Album



Sok húsvét a Tisza partján

2021. április 02.

Lassan háromszáz éve tarthatnak húsvéti szertartásokat a szolnoki Tisza part közelében, a Belvárosi Nagytemplom több évtizeden át épülő falai között. Bő százhúsz éve a képeslapoknak köszönhetően a Szolnoktól távol élők is láthatták, milyen a város legnagyobb temploma. Három kép.

A sorban a legrégebbi képeslap Divald Károly munkája, amely még a XIX. században jelent meg Budapesten. Sajnos nem tudjuk, hogy a még hosszúcímzéses - tehát a hátlapját üzenetekre nem használható - képeslaphoz idősebb vagy ifjabb Divald Károly fotóját használták-e. Ugyanis, ha az előbbijét, akkor a Templom utcában készült képnek már 1897 előtt el kellett készülnie, hiszen a mester az év novemberében hunyt el. Mivel az itt bemutatott és tulajdonomban lévő anzikszot 1899. május 18-án küldték Szolnokról egy pesti úrleánynak, nemcsak a Belvárosi Nagytemplomot csodálhatjuk meg rajta, hanem felfedezhetjük annak a "parknak" a kerítését is, ahol egykor a Szomorú krisztus szobor állt, illetve ahová nagyjából a fotózás után másfél évtizeddel a Szegő Gábor Általános Iskolát építették. Az biztos, hogy a fotó csak 1896 után készülhetett, hiszen már villanypózna is látható a képen, a macskaköves út és a kialakított járda mellett. Sőt, a bonyolult villanypózna alapján inkább azt mondanám, a felhasznált fotó ifjabb Divald Károly munkája lehet, aki két testvérével együtt továbbvitte édesapja hivatását.

A második (a címlaphoz is használt) képeslap szintén szolnoki kiadású, Roth Dezső könyv- és papírkereskedő jelentette meg még az első világháború előtt. Maga a kép ismerős lehet, hiszen a mai Mészáros Lőrinc utca felől készített felvétel fekete-fehérben is megjelent, sőt ebből a szögből több kép is született a templomról. Ezeknek köszönhetően pedig azt is megállapíthatjuk, hogy az utcában van néhány ház, amelyek nemcsak az első világháború előtt épültek, de ma is állnak. Lásd a jobb oldali épületeket! És sirasd a bal oldalit, aminek a helyén ma már csak egy üres telek van! E képeslap érdekessége maga a színezés, ami a fotózás és a nyomtatás között készült kézzel. Roth Dezsőnek nagyon tetszhetett ez a stílus, hiszen a Verseghy gimnáziumról és a Baross utcai fiúi iskoláról is adott ki hasonló képeslapokat.

És, hogy teljesen körbejárjuk a Belvárosi Nagytemplomot, azaz a Szent Ferenc rendiek plébánia templomát, következzen egy újság képes mellékletében megjelent fotó, ami nagyjából a Mária utcai torkolattól örökítette meg az épületet. Az 1919 és 1944 között létezett Nemzeti Újság Képes Műmellékletében megjelent képeslap a templom főbejárata felőli oldalát mutatja, és hogy csak az első világháború utáni felvételről lehet szó, azt leginkább a belvárosi általános iskola távolban már feltűnő épülete mutatja. Ugyanakkor érdemes azt is észrevenni, hogy a fotó jobb szélébe belelóg az a kálvária, amit majd csak 2004-ben, a Szentháromság tér felújításakor helyeztek át a rendház kerítéséhez. A felvétel készítésekor már nemcsak szekerek döcöghettek a templom melletti macskaköves úton, de minden bizonnyal autón is érkeztek hívek a több évtizeddel ezelőtti húsvéti szertartásokra, Szolnok legnagyobb és legrégebbi templomába.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Alapkő a régi házak helyén
Bontják a régi várost, hogy helye legyen az újnak. Ráadásul ünnepélyesen. Hogy mindenki ünnepelt-e a hatvanas évek végén, nem derül ki a képről, amit elsőre nem volt könnyű azonosítani. (Javított verzió!)

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tisza Antal mellszobra
Minden bizonnyal kevesen tudnák megmondani elsőre, hogy hol is áll Tisza Antal mellszobra. Azt hiszem, a szobor nem a megmintázott személy miatt, hanem az alkotó révén érdemelne több figyelmet, hiszen Petri Lajos műveit a mai napig keresik a gyűjtők.

A Szoborpark további képei