Album



Színes Baross utca

2014. december 21.

Akár festmény is lehetne ez az 1915-ben postára adott képeslap. Ám a reklámtáblák és a le nem mázolt feliratok miatt tűnik egyértelműnek, hogy egy fekete-fehér fotót próbáltak utólag színessé varázsolni. Hinni szeretném, hogy a piktor a házak színét illetően nem hazudott.

Valamikor a múlt század tízes éveinek az elején dolgozott az a fotós, aki a Baross utcában, nagyjából a mai parkoló végén állva készítette az ehhez a képeslaphoz felhasznált fotó eredetijét. A megörökített házak közül három a mai napig áll: a Sütő utca sarkán lévő bank épület, az 1-es ABC háza, illetve a Szapáry sarkán a Kindlovics-bazár. A kép előterében lévő, földszintes épület helyén legalább negyedszázada az a kék borítású irodaház található, ami volt már bank, aztán APEH, SZÜV és ismét bank. A régi utca bal oldalán, a fák mögött álló házakból természetesen régen semmi sincs már. Részben azért, mert a bal sarokban lévő, talán földszintes ház helyére a harmincas években a Madas-házat építették, hogy aztán a hetvenes évek elején az oldal többi házával együtt elbontsák, hogy ma a főút fusson a helyükön.

A szolnoki Róth Dezső kiadásában megjelent "Levelező-Lap" fotója azért tanúskodik arról is, hogy ez az alföldi város elég nagy utat tett meg a megyeszékhellyé válásától a XX. század első évtizedéig. Sok településsel ellentétben ugyanis Szolnok belvárosának jelentős részén ekkor már volt vezetékes áram, amint a jobb oldalon látható póznák is mutatják. Kellett lennie városi kertészetnek vagy valamiféle közterület gondozó társaságnak is, hiszen az ugyancsak jobb oldalon látható fák gondosan metszettek, illetve karózottak. De említhetném a járdát is, ami a fasor és az épületek között látható. Úgy tudom, ekkor már a Kossuth teret és a vasútállomást összekötő Baross utca kövezett volt, bár ezt ezzel a képeslappal nem lehet egyértelműen alátámasztani.

Nagyon sajnálom, hogy a kép jobb szélén, az első ház tűzfalán lévő reklámok lemaradtak a fotóról. Mintha fölül egy kerékpár- és járműkereskedés, alatta pedig valami vasbolt hirdetné magát. A Sütő utca sarkán, a ház emeletén azonban kivehető a gazdák bankja felirat. Kár, hogy így kideríthetetlen, hol is lehetett bő száz esztendeje az a bank. A Sütő utcában, a sarki házban vagy valahol egészen máshol, de a belvárosba vezető út mentén itt lehetett a legjobban elhelyezni a korabeli reklámot. A kép előterében lévő sárga épület homlokzatán egyébként még egy felirat vehető ki: étterem. Sajnos a teljes neve nem olvasható, pedig a földig érő, kilenc portálablak alapján talán nem tévedünk, ha azt mondjuk, komoly vendéglátóipari műintézmény lehetett.

Jó lenne hinni, hogy a fekete-fehér fotóból divatos színes képeslapot varázsló festő nemcsak az ég és a fák színeiben volt következetes, hanem a házak falait illetően is. Igaz, ebben az esetben elmondhatjuk, hogy az elmúlt évtizedek rombolását túlélő három ház közül kettőnek biztos, nem eredeti színe látható ma. Mert a sarki bank, ma erősen sárga, az 1-es ABC épülete pedig inkább vörös.

A lapot egyébként katonád adhatták postára Szolnokon. Legalábbis a rengeteg aláírásból, a kibogarászhatatlan nyelvből és a "Morava" címzésből következtetek. Gondolom, egy keletei frontra induló transzport, szolnoki állomáson várakozó bakái üzenhettek haza, hogy úton vannak, jól vannak. Legalábbis 1915. július 1-jén.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Létezett szocializmus
Ne találgassanak! A mellékelt fotón látható házak a Várkonyi téren állnak. Ha jól sejtem, 1974 nyarán készült róluk a felvétel a tizennyolc emeletes toronyház valamelyik erkélyéről. A kép a város 900 éves jubileumára kiadott könyvben jelent meg, és van rajta pár érdekes részlet.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Sipos Orbán emléktáblája
Feltételezem, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megye létrejöttének 125. évfordulóján kerülhetett a helyére Sipos Orbán emléktáblája a megyeháza aulájában. A Szolnokon további öt "köztéri" műalkotást jegyző Györfi Sándor alkotásainak listájában sehol sem szerepel ez a kis dombormű.

A Szoborpark további képei