Album



Szolnoki világverseny képeslapja

2014. július 01.

Ez az el nem küldött képeslap két dologról tudósít harminchét év távlatából. Egyrészt, hogy akkoriban Szolnokon nemzetközi versenyeket rendeztek. Másrészt pedig, hogy a korabeli városvezetés miket tartott érdemesnek megmutatni a világnak Szolnokból. Nem éppen friss képeken.

Viszonylag közismert, hogy a hetvenes évek közepén ejtőernyős világversenynek adott otthont Szolnok. Az 1977-ben rendezett Labdarúgó Ifjúsági Barátság Versenyről azonban eddig csak ezt a képeslapot találtam, holott, ha a tiszteletére egy ilyen kisnyomtatvány készült, jelentős eseménynek kellett lennie. Az interneten elérhető, nem túl bőséges információkból - főleg életrajzokból - nekem úgy tűnik, hogy Ifjúsági Barátság Versenyeket évente rendeztek, szinte minden sportágban, általában más-más, nem feltétlenül magyarországi helyszínen. Sőt, az említett helyszínek alapján úgy tűnik, hogy ezek a sportversenyek a béketábor - a fiatalabban kedvéért, az egykori szocialista országok - fiataljainak a megmérettetését szolgálták.

Az biztos, hogy 1977-ben, Szolnokon is nemzetközi eseményről lehetett szó, amit legjobban a képeslap hátulján lévő négynyelvű - magyar, német, angol, orosz - felirat is igazol. Ám éppen ebből a feliratból derül ki, hogy míg az anziksz előlapján csak Szolnok van feltüntetve, a valóságban megyei eseményről lehetett szó. Amit talán a szálláshelyek kapacitása és a pályák mennyisége is indokolhatott.

Mindenesetre a verseny tiszteletére, az akkori szokásoknak megfelelően saját képeslap készült. Feltételezem, hogy más korabeli "reklámtárgy" - jelvény, zászló, szatyor - társaságában. Mégpedig egy olyan mozaik, amely Szolnok négy részletét mutatja. A Képzőművészeti Alap Kiadóvállalat gondozásában megjelent mozaik képeslap az esemény logója mellett négy olyan szolnoki fotót vonultat fel, amelyek közül három az "új" Szolnokot mutatja. Azaz, aki annak idején egy ilyen lapot kapott valahol a világban, megállapíthatta, hogy Szolnok egy modern, toronyházakkal ékesített város, ahol talán nem túl sok régi, mutogatásra érdemes épület lehet.

A felhasznált fotók közül kettőről biztosan kijelenthetjük, hogy jóval a képeslap kiadása előtt készültek, azaz, a külföldről érkező versenyzők 1977-ben már nem ilyennek láthatták a képeken lévő épületeket. A jobb felső sarokban lévő képen például még erősen épülőfélben van az akkori Kun Béla - ma Szolnok ispán - körút vége, amiről úgy tudom, hogy 1975-re nagyjából elkészült. Ugyancsak befejezés előtti állapotában látható a Jubileum téri 24 emeletes a jobb alsó képen, hiszen legalább két külső lift is látható még a fotón. A bal felső képet is 1977 előttire tippelném, hiszen a Ságvári és a Kolozsvári utcák házsorain túl még semmi sem látszik a Széchenyi lakótelep építkezéséből. A zsinagógát ábrázoló fotó minden bizonnyal 1975, az épület felújítása és galériává alakítása után készült, és a fák lombozata alapján akár 1976 nyarán is dolgozhatott a fotós. Gyanítom egyébként, hogy a zsinagóga is éppen azért került erre a mozaikra, mert azt a városépítését és felújítást szimbolizálta, ami a város alapításának 900. évfordulóját megelőzően zajlott Szolnokon.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mikor volt ilyen a Várkonyi tér?
A Fortepan.hu-n fellelhető, a Lechner Dokumentációs Központ tulajdonában lévő képet eredetileg azért akartam bemutatni, mert a Várkonyi tér még a 18 emeletes nélkül látható rajta. Aztán rájöttem, hogy a kép születési dátumának bizonytalansága miatt is érdemes róla szót ejteni.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A világ egyetlen Baumhorn-szobra
A világ egyetlen Baumhorn Lipótot ábrázoló szobra Szolnokon áll, holott a magyar zsinagógaépítészet legkiemelkedőbb alakjaként tartják számon, templomai pedig szerte az egykori Monarchia területén megtalálhatóak. Simon Ferencnek köszönhetően 2005 óta figyeli szolnoki alkotását.

A Szoborpark további képei