Album



Serénykedés a Kossuth téren

2016. április 02.

Amennyiben ennek a fotónak a hátuljára helyes dátumot írt az ismeretlen fotós - és miért ne tette volna -, akkor két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, hogy Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékművét csak 1963-ban állították fel. A másik pedig, hogy a 77 lakásos társasház előbb készült el, mint az úgynevezett Fradi-ház a Kossuth téren.

Ha alaposan szemügyre vesszük ennek a fotónak a középső részét, azaz a korabeli Kossuth tér közepét, akkor láthatjuk, hogy a teret 1990-ig meghatározó Munkásmozgalmi emlékmű még becsomagolva áll a talapzatán. Korábbi fotók és képeslapok alapján tudható, hogy maga a fehér márvánnyal borított talapzat már 1961-ben a térre kerültek, és talán a stilizált csillagokban végződő zászlórudak is előbb álltak ott, mint a szobor. Az emlékmű két oldaláról a szökőkutak is hiányoztak a korábbi felvételeken, tehát e fotó alapján azt is kijelenthetjük, hogy azok Kovács Ferenc szobrával lehettek egyidősek.

A képet nézegetve azt feltételezem, hogy a szobor elkészülte és helyére emelése után vált sürgőssé környezetének a kialakítása. Azon a bizonyos tavaszi hétköznapon, amikor az ismeretlen fotós a Néplap székház valamelyik emeleti ablakából elkészítette ezt a képet, rendkívül serény munka folyt ugyanis a Kossuth téren. A darus autó éppen valamit beemelt a Múzeum bejáratához közelebbi szökőkútba, aminek mintha még hiányozna a díszkő pereme. A másik kút káváját viszont már rakta a mester, miközben a köveket az akkor még álló Takarékpénztári épület előtt vágták a segédek. A különösebben nem lekerített építési területen készült a járda, talán az út is, miközben a munkát még lovas kocsik és taligák segítették.

A kora tavaszi időpont alapján azt feltételezném, hogy a Kossuth tér akkori átalakítását április 4-ére szerették volna befejezni. Azonban, ha ez így van, akkor mégiscsak előfordulhat, hogy a fotós rosszul jegyezte fel a kép keletkezésének dátumát. Mert azért az bátor dolog lett volna, hogy két-három nappal a korabeli ünnep előtt még így néz ki a tér. Tehát vagy márciusi a felvétel, vagy Kovács Ferenc, a Kádár-kori Szolnok emblémájává váló szobrát nem "felszabadulásunk" ünnepén, hanem teszem azt május 1-jén avatták fel.

A képet nézve azt is meg kell állapítanom, hogy a Kossuth tér első, a Megyei Tervező Vállalat által megálmodott és felépített modern társasház a Városháza - akkor Tanácsháza - és a Sztár - akkor Tisztiklub - között álló 77 lakásos épület. Ami logikusnak is tűnik, hiszen a Magyar utca végén álló földszintes házak eltüntetése lehetett a legsürgetőbb az újraálmodott tér esetében. Majd következhetett a Fradi-ház, aminek építése e fotó készítésekor már zajlottak, hiszen a Steiner Jakab és fiai féle ház mögött darut és félig kész épületvázat láthatunk. Ekkor már nyilvánvaló lehetett az is, hogy a Steiner házat előbb-utóbb le fogják bontani, hiszen a színház jegypénztárának is otthont adó társasház csak így érvényesülhetett, illetve ez kellett ahhoz, hogy a Munkásmozgalmi emlékmű a tér középpontjába kerüljön.

(Köszönet a fotóért Papp Bélának)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Beszámoló mozaik
Az ehhez a képeslaphoz felhasznált kilenc fotóból nyolcat önálló anzikszként is ismerek. A jobb alsó fotó azonban nemcsak azért kakukktojás, mert nekem nincs meg, hanem mert az első képen látható épületet ismétli. Olyan ez a lap, mint egy tabló a hatvanas évek sikereiről.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Anzikszok egy évszázadon át - 2024. október 21. (hétfő) 18:00

AKB

Árva lámpa
El kellene dönteni, hogy akarjuk csillapítani a forgalmat a Tisza park és a színház környékén, avagy az utóbbi évek gyakorlatának megfelelően díszburkolaton bonyolítjuk az átmenő forgalmat a Verseghy gimnázium előtt. Mind a kettő mellett szólnak érvek, de hogy nem a város dísze a szigetelőszalaggal javítgatott vagy éppen a helyéről kifordult jelzőlámpa a gimi előtt évek óta nem használt mozgatóható útzárnál, abban talán egyetértünk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kablay Lajos mellszobra
Lassan másfél évtizede áll a róla elnevezett téren Kablay Lajos posztumusz ezredes mellszobra. Bevallom, eddig nem sokat tudtam arról az emberről, aki lényegében 1956-ban megmentette Szolnokot a vérontástól és a jelentősebb pusztítástól. Igyekszem pótolni.

A Szoborpark további képei