Album



Nők az út mellett

2011. október 23.

A képet nézve két dologban lehetünk biztosak. Az egyik, a fotó Szolnokon készült. A másik pedig, hogy a képet 1964 után exponálták. De azt hiszem, azt is nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy mit is keres a négy hölgy az út mellett.

A korabeli fotós az SZTK előtt lévő Hősök tere szélén állhatott, amikor exponált. Hogy pontosan mit is akart fényképezni, az nem derül ki a képről, hiszen sem a szemben lévő ház, sem az utca nincs a középpontban, az autók sem láthatók teljesen, a hozzánk legközelebb állók pedig mind háttal vannak nekünk. A kép minőségéből ítélve, gyakorlott vagy profi fotós lehetett az illető, aki talán egy sorozatot készített a fejlődő város főutcájáról.

A kép bal oldalán létható, egykor modernnek számító épület ma is ott áll a Mária és a Baross utcák sarkán. Igaz, amikor ez a fotó készült, akkor a TIT-székház - Tudományos Ismeretterjesztő Társulás - még a Beloiannisz (nevét Nikosz Beloianniszról, a görög kommunista mozgalom jelentős alakjáról kapta) és a Május 1. út sarkán volt.

Érdemes egy pillantást a Mária útra vetni, amelyik bő négy évtizeddel ezelőtt is a város egyik legárnyasabb utcája lehetett. Azt is érdemes persze észrevenni, hogy a fotózás pillanatában még nem sok személyautó lehetett a városban, hiszen ott, ahol ma napközben alig lehet parkolót találni, kora délután egyetlen autót sem látni.

Miből gondolom, hogy kora délután készült a kép? Vessenek egy pillantást a kép közepén, az épület sarki frontjára. Egy fa árnyéka látszik, ami csak délután fordulhat elő. A fák lomkoronájából és a hölgyek nyárias öltözetéből pedig arra következtethetünk, hogy egy szép késő nyári, kora őszi napon készült a felvétel, 1964 után. Miért? Mert a képbe balról érkező Trabant 601-eseket 1964-től árusították Magyarországon.

És ne hagyjuk, hogy a négy, nekünk háttal álló hölgynek rossz hírét keltse az utókor! Azért állnak a Beloiannisz utca szélén, mert a Kossuth tér felől érkező, helyi buszra vártak. Ugyanis a főtér utáni buszmegálló ekkor még a Mária (Május 1.) utca torkolatánál volt. Ezt a feltevést igazolja a két szélen álló hölgy is, akik láthatóan a belváros felé fordulva állnak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lipcsei lap, szolnoki Szentháromság
Ez az 1911-ben Szolnokról Budapestre küldött képeslap legalább két dolog miatt is érdekes a számomra. Egyrészt az egyik legjobb felvétel a város főterén egykor álló Szentháromság-szobrunkról. Másrészt bizonyítja, hogy a lipcsei Dr. Trenkler Co. fotósa valamikor 1906 nyarán több felvételt is készíthetett Szolnokról.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Titokzatos Galaxis
Valószínűleg Szolnok egyik legismertebb köztéri alkotása a vasútállomás főbejárata előtt lévő, szökőkútba állított fémszerkezet. Ami bár a rendszerváltás előtt is több szolnoki könyvbe belekerült, sem a címében, sem az alkotójában, sem felállítása dátumában nem lehetünk biztosak.

A Szoborpark további képei