Album



Weinstock, Nerfeld, Tisza

2024. április 13.

Talán még nem is fogadott vendégeket a Tisza szálló, amikor ezt a később képeslappá lett fotót a budapesti Weinstock Ernő a kerthelyiségről elkészíthette. Ennél csak az az érdekesebb, hogy a felvételből a szolnoki Nerfeld bank műszerosztálya sokszorosított képeslapot 1928-ban.

Alapvetően nem egy izgalmas felvétel, hiszen egy elsőre nehezen azonosítható épület részlete, illetve egy üres kerthelyiség látható rajta vagy másfél tucat fehér abrosszal leterített asztallal. A ?nehezen azonosíthatót? 1928-ban tessék értelmezni! Abban az évben, amikor április 14-én megnyílt a Hegedűs Ármin által tervezett és Szolnok városa által, az úgynevezett Speyer-kölcsönből építtetett Tisza szálló. Majd egy évszázaddal később, számtalan családi, iskolai, vállalati és egyéb rendezvény után még akkor is könnyű azonosítani a szálló kerthelyiségét, a Tiszára nyíló szobák alatt futó árkádot, ha lassan másfél évtizede csak emlékeinkben élhet ez a hely. Az átadás tavaszán sem a fotós, sem a kiadó, sem az építtető, sem az első bérlő - Westher Rudolf - nem sejthette a szálloda későbbi sorsát. Nekik ott és akkor az lehetett a legfontosabb, hogy reklámja legyen az új szállodának, pláne, hogy a remélt termálkutat addigra nem sikerült feltárni.

Mivel e képeslap hátulján szerepel a kiadás éve - 1928 - egyértelmű, hogy a felvétel a nyitás környékén készült. A kora tavaszi időpontra utalnak az erkély virágtartóiba ültetett friss virágok, illetve az üres kerthelyiség is, hiszen sokkal jobb reklám lett volna, ha már vendégek népesítik be a székeket. De szerintem a szűk képkivágás is azt sejteti, hogy a fotós az építkezés utolsó pillanataiban járhatott a szállodában, és annak nyomait egy ilyen beállítással tudta kikerülni. Ráadásul a célnak így is megfelelt a felvétel, hiszen egy szép épületet, sok-sok megterített asztalt örökített meg, azaz akár azt is üzenhette Weinstock Ernő felvétele, hogy nyitásra készen, vendégeket vár az ország új szállodája.

Számomra rendkívül érdekes, hogy Weinstock miként juthatott be a szállodába a nyitás előtt. Már többször írtam a második világháború után Nagyváradiként élő (1893-1985) fotográfusról, aki a húszas években önállósította magát, körbefotózta az országot, és jóminőségű illetve nagymennyiségű kész képeslapokkal házalt a helyi kereskedőknél. Biztos, hogy első vidéki útjai alkalmával Szolnokra is eljutott, miként több képeslap bizonyítja, hogy a második világháború kitöréséig újra és újra visszatért. Jó üzletember volt, tehát tudnia kellett, hogy a szolnoki Tisza-parton valami számára is fontos készül. A kérdés már csak az, hogy kit és hogyan tudott rávenni a még át nem adott épület fotózására, illetve miként került kapcsolatba a Nerfeld bankházzal, akik egyébként nem voltak a legjelentősebb szolnoki képeslapkiadók.

A Nerfeld bankházat még az első világháború előtt alapította ifj. Nerfeld Ferenc, amihez édesapja teremtette meg a pénzügyi alapokat, aki a 19. század második felétől volt Szolnok jelentős kereskedője. Legismertebb üzletük a Szapáry és a Gorove (Kossuth) utca ívelt sarkán állt, ahol a húszas évekbe szép lassan felvásároltak több ingatlant, hogy aztán 1929-ben felépítsék oda a bérházukat. Bevallom, évek óta nem tudok rájönni, mit is jelentett "a Nerfeld bank műszerosztálya", amelyik többek között ezt a képeslapot is megjelentette. De afelől nincs kétségem, hogy a Tisza szálló megnyitásában ők is jó üzletet szimatolhattak, hiszen azon a 96 évvel ezelőtti tavaszon Szolnok legelegánsabb helye készülődött a vendégek fogadására. És biztos, hogy nemcsak a szálloda (26 szoba), a pár hónappal később megnyíló fürdő vendégei akarták képeslapon tudósítani ismerőseiket, milyen jó helyen járnak, hanem a szolnokiak is büszkék lehettek az újra fejlődésnek indult város egyik első, nagy beruházására.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az ötvenes években Szolnokon
Nem tudhatjuk, hogy az Újlaki Téglagyár Bérelszámoló és nyilvántartó osztályának dolgozói mit gondoltak, amikor megkapták Mancika és Imre képeslapját Szolnokról, mi azonban ennek köszönhetően kicsit bepillanthatunk az ötvenes évek Ságvári Endre utcájára.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Nagyon-nagyon kivert biztosíték
Joggal feltételezhető, hogy Tiszavirág-híd karbantartásáért felelős városi cég munkatársai, a szolnoki rendőrség, illetve a helyi önkormányzat nincs tisztában a horogkereszt, az SS-jel és a második világháborús náci köszöntés jelentésével. Ezt bizonyítja, hogy három ilyen jel tavaly óta díszítheti a Tiszavirág-híd Liget felőli lábát. És itt van május elseje, lesz forgalom a Tiszaligetben, világgá kürtölhető Szolnok szégyene. Lemondásuk után történelemórát az illetékeseknek!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Vízügyes emlék a parkoló szélén
Ledöntés, áthelyezés, lopás vagy csak felújítás. Egy elvitathatatlan szakember szerényen megbújó portréjának is lehet kalandos a sorsa Szolnokon. A Boldog Sándor István körút és az Ady Endre út kereszteződésénél, a "vízügyi" parkoló szélén álló Sajó Elemér szobornak legalábbis az lett.

A Szoborpark további képei