Felénk

Kamionok előtt nyitva

2013. november 27.

Miért közlekedhetnek nyergesvontatók és több tonnás pótkocsis szerelvények a Szapáry és Templom úton? Mi lehet az oka, hogy a belváros útjait kamionok szánthatják fel büntetlenül? Néhány táblával milliárdokat spórolhatnánk.

Nagyon remélem, hogy tévedek - ebben az esetben már most megkövetek minden érintettet -, de nekem úgy tűnik, a belváros szinte bármelyik pontjára be tudnék hajtani a legnagyobb kamionnal. Úgy, hogy közben egyetlen szabályt sem sértenék meg, azaz tiltó vagy korlátozó közlekedési táblákat nem hagynék figyelmen kívül. Amennyiben igazam van, jelenleg csak és kizárólag a szállítmányozók és a kamionsofőrök emberségén múlik, hogy csak a Szapáry-Templom-Mártírok útja viszonylatban döngetnek a hatalmas teherautók.

 

A folyók és a vasút felől védve

Az teljesen világos, hogy a régi Tisza-hídon 3,5 tonnásnál - ez a klasszikus kisteherautók vagy furgonok mérete - nagyobb járművel csak akkor tudnak áthajtani Szanda irányából, ha igazolható a célforgalom. Ha netán mégis áttéved egy kamion a százlábú hídon, akkor az újabb táblák miatt a Tiszaliget bejáratánál, majd a Szabadság téren rá kell döbbennie, hogy tilosban jár. Azaz, ebből az irányból védett a belváros.

Ugyancsak nem jöhet 3,5 tonnánál nagyobb jármű a Kaposváry-hídon - a torkolathoz közelebb eső Zagyva-hídon - keresztül, hiszen a Verseghy és Városmajor utak kereszteződésnél is kint van a tiltó tábla. Azaz a folyók felől nemcsak a belváros, de a Tabán is védett. Ahogy elvileg a Baross utca is teherautó-mentes övezet, hiszen a régi mentőállomásnál 3,5 tonnás kiegészítő táblával, a Szapáry felől pedig korlátozás nélkül van kint a teherautóval behajtani tilos.

Aki érkezett már Szolnokra a 4-es út elkerülő szakasza, vagyis a Szent István-híd felől, az talán észrevette, hogy az egykori Mezőgéptől kezdődően ugyancsak védett a város. Az ott lévő, 12 tonnás korlátozó tábla miatt arról már csak kisteherautóval vagy maximum olyan nem pótkocsis, platós teherautóval lehet továbbjönni, amilyenekkel a boltokat látják el. Így ennél nagyobb járművel nem lehet végighajtani a József Attila és a Mátyás király úton sem. Tehát azt mondhatjuk, hogy Tószeg és Abony felől, a vasút belváros felőli oldala védett a nagy teherautóktól.

 

Lyuk a "védelmi rendszeren"

Ez igaz is lenne, ha Zagyvarékas irányából, a 32-es főút bevezető szakaszán nem tátongana óriási lyuk a "védelmi rendszeren". Az még teljesen érthető, hogy a Besenyszög felé tartó kamionoknak a Rékasi úti felüljáró, Szántó körút, Várkonyi tér, Városmajor úton lehet közlekedniük. Remélhető, hogy ez lesz az a tranzitforgalom, amit az új, északi elkerülő majd elvezet. Az viszont nehezen tolerálható, hogy egy Zagyvarékas felől érkező kamion áthajthat a Széchenyi-lakótelepen.

Az pedig kifejezetten vérforraló, hogy a táblák hiánya miatt a Thököly út és a Szántó körút kereszteződésén is átjuthatnak a teherautók. Sőt, az ott kihelyezett tábla kifejezetten serkenti is ezt. Hiszen miközben a Szántó körút irányába jelöli a Besenyszög felé vezető terelő utat, a Mátyás király út elején pedig kint van a 12 tonnás korlátozó tábla, a Centrum felé vezető irányát semmi sem védi.

Ám, hiába is lenne ott korlátozó tábla, az sem segítene a Boldog Sándor István - egykori Ságvári - körúton, a Szapáryn és a Tiszával párhuzamos utakon. Hiszen a Várkonyi téren akadálytalanul kanyarodhat a piac felé bármilyen teherautó. Ahogy az Ady és a Baross kereszteződésén is vígan áthajthat. Elvileg szemből maximum 12 tonnás autóval lehet jönni, a piac felől azonban bármekkora kamion roboghat. És mivel a Templom utcából nyíló mellékutcák - például a Madách - végén sincs súlykorlátozott behajtani tilos tábla, a Barossra is szabályosan kikeveredhet egy kamion.

Még egyszer mondom. Mindez az én tapasztalatom. Amire úgy tettem szert, hogy a fent leírt útvonalakon fényképezővel végigmentem. Ha figyelmetlen voltam, és nem vettem volna észre valahol tiltó vagy korlátozó táblákat, megkövetek bárkit. Kivéve a rendőröket, akik szemet hunynak a szabálysértések felett. Viszont, ha nem voltam figyelmetlen, akkor szeretném tudni, ki vagy kik a felelősek a belvárosban közlekedő, légszennyező, balesetveszélyes, utakat romboló, Szolnok két templomát és megannyi öreg épületét aprólékosan pusztító kamionokért. Most és évekre visszamenően. Mert javasolnám a Városromboló-érem átadását, hogy híre menjen a trehány tevékenységüknek.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mit nem bírhatott el a papír?
Szerintem a háború után Szolnokon élők közül is kevesen tudták, hogy hol lehet a helyi Felszabadulás tér. Aminek emlékét leginkább néhány képeslap őrzi a negyvenes-ötvenes évek fordulójáról. Amikor nem minden pletykát bírt el a papír, mármint a képes levelezőlap írható oldala.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A legszolnokibb költő emlékezete
A Szabadság tér 2. szám alatti ház falán egy olyan nagyszerű szolnokira emlékeztet a lassan tízéves tábla, aki nemcsak költőként, közéleti személyiségként, de a legnehezebb időkben emberként is példát mutatott. És a kommunizmus egyfajta áldozataként fejezte be életét.

A Szoborpark további képei