelenjen meg? Ilyen volt a slendrián szocializmus? Vagy olyanok döntöttek a vidéki városok képeslapjairól Budapesten, akik kevés helyismerettel rendelkeztek?
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Verseghy Ferenc mellszobra
A Verseghy parkban 81 éve felállított Verseghy Ferenc szobor legalább két elsőséget is magáénak tudhat, amelyek azonban két érdekes kérdést is felvetnek. Mindezek mellett nyugodtan kijelenthetjük, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronzszobrát egyedülállónak, szolnoki különlegességnek is tekinthetjük.