Album



Három szoborral ezelőtt

2014. május 11.

Egy családi albumból került hozzám a mellékelt fotó, ami azért érdekes számomra, mert eddig sehol nem találtam utalást arra, hogy nagyjából a mai Zounuk ispános szökőkút helyén egy ilyen emlékhely lett volna korábban.

Az itt közölt képet több más, szolnoki vonatkozású családi fotóval együtt Kissné Komlósi Zsuzsától kaptam néhány hónappal ezelőtt. Mint annak idején megírta, a régi családi albumok nézegetése közben bukkantak a felvételekre. Amire egyébként mindenkit bíztatnék, hiszen - ahogy ez és a már korábban közölt képek is bizonyítják - ritkán látható fotók, azaz igazi kincsek kerülhetnek elő a nagyszülők féltett albumaiból.

Ennek a fotónak a helyszíne könnyen és egyértelműen azonosítható. A háttérben a Református templom teteje, jobb oldalon pedig a Verseghy gimnázium utcai homlokzata látható. Az ez utóbbiból kibukkanó részlet alapján pedig azt is nyugodtan kimondhatjuk, hogy az ifjú hölgy valahol ott állhatott anno, ahol ma a Zounuk ispános szökőkutat találjuk. Azaz a mai Táncsics Mihály utca végén.

Amire pedig azonnal rávághatjuk, hogy akkor ezen a helyen, három szoborral korábban, a trianoni békekötés következményeinek elfogadhatatlanságára utaló emlékhely volt. Azaz ott, ahol 1945. május elsejétől a Szivarnak csúfolt Szovjet katonai emlékmű - ledöntve 1956. október 26-án -, 1966-tól 1990-ig Kocsis András Lenin-szobra, 2001 óta pedig Pogány Gábor Benő Zounuk ispán című alkotása áll, ilyen virágágyás volt látható. Történelmi ismereteink alapján hozzátehetjük, hogy csak 1920 és 1944 között lehetett ilyen virágágyás Szolnokon.

Régi képeslapok alapján azt eddig is tudtam, hogy a trianoni döntésre is emlékeztető országzászló állt a mai Eötvös tér sarkán, nagyjából talán ott, ahová 1960-ban a 68-as gyalogezred obeliszkjét paterolták. Arra azonban eddig semmiféle utalást nem találtam, hogy hasonló emlékhelyek máshol is lettek volna a városban. Pedig nem kizárt, sőt, szerintem inkább valószínű, hogy 1944 előtt Szolnok más pontján is lehetett ilyen üzenetet hordozó alkotással találkozni.

A kép küldője sajnos nem tudta megmondani, hogy ez a fotó pontosan mikor készült. Mivel azonban a képen látható ifjú hölgy, egy másik hölgy társaságában, más fotókon is szerepel, találtam egy támpontot, ami segíthet a dátumozásban. A másik hölgyet ugyanis megörökítették a régi Szapáry-szobor előtt. Márpedig azt 1940. június 2-án állították fel. Mivel a szobor előtt álló másik hölgy, és a virágágyásnál látható, hasonló korúként, talán még ugyanazon ruhában is tűnik fel együtt a többi fotón, talán nem tévedek, ha azt gondolom: az itt közölt felvételt 1940 nyara után, a növények alapján, legkorábban 1941 kora tavaszán készíthették.

Tehát, ha azt a kérdést tenné fel valaki, hogy az itt látható, Trianonra emlékeztető virágágyás mikor volt biztosan a mai Zounuk ispános kút helyén, akkor azt mondanám: 1941 kora tavasza és 1944 késő ősze között.

(Ha valaki többet tud erről a virágágyásról, kérem, jelezze!)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

GAZ, Warsawa, Vegyiművek
A Budapesten működő Vegyiműveket Szerelő Vállalat Anyagbeszerzési Osztályának küldték üdvözletképpen ezt a képeslapot 1963-ban Szolnokról. A színes kép érdekessége nemcsak az egyedi beállítás, de a két korabeli autó is.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Intelmekre mutató államalapító
A szolnoki Vártemplom előtt 2001 óta álló Szent István-szobor lefelé mutató jobbja arra emlékeztet, hogy a hatalmon lévőknek lassan ezer éve rendszeresen olvasgatniuk kellene az Imre herceghez írt intelmeket. Néha azon is elgondolkodom, kire hasonlít a szolnoki Szent István arca.

A Szoborpark további képei