Album



Mikor volt ilyen a Várkonyi tér?

2015. november 14.

A Fortepan.hu-n fellelhető, a Lechner Dokumentációs Központ tulajdonában lévő képet eredetileg azért akartam bemutatni, mert a Várkonyi tér még a 18 emeletes nélkül látható rajta. Aztán rájöttem, hogy a kép születési dátumának bizonytalansága miatt is érdemes róla szót ejteni.

A Fortepan.hu oldalon bárki megtalálhatja a mellékelt fotót (száma 30969) azzal a minimális információval, hogy azon a Zagyva híd a Várkonyi István tér felé nézve látható, tulajdonosa a Lechner Ödön Nonprofit Kft. Dokumentációs Központ, és 1970-ben a VÁTI készítette. Ez utóbbi információ viszont biztos, hogy téves, és több ténnyel is cáfolható.

A fotót az akkori Vosztok lakótelep - ma Tallinn városrész - felől, pontosabban a jelenlegi Sebestyén körúton, még a Zagyva bal partján állva készítette olyas valaki, akinek a nagy szolnoki beruházások megörökítése volt a feladata. A Várkonyi tér fejlesztésének fotózása valamiért különösen fontos volt öt évtizeddel ezelőtt, így az építkezés számtalan stádiumáról ismerünk felvételeket, sőt még képeslapokat is kiadtak a nem teljesen kész beruházásról. Valószínűsíthető, hogy ennek a képnek a készítőjétől is több felvétel maradhatott, miként az is, hogy mások szintén dolgoztak a régi házak helyén kinövő új lakótelep dokumentálásán. És éppen ez segít abban, hogy a Fortepan.hu jó szándékú időpont meghatározását megcáfoljuk.

A felvétel előterét elfoglaló híd miatt nyilvánvaló, hogy a fotózás csak 1958, azaz a második szolnoki vasbeton Zagyva híd átadása után történhetett. És mivel a tér első lakóházai a kép bal oldalán már szinte átadható állapotban vannak, azt is kijelenthetjük, hogy csak 1966 után készülhetett ez a felvétel. Miként azt is biztosan állíthatjuk, hogy ez a fotó nem születhetett meg 1970 nyarán - az évszakot a képen látható emberek ruházatából és a növényzetből következtetem -, hiszen a Várkonyi téri 18 emeletest annak az évnek a tavaszán átadták. Erre utal részben a korabeli Néplap, részben a Várkonyi tér 20. szám alatt lévő épület bejáratánál elhelyezett - és szerencsére még ma is látható - emléktábla.

Ahhoz tehát, hogy a téren a 18 emeletes építésének még nyoma se legyen, jóval korábban kellett a képnek megszületnie. A fotón nagyjából középen álló daru ugyanis - mérete és elhelyezkedése miatt - a tér utolsó négyemeletesének az építését szolgálja. Ráadásul jobban megnézve a képet, azt is észrevehetjük, hogy a 18 emeletes helyén még egy magasföldszintes és egy nyeregtetős ház is áll sértetlenül, közvetlenül a Ságvári körúti, ötvenes években épített bérház mellett.

Nem tudom, mennyi ideig épült a 18 emeletes, viszont ismerek olyan, a Magyar Távirati Iroda (MTI) munkatársa által készített fotót 1969. augusztus 15-ei dátumozással, amin már minimum szerkezetkész állapotban van az épület.

De ez még nem minden. A helyet, az időpontot és a témát akkurátusan rögzítő MTI archívumában található egy olyan 1968. május 31-ei fotó is, ami az ennek a képnek a jobb oldalán látható házakat már-már teljesen kész állapotban mutatja. Ebből pedig az következik, hogy a mellékelt képnek legkésőbb 1967 nyarán el kellett készülnie, ha a Várkonyi teret még a 18 emeletes nélkül, illetve az utolsó négyemeleteseket még csak felhúzott állapotukban akarta mutatni.

Mindez persze nem fontos, maximum érdekes. Miként az is, hogy sem a hídon, sem távolabb nem látunk egyetlen autót sem. Amiből természetesen nem vonhatjuk le azt a téves következtetést, hogy 1966-67 környékén még ennyire alacsony lett volna Szolnokon a motorizáció. A magyarázat inkább az, hogy a Várkonyi tér, a Kun Béla körút és a Szántó körút kialakítása miatt volt egy időszak, amikor az autóknak és a buszoknak a torkolat felé kellett kerülniük, ha a Vosztokra tartottak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok főtere 1968-72 között
A szolnoki Kossuth tér és a Táncsics utca sarkán álló társasház első vagy második emeleti erkélyéről készíthette ezt a felvételt Tulok Ferenc valamikor 1968 és 1972 tavasza között. A zászlókból ítélve május elseje környékén, az árnyékok alapján délelőtt 10-11 óra körül. Mindent megindokolok.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mini Kárpát-medence királyfejjel
A Kárpát-medence Szolnokon is bejárható. Igaz, a Szolnok székhelyű megye helyén aprócska, Árpád-kori templom alaprajza emelkedik ki (az Alföldből). A templom végében pedig kétméteres oszlopon - talán - királyfej látható. Szolnoki Millenniumi emlékpark Somogyi Árpád szobrával.

A Szoborpark további képei