Album



Száz éve a pályaudvaron

2015. június 20.

Milyen jó lenne tudni, hogy a Gettler József hírlapelőfizetési irodájának kiadásában megjelent, a szolnoki pályaudvart ábrázoló képeslaphoz felhasznált fotót ki készítette. Mert, ahogy elnézem a felvételt, eseményszámba mehetett, hogy felállította fotómasináját az állomás negyedik és ötödik vágánya között.

Megjött a fényképész! Talán valaki ezt kiáltozta a szolnoki pályaudvar népszerű restijében vagy a patyolat tiszta várótermében, amikor a múlt század tízes éveiben észrevette, hogy valaki fényképezőgépet kezd felállítani a vágányok között. Az állomás úri közönsége pedig a Pfaff-féle épület fedett peronjára tódult, hogy alaposan megfigyelhessék az akkoriban még nem mindennapi alakot és masináját. De nemcsak a vonatra várakozók meg a polgári színvonalú vendéglő közönsége szaladt össze a hátsó homlokzat előtt, hanem bizony volt ott rendőr és nem kevés vasutas is. Naná, hogy nem kevésbé elegáns ruhákban - egyenruhákban -, mint az úri közönség. (Ja, kérem, akkor még rang volt vasutasnak lenni, ami a külsőségekben is megmutatkozott.) Sőt, a második vágányon indulásra várakozó személyvonat személyzete is a gőzös köré sereglett, így vagy negyven ember bámult bele az ismeretlen fotós lencséjébe.

Képzeljük el ugyanezt a helyzetet ma! Elképzelhetetlen. Részben amiatt, amire a képen látható emberek közül senki sem mert volna gondolni, hogy tudniillik a leszármazottaik zsebében állandóan ott lesz egy fényképező masina, amit nem kell hosszasan felállítani, és ész nélkül lehet vele lőni a képeket. Így ki a fenét hoz lázba, ha valaki ma a szolnoki állomást fotózza. Nem is tudom elképzelni, mit kellene tenni ahhoz a negyedik és ötödik vágány között, hogy ennyi ember figyelmét fel lehessen kelteni. Ja, úgy, hogy nem ők kezdenek fotózni. Pedig, ha sikerülne, nemcsak a régi és a mai állomás épületét, meg az emberek viseletét vethetnénk össze, hanem a vasutasok munkaruháit is. Önök is mosolyognak, ha az itt látható száz évvel ezelőtti szereplők helyére koszos sárga és narancssárga mellényes vagy össze-vissza egyenruhás vasutasokat képzelnek? Netán még szerencse is, hogy mindezt nem lehet megörökíteni és nem látja majd száz év múlva senki?

Ne legyünk igazságtalanok! Inkább mélázzunk el a Pfaff-féle állomásépület díszítésén és kecsességén, és legyünk hálásak a régi képeslapok kiadóinak, hogy legalább fotókon megőrződött nekünk! Vagy vegyük észre az emeleti ablakokban, meg a tornác oszlopaira lógatott virágokat, ami ma elő nem fordulhat a szolnoki állomáson! És ott vannak a hirdetések a földszinti ablakok között, ami ugye részben arra utal, hogy aki megfordult a vasútállomáson, attól más üzletet is lehetett remélni. Persze a mozdonyok és a vagonok ma már korszerűbbek, bár ahogy néha a debreceni személyt elnézem, nem tartom kizártnak, hogy lenne, aki inkább ezekre a kocsikra szavazna.

Sőt, a hozzám hasonló múltba révedők még arra is vetemednének, hogy a fotó előterében látható, szerintem, szép lámpából legalább egyet majd valamikor állítsanak fel, az egyszer végre megújuló szolnoki vasútállomáson. Áll még néhány a városban. Talán érdemes lenne most megmenteni őket, mert ezek a lámpavasak lennének az egyetlen eredeti emlékek arról a régi korról és állomásról, amit a mellékelt képeslap megőrzött.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Régi álom egy képeslapon
"Szolnok fejlődése mutatja legjobban az élni akarás erejét és ha csatornával Budapesttel összefogják kötni, egy emberöltőn belül az ország második városává fog emelkedni nagy kereskedelme folytán!" Olvasható az 1930-as évek elején megjelent különleges levelezőlap "képes" oldalán.

Az Album további képei
 

AKB

Magyarázat keresés
Egy Mercedes tulajdonosára is rátörhet útközben a hasmenés, és olyankor rajta sem kérhető számon, hogyan parkol. De az is lehet, hogy a drágább autóknak eleve két parkolóhely jár, részben a nagyobb adótartalmuk, részben a megszerzésükért végzett több és keményebb munka miatt. Sőt, szubjektív tapasztalataim szerint az is előfordulhat, hogy ezzel a márkával csak "b" módon szabad parkolni, különben vissza kell adni. Mert valami magyarázatnak csak kell lennie.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.

A Szoborpark további képei