[arcOk]

A szolnoki szódás

2011. augusztus 10.

Varga Lajos neve az elmúlt húsz évben összeforrt a szolnoki szódával és a helyi ásványvízként ismert Áldásvízzel. A szakmája múltját is kutató, az iparos kollégák összefogásáért is sokat dolgozó szolnoki szódással beszélgettünk.

- Gyerekkorában szódásnak készült?

- Dehogy, kőművesnek, de gépész lettem, aminek azért nagy hasznát veszem. A kilencvenes évek elején még élelmiszerüzletünk volt. A szódásság pedig úgy kezdődött, hogy az egyik ismerősöm szólt, nem bírja a szikvízüzemét, vegyem meg. Csak akkor hittem el, hogy komolyan gondolja, amikor megjelent az újságban is a hirdetése. Azonnal megvettem mindent, és egy héttel később már én nyitottam ki az üzemet.

- Ezek szerint ennyire egyszerű szódát csinálni?

- A jó szódát nem! Amikor ráeszméltem, hogy mibe vágtam a fejszémet, átrohantam Újszilvásra Bolyhos Laci barátomhoz, akinek a szülei korábban ezzel foglalkoztak. Az alapokat tőlük tanultam, illetve egy könyvből, amit a háború körül írtak a Szikvízipar technológiája címmel.

- A kilencvenes évek elején elárasztották a boltokat az addig nem ismert üdítők. Megérte szódával foglalkozni?

- Akkoriban még alig ittak ásványvizet az emberek. Viszont a szikvíz kezdte reneszánszát élni, merthogy a magyar ember fröccsös, amihez jó szóda kell. Ráadásul a házi szifonok lassan kimentek a divatból, mert egyrészt eltűnt a patron a boltokból, másrészt rájöttek, hogy abban a szódában nincs elegendő széndioxid. Jó fröccshöz szódás által gyártott szikvíz kell. A kilencvenes évek elején egyre többen kezdtek ezzel foglalkozni, ipartestületet is létrehoztunk, aminek alapítója majd elnökségi tagja is voltam 12 évig. Fejlesztettük a technológiát, hogy minden élelmiszerbiztonsági előírásnak megfeleljünk, és például az uniós csatlakozásunkkor se kelljen búcsút inteni ennek a hungaricumnak. Igazán 2005-2006-ig fejlődött a piac. Onnantól viszont stagnál.

- Elfogyott az emberek pénze?

- Nem, megváltoztak a fogyasztói szokások. A hazai szikvízüzemek nem tudnak bejutni a nagy áruházláncok polcaira. Azok meg minden városban ott vannak, az emberek többsége pedig ott vásárol. Csak a COOP, és CBA boltokban tudunk ott lenni. A kisebb boltokban évtizedes elvárás, hogy a szódát lehessen kapni.

- Mikor kezdett műanyag palackba szódát tölteni?

- Azzal kezdtem, és sokáig csak műanyag palackokat használtam. Csak az utóbbi években töltök hagyományos üvegeket. Ennek pedig az volt az oka, hogy amikor elkezdtem a szódás életet, elmentem Török Ernő bácsihoz a Kápolna utcába, aki az egyik legrégebbi szódás volt a városban, és segítséget kértem tőle. Viszont a tanácsaiért cserében megígértem, hogy nem fogom a piacát rontani, nem töltöm üvegbe a szódámat. Amíg élt, ezt be is tartottam. Aztán meg az örökösöktől nagyon sok mindent megvettem a régi üzemből. Így kerültek hozzám azok a szódásüvegek is, amelyeket felújítva, ma ismét töltünk. A régi gépeket a szegedi szóda múzeumnak ajándékoztam.

- Ki vesz ma üvegben szódát?

- Van rá igény. Amikor elkészült a Kossuth tér, akkor jutott eszembe, hogy milyen jól illene az ottani éttermek asztalára az igazi szódás üveg. Volt, akinek tetszett az ötletem, aztán mások is rákaptak, így öt-hat helyre ma is üvegben szállítjuk a szódát. És vannak magánemberek is, akik üvegben szeretik megvenni a szódát, a saját féltve őrzött üvegükben. Amióta pedig felújítunk régi üvegeket, akár névre szóló palackból is spriccelhetnek. Azt mondják csodálatos az érzés, tökéletes a keveredés.

- Mennyi szódát gyárt évente?

- Változó, de átlagosan 1300-1500 palackot töltünk meg naponta. Persze, ha ilyen esős, hideg a nyár, akkor kevesebbet. Viszont, ha három napig kánikula van, és éjszaka sem hűl le a levegő, akkor tudom, hogy a következő naptól nem tudunk elszakadni a gépek mellől, mert mindenki szódát szeretne fogyasztani.

- Mikor lett Áldásvíz a szódájából?

- Amikor leköltöztünk a Tisza Szálló pincéjébe. Ott 1964-ig működött az ásványvíz palackozó, de a kilencvenes évek elején már semmit nem találtunk. Kaposvári Gyula bácsi segítségével derítettük ki az Áldásvíz történetét. Pólya Tibor nevezete el így a Tisza Szállónál feltörő vizet, ami tényleg áldásos hatást fejt ki például arra, aki éjszaka kicsit elhajlott. Kézi munkával 2002-ig palackoztuk ott az Áldásvizet, ami igazi szolnoki márka lett. Levédettük a nevet, és bár ma már nem ott palackozunk, minket már ezen a néven ismernek. Manapság már engem is sokan Áldás Lajosként aposztrofálnak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Van-e szerelmesebb képeslap?
"Szívemre hallgatok: egy nevet súg nekem... És a név visszhangja: szeretem, szeretem!!" Lehet-e üzenettel ennél szebbé tenni egy képeslapot? Ami 117 évvel a postára adása után önmagában is gyönyörű. Milyen jó lenne tudni, vajon Volf Gizella úrhölgy miként reagált anno Gödöllőn erre a Szolnokról kapott, egyáltalán nem diszkrét üzenetre!

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Küry Albert közterületi emléktáblája
Születésének 150. évfordulóján leplezték le dr. Küry Albert, Jász-Nagykun-Szolnok megye utolsó Monarchiabeli alispánjának emléktábláját annak a háznak az utcafrontján, ahol hivatalától megválva, élete utolsó éveit töltötte. A Madách utca 49. szám alatti emléktábla felavatásában nem kis szerep jutott a háza mai lakójának.

A Szoborpark további képei