Album



Vörös csillag a városházán

2014. november 29.

Biztos, vannak még olyanok, akiknek személyes emlékeik lehetnek az akkori szolnoki tanácsháza tetején lévő hatalmas vörös csillagról. Létéről már sokszor hallottam, de fotón most először találtam meg ezen a legalább hatvan éves képeslapon.

A három fotóból álló képeslapot, az ára (60 fillér), a képek és felirat alapján, szerintem az ötvenes évek végén adhatta ki a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata. A felső képen a Gépipari, középen a megyeháza, legalul pedig a Kossuth téri városháza, akkori szóhasználat szerint tanácsháza látható. Ez utóbbi az, ami miatt megvettem az egyébként posta tiszta lapot, és most foglalkozok vele.

Ha ugyanis jobban megnézzük a városháza fotóját, akkor észrevehetjük, hogy az épület középső részének tetején, a díszterem fölötti részen egy vörös csillag áll. Amiben a kiadás éve alapján természetesen semmi meglepő nincs, inkább amiatt csodálkozom, hogy kevés ábrázolás maradt fenn róla. Pedig legalább egy két-három méter magas csillagról van szó, ami gondolom, annak idején még világított is, ráadásul elég masszív szerkezet is lehetett. Igazán érdekelne, hogy pontosan mikor került az épület tetejére - mármint 1945 után -, és mikor távolították el onnan. A hetvenes évek végétől datálható emlékeimben ugyanis a Kossuth tér fényreklámjai mind megvannak, ám ez a csillag nincs. Márpedig úgy gondolom, hogy ha még akkor is ott lett volna, legalább olyan mély nyomot hagy bennem, mint a zöld OTP vagy a forgó kerekes Casco reklám. Illetve, ha már kérdéseket teszek fel, az is érdekelne, hogy a mai könyvtár tetején egykor ugyancsak látható vörös csillag vajon egy másik csillag volt, avagy előfordulhat, hogy a tanácsháza tetejéről került át az akkori pártbizottság épületére.

Az autók száma alapján nem zárom ki, hogy ez a kép még 1956 előtt készült. A tanácsháza előtt ugyanis nem autók, hanem konflisok várakoznak, ami egy évtizeddel később már kizárt lett volna a 4-es főút mentén. A nem túl jó minőségű kép datálása kapcsán egy dologban lehetünk biztosak: 1965 előtt kellett készülnie, hiszen a városháza mellett ma látható 77 lakásos társasháznak még semmi nyoma a fotón.

Természetesen a másik két fotóról is érdemes pár szót mondani. A felső, a készítés pillanatában talán Tanácsköztársaság utat megörökítő felvétellel, aminek előterében az akkori nevén Szamuely Tibor Gépipari Szakközépiskola látható, már önálló képeslapként is találkoztam. Érdekessége a fotó jobb szélébe belógó épület, ami mintha nyilvános vécé lett volna, és még a nyolcvanas években is ott díszelgett volna az Eötvös tér sarkán. Nem vagyok benne biztos, de nekem úgy tűnik, mintha ezen a képen is lenne egy csillag, mégpedig a Gépipari bejárata fölötti boltívben. Volt vagy tévedek?

A harmadik fotó ugyancsak felbukkan más képeslapokon is, és különlegességét csak akkor érthetjük meg, ha felidézzük az egykori Damjanich uszoda kiterjedését. Merthogy 2006-ig, az uszoda lebontásáig nem láthattuk így a megyeháza hátsó homlokzatát. Pontosabban a hatvanas évek közepétől, amikor is a lelátóval fedett medence építésével párhuzamosan jókora részt lekerítettek a húszas évek végén kialakított parkból. Azaz, erre a képre is nyugodtan mondhatjuk, hogy a hatvanas évek közepe előtt kellett, hogy készüljön, de hogy mennyivel - akár 5-10 évvel -, azt sajnos nem tudom.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Verik a Csányi Tónit
Ismét egy olyan képeslap, aminek nem a képes oldala a legérdekesebb. A szöveges oldala alapján pedig biztosak lehetünk abban, hogy feladója, élőben nem látta a Szolnoki Művésztelepet, amit Művészkert néven örökített meg a Barasits-féle lap.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Melósok emlékére
A Tiszaliget bejáratánál álló Olajbányászok című, idén 30 éves alkotás 2008-ban került a mai helyére a Baross utcából. Alkotója az a haláláig a Művésztelepen élő Szabó László, akinek valószínűleg a legtöbb köztéri szobra látható ma Szolnokon.

A Szoborpark további képei