Album



Portálok a téren

2010. április 27.

Szolnok főterét az elmúlt bő száz esztendőben rengeteg képeslapon megörökítették. Az így ránk maradt fotók arról is árulkodnak, hogy miként változott a Kossuth tér.

Az itt látható képeslap megjelenésének évét nehéz meghatározni sérülései miatt. A térről készült korábbi és későbbi lapokkal összevetve azonban nem tévedünk nagyot, ha azt gondoljuk, hogy a két világháború között tehette le a fotós a kameráját a tér és a Magyar utca kereszteződésébe.

A képeslap Szolnok két meghatározó, és egy, a hatvanas években elbontott épületét ábrázolja. Bal oldalon a Múzeum látható, majd az elbontott épület, a sort pedig a mai megyei könyvtár épülete zárja. A kép igazi érdekessége számomra az üzletek sora, amelyek ott sorakoznak a téren. Élelmiszerbolt, festékbolt és ki tudja még mi minden a három épület földszintjein. A tér felé portálok és ajtók. Sok cégéren a tulajdonosok nevei - Solti Miklós, távolabb valamilyen Lajos és Ede -, akik minden bizonnyal így is jót álltak üzleteik kínálatáért.

A képeslap még Piac térként említi a teret. Hogy a két háború között itt működött-e a városi piac, nem tudom, tény, hogy néhány 1914 előtt született képeslap piaci forgatagot ábrázol ezen a helyen. Későbbről azonban én ilyen fotót még nem láttam. Az azonban biztos, hogy a városházának is helyet adó térén számtalan bolt és kávéház várhatta az egykori szolnokiakat. Ezt bizonyítják azok a lapok is, amelyek a tér városháza felőli oldalát mutatják, és látszik, hogy még annak az épületnek a földszintjén is üzletek voltak kialakítva.

E kép születésekor, aki Szolnokon valamit el akart intézni, vagy vásárolni akart, és mindeközben esetleg összefutni a telefonon még elérhetetlen ismerősökkel, no meg egy kis helyi pletykát begyűjteni, annak ezen a téren rendszeresen meg kellett fordulnia. A képet nézegetve úgy gondolom, talán nem is bánták ezt a régi szolnokiak, hiszen számtalan ajtón léphettek be, ha a térre érkeztek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Fejlődő megyeszékhely
Nagy Zsolt, a megyei napilap fotóriporter szerintem 1973 őszén vagy a következő év kora tavaszán mehetett fel gépével a Várkonyi téri toronyház tetejére, hogy megörökítse - a mai szemmel is elképesztő méretű - városfejlesztés egy pillanatát. Életműve egy újabb darabjával kalandozunk Szolnok múltjában.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Petőfi Szolnokon
Negyvennégy éve, hogy a szolnoki március 15-ei ünnepségek a mai ÉPFA iskola bejáratánál, Simon Ferenc Petőfi-portréjánál kezdődnek. Ezen kívül három másik arcképe/szobra is van a költőnek a városban. Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Petőfi Sándor minden szolnoki látogatására jut egy.

A Szoborpark további képei