Album



Móra a Várkonyiról

2019. január 12.

A Móra Ferenc úti lakótelepet ábrázoló fotót Pogány Gábor Benő szolnoki szobrászművész édesapja készítette valamikor a hetvenes évek közepén a Várkonyi téri toronyház tizenhatodik emeletéről. A kép érdekessége nemcsak a szinte még új lakótelep látványa, hanem a még felfedezhető régi Tabán és a Zagyva túloldalán álló különös épület.

A felvétel születésének pontos dátumát nem ismerjük, de a fotós helye és a Móra Ferenc úti lakótelep készültségi foka alapján talán nem tévedünk, ha azt mondjuk: a hobbifotós Pogány József 1975 táján készíthette ezt a képet a lakásából. A felvételt uraló tízemeletesek ugyanis nagyjából akkorra készültek el teljesen a még Kun Béláról elnevezett Zagyva-parti körút és a város átépítése során szinte csak nyomokban megmaradt Móra Ferenc út között. Jól látható, hogy a két tízemeletes sor között még éppen csak rendezett a park, azaz nem sokkal korábban vonulhattak el az építők.

Aki maguk után hagyták a fotó jobb alsó sarkánál látható felvonulási épületeket. Eredetileg ezekben a faházakban működtek a közel egy évtizeden át tartó beruházás irodái, itt voltak a munkások öltözői, étkezője. Ma konténerekből épülnek a felvonulási épületek. A szocializmusban viszont szinte mindenhol ilyen könnyűszerkezetes faházakat húztak fel, amelyeket aztán a legtöbb esetben nem bontottak el, mert új funkciókat kaptak. Az ezen a képen látható - és ma is álló - először a Ságvári Úti Általános Iskola része lett. Mivel a környék lakótelepeire költözők gyerekeit a Kassai és az 1967-ben átadott mai Fiumei nem tudták befogadni. Ha jól sejtem, ez a két faház egészen az iskola második szárnyának az átadásáig, illetve a demográfiai hullám lecsengéséig szolgálta a diákokat. Amiből az is következett, hogy jóval nagyobb udvart kerítettek a faházakhoz, mint ami mára maradt. Jól látható, hogy a Zagyva felé, a mai parkoló, sőt a négy- és a tízemeletesek közötti terület is az oktatási intézmény része volt.

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy ha ma készülne el ez a fotó a Várkonyi téri 18 emeletes ugyanazon lakásából, nagyjából ugyanilyen kép tárulna elénk. Maximum a növényzet vagy a házak burkolása lenne más. Két kivétellel.

Az egyébként 1971-ben megnyitott Kun Béla - ma Szolnok ispán - körút íve és a Zagyva között ugyanis még áll egy régi ház és a hozzá tartozó kert azok közül, amiket a környék rendezése miatt többek között a Part, a Török és a Csap utcákban bontottak le. Talán nem túlzás azt mondani, hogy a mai játszótér, szánkódomb és Aradi vértanúk emlékhelye fél évszázaddal ezelőtt még a régi Tabánra hasonlított. Ami a hatvanas-hetvenes években jórészt eltűnt, hogy aztán jóval később kiépített sétány is kerüljön a helyére, a Zagyva-partra.

A másik ma már nem létező, de ezen a képen még látható épület a Zagyva túloldalán, a fotó bal felső sarkában vehető észre. Az a négy-ötemeletes, lapos tetős, legalább két szárnyból álló épület a fotózás idején már az "ideiglenesen hazánkban állomásozó" Szovjet Vörös Hadsereg szolnoki kórházaként funkcionált. Miután 1956 után az egyébként Szolnokon már négy helyen jelen lévő megszállók elfoglalták. Ez a felvétel azért érdekes - sőt talán fontos is -, mert a korabeli szabályok tiltották a katonai létesítmények fotózását, így alig maradt kép erről az épületről. Amiről azért tudjuk, hogy a Városmajor - a fotózáskor Vörös Csillag - úti oldalán, a hetvenes évek közepén, Szolnok három Lenin-szobrának az egyike állt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Alföldi a város közepén
Nem Alföld, hanem Alföldi áruház volt a neve annak az üzletnek, ami az egykori Nerfeld-palotában működött, még mielőtt az Centrum-sarokként rögzült volna a helyiekben, a mai Árkád helyén. Bő fél évszázad története a Szapáry, vagyis Ságvári úton. Szolnokon járunk 1964 körül.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mit üzen egy tábla?
Szerényen húzódik meg a Gutenberg tér legrégebbi lakóházának falán az az emléktábla, amely a Rákóczi-szabadságharc egyik szolnoki eseményét idézi. Ha akarom, akár érdekes üzenete is lehetett 62 éve a táblának, ami előtt ma már nem nagyon emlékezik senki.

A Szoborpark további képei