Album



Négy negyvenéves kép

2020. február 01.

Az akkor már pár éve működő Hotel Pelikán, mellette az épülő Skála. A Szolnoki Galériává lett zsinagóga az első világháborús szobor nélkül. A nem sokkal korábban leleplezett Tiszai hajósok emlékműve, és a még név nélküli tér az MMIK-val, háttérben az épülő kőolajos székház. Négy évtizede.

A szocializmus idején monopolhelyzetben lévő Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata valamikor a nyolcvanas évek elején jelentette meg ezt a Szolnokot ábrázoló, négy fotóból összeállított mozaik képeslapot. A kiadás pontos időpontját nehéz megmondani, hiszen a hátlapra - a címzés helyén kívül - csak a cég neve, egy kód és a Szolnok felirat került magyarul és oroszul. A rányomott ár sem segít pontosítani a négyképes anziksz megjelenésének időpontját, hiszen a nyolcvanas években 3 forint 50 filléres áron nemcsak az évtized közepén, de elején is bukkantak fel szolnoki lapok. Így a felhasznált fotók alapján csak annyit mondhatunk, hogy ez a lap 1979 előtt biztosan nem jelenhetett meg.

A négy kép közül a legrégebbi a bal felső, a Hotel Pelikánt ábrázoló fotó lehet. Ugyanis, ha jobban megnézzük a felvétel jobb alsó sarkát, akkor észrevehetjük, hogy még építik a Skála Tiszavidék áruházat. Nemcsak az ideiglenes kerítést, de a felvonulási épületnek használt jellegzetes barna faház egy darabját is felfedezhetjük a képen. És mivel tudjuk, hogy az áruházat - aminek narancssárga burkolata itt még nem látszik - 1979-ben adták át, ennek a fotónak ebben az évben, vagy maximum 1978-ban kellett készülnie.

Sokkal előbb azért nem dolgozhatott az ismeretlen fotós, mert a felvétel szélén már látszik a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ (MMIK) - ma Aba-Novák Agóra - jellegzetes üvegfelülete, márpedig az az épület 1979 júniusára lett kész. Maga a fotó fő témája, a Hotel Pelikán sem segít közelebb vinni a megoldáshoz, merthogy a majdnem fél évtizedig épített szálloda 1975-től működött a Jászkürt utcában, nem messze az egykori csarnokoktól.

Persze nem zárható ki, hogy a mozaik legidősebb felvétele a jobb felső kép, amin az akkor már Szolnoki Galériaként működő egykori zsinagóga látható. Mivel azonban egészen egyértelmű, hogy a második világháború után ez az épület csak azt követően kezdett megjelenni szolnoki képeslapokon, miután a Damjanich Múzeum kiállítóhelye lett, és ismert olyan anziksz, amin a körülötte lévő fák még csemetekorúak, az itt bemutatott fotó készítésének dátumát is inkább a hetvenes évek végére tenném. És bár teljesen érthető, hogy ebből a szögből nem mutatott volna jól az első világháborús emlékmű - azaz a "meztelenszobor" - hátsó fele, azért érződik a koncepció. Ez a képeslap nem a régi Szolnokot, hanem a fejlődő, szocialista nagyvárost akarta megmutatni, ami negyven éve nem nagyon akart közösséget vállalni az első világháborúval és következményeivel. Így a művészetek házává tett, és megfelelően fotózott zsinagóga lett a múlt felvillantásának kompromisszuma.

Bizonyítani nem tudom, csak tippelem, hogy erre a szolnoki mozaikra azért került pont Lajos József Tiszai hajósok emlékművének képe, mert azt nem sokkal korábban leplezték le. A belvárosi Tisza-híd Verseghy - akkor még Marx - park felőli lábánál lévő dombormű hat képe mindazoknak emléket állít, akik korábban a folyóval dolgoztak. A rakodómunkásoknak, a folyót szabályozó kubikusoknak, a hajósoknak és a hajóvontatóknak. Ezért kicsit félrevezető a címe, ám ettől függetlenül a mai napig vállalható az egykori megyei tanács által állíttatott emlékmű. Aminek számomra legérdekesebb darabja a Tiszára és Szolnokra oly jellemző bőgőshajó keresztmetszeti képe, ami "egyiptomi stílusával" kicsit kilóg a többi kép közül.

A jobb alsó sarokba helyezett képről talán mondhatjuk, hogy a négy kép közül a legfiatalabb. Hiszen ezen már egyértelműen készen van a Skála, és mivel a növényzet alapján ez egy nyári kép, legkorábban 1980-ban készülhetett. Érdekessége, hogy megőrizte a néhány évvel ezelőtt, az Agóra építésekor elbontott beton virágtartó kerítéseket, illetve a csak 1988-ban Hild térre keresztelt közterület középső, füves placcát. Hogy a négy fotó közül ez a legfiatalabb azt a még épülő kőolajos székház igazolja, ami az úgynevezett szolnoki, új városközpontban legutoljára készült el.

Mindezek fényében akár azt is mondhatjuk, hogy ilyen volt Szolnok négy évtizeddel ezelőtt, valamikor az 1980-as évek elején. Legalábbis azok a részei, amelyekről valahol, valaki úgy döntött, egy Szolnokról készülő képeslapra kerülhetnek. Így mutatva egy több mint 900 éves város pár év alatt levezényelt változásait.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lányok a Véső úton
Ahhoz nem férhet kétség, hogy ez a képeslap-hátoldallal ellátott fotó a szolnoki Véső úti sporttelepen készült. Abban is biztosak lehetünk, hogy a fotós csak 1937 után dolgozhatott. Azt gondolom, hogy ez a felvétel még a második világháború előtti, de lehet, hogy tévedek. Segítsenek!

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az utolsó láng
Nehogy valakinek egészbe jusson, hogy le kellene bontani csak azért, mert Szolnok utolsó munkásmozgalmi témájú köztéri alkotása! Elhelyezkedése miatt viszonylag kevés szolnoki találkozik vele, aki pedig idegenként látja a Turisztikai központ "főterén", az sok minden másra is asszociálhat.

A Szoborpark további képei