Album



Nők az út mellett

2011. október 23.

A képet nézve két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, a fotó Szolnokon készült. A másik pedig, hogy a képet 1964 után exponálták. De azt hiszem, azt is nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy mit is keres a négy hölgy az út mellett.

A korabeli fotós az SZTK előtt lévő Hősök tere szélén állhatott, amikor exponált. Hogy pontosan mit is akart fényképezni, az nem derül ki a képről, hiszen sem a szemben lévő ház, sem az utca nincs a középpontban, az autók sem láthatók teljesen, a hozzánk legközelebb állók pedig mind háttal vannak nekünk. A kép minőségéből ítélve, gyakorlott vagy profi fotós lehetett az illető, aki talán egy sorozatot készített a fejlődő város főutcájáról.

A kép bal oldalán létható, egykor modernnek számító épület ma is ott áll a Mária és a Baross utcák sarkán. Igaz, amikor ez a fotó készült, akkor a TIT-székház - Tudományos Ismeretterjesztő Társulás - még a Beloiannisz (nevét Nikosz Beloianniszról, a görög kommunista mozgalom jelentős alakjáról kapta) és a Május 1. út sarkán volt.

Érdemes egy pillantást a Mária útra vetni, amelyik bő négy évtizeddel ezelőtt is a város egyik legárnyasabb utcája lehetett. Azt is érdemes persze észrevenni, hogy a fotózás pillanatában még nem sok személyautó lehetett a városban, hiszen ott, ahol ma napközben alig lehet parkolót találni, kora délután egyetlen autót sem látni.

Miből gondolom, hogy kora délután készült a kép? Vessenek egy pillantást a kép közepén, az épület sarki frontjára. Egy fa árnyéka látszik, ami csak délután fordulhat elő. A fák lomkoronájából és a hölgyek nyárias öltözetéből pedig arra következtethetünk, hogy egy szép késő nyári, kora őszi napon készült a felvétel, 1964 után. Miért? Mert a képbe balról érkező Trabant 601-eseket 1964-től árusították Magyarországon.

És ne hagyjuk, hogy a négy, nekünk háttal álló hölgynek rossz hírét keltse az utókor! Azért állnak a Beloiannisz utca szélén, mert a Kossuth tér felől érkező, helyi buszra vártak. Ugyanis a főtér utáni buszmegálló ekkor még a Mária (Május 1.) utca torkolatánál volt. Ezt a feltevést igazolja a két szélen álló hölgy is, akik láthatóan a belváros felé fordulva állnak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Emlék az elsodort hídnak?
Ha e képeslap nyomdába adásakor rá merték írni, hogy "Régi tiszahíd", akkor talán joggal feltételezhetjük: e lap az első vasból és betonból emelt szolnoki Tisza-híd átadása után jelent meg. De miért tartották akkor fontosnak, hogy képeslapra kerüljön a régi, ráadásul megrongálódott híd? Nem hinném, hogy kortörténeti dokumentumot akartak hátrahagyni. Holott sikerült.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kátay Endre emléktábla
Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

A Szoborpark további képei