Album



Még épül az új városközpont

2025. május 17.

Ez a felvétel 1977-ben készülhetett Szolnok új belvárosáról, mégpedig a Kolozsvári út 4. vagy 6. szám, második vagy harmadik emeleti valamelyik lakásának ablakából, ami igazi értékét adja ennek a számomra ismeretlen eredetű képnek. Ebből a szögből ugyanis ritkán készülhetett kép.

Sajnos nem tudom, hogy a mellékelt fotót ki és miért készíthette, és azt sem, miként került a gyűjteményembe. Abban azonban egészen biztos vagyok, hogy ez a ritka helyről készült felvétel várostörténeti jelentőséggel bír, hiszen olyan szögből mutatja a még épülő új szolnoki belvárost - a projekt lényegében 1965-től 1981-ig tartott, akkor félbeszakadt -, ahonnan nagyon ritkán fotózták. Így ezúton is megkövetem a felvétel számomra ismeretlen készítőjét és tulajdonosát, hogy előzetes engedélye nélkül közlöm a képét, de talán feloldoz, ha néhány dolgot leírok a felvételről.

A fotó jobb alsó sarkába a Magyar Rádió Szolnoki Stúdiójának 1955-ben átadott alápincézett, emeletes tömbje lóg be, ahol bő fél évszázadon keresztül működött a város egyik fontos szerkesztősége. A kép készítésekor a rádió kertje még gondozott, miként abban is biztosak lehetünk, hogy az épületben a helyén vannak az emeleti stúdiók, és a pincében lévő tartalék berendezések. A nagyjából a fotó készítése előtt egy évtizeddel átadott Kolozsvári úti szalagházból azért nem lehetne ma már elkészíteni egy ilyen felvételt, mert a rádió gazos kertjén túl már az új buszpályaudvart is magában foglaló Pelikán bevásárlóközpont takarja el a kilátást.

Ám ezen a képen még Szolnok első, akkor korszerűnek mondható buszpályaudvara látható, jellegzetes tetejével. A létesítményt eredetileg Szolnok 900 éves jubileumára kellett volna átadni, de végül csak 1976-ra készült el, majd szolgálta a várost bő három évtizeden keresztül. Építését annak idején a megye és a Szolnok környéki települések is finanaszírozták, elvileg jubileumi ajándékként, valójában azért, mert miattuk is épült. A buszpályaudvar egyébként nemcsak a képen látható utasforgalmi épületből állt, hanem egy köralakú szolgálati tömbből is, ami a rádió másik oldalán állt. A buszpályaudvart a hetvenes évek közepén azért volt fontos megépíteni, mert a távolsági járatok korábban a Szabadság téren, a Tisza-híd belvárosi felhajtójánál várakoztak és forogtak, akadályozva az időközben korszerűsített 4-es főút egyre növekvő forgalmát.

A felvétel datálásában a buszpályaudvar másik oldalán látható építkezés segíthet a legtöbbet, hiszen az a láthatóan még félig kész tömb a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ, amit ma már az olajos irodaház is eltakarna előlünk ebből az irányból. Az MMIK-t 1979. június 2-án adták át, tehát elsőre azt mondanám, hogy ilyen szerkezetkész állapotban 1978-ban lehetett. Csakhogy a ma az Agóra részét képező "üvegpalota" - szerintem Szolnok legjobb modern épülete, amit azóta csak "szétbarmoltak" - nagyon lassan készült, elsősorban a hiányzó források miatt. Azaz simán előfordulhat, hogy ez az 1977-es állapotokat mutatja, amit a Skála áruház hiányával is alá tudnék támasztani. Merthogy a szolnoki Skálát 1976-1979 között építették, és ha ez a kép 1978-as lenne, akkor a város jó ideig legnagyobb áruházából valaminek már látszódnia kellene a Pelikán szálló tömbje előtt, a buszpálya és az Ady túloldalán.

Érdemes egy picit jobban, mai szemmel megvizsgálni a vízügyi székházat is. Azon ne akadjunk fenn, hogy a tetején már/még ott a világító vöröscsillag - mind a két oldalon volt ilyen -, hisz mégiscsak a város büszkesége volt ez a 22 emeletesre tervezett, de végül csak 17 emeletesre épített irodaház, aminek alapjaiban valahol ott az új városközpont alapköve. Számomra sokkal érdekesebb, hogy az épület még az eredeti állapotában látható a képen: a két oldalsó szárny legalsó része még beépítetlen. Így az is látszik, hogy Szolnok új belvárosának utolsó beruházásaként a Centrum és az MMIK közé épített, egykori Ezermester bolt még nincs a helyén. Arra persze kíváncsi lennék, hogy mi lehetett a baj a toronyház fűtésével vagy szellőzésével, hiszen a megörökített, kicsit borongós, ködös délelőttön nagyon sok ablak nyitva van.

Szerintem profi fotós készíthette ezt a képet, hiszen nemcsak a vízszintes és függőleges tájolása van rendben a felvételnek, de a távolsággal csökkenő élesség is. Ez utóbbi olyan, hogy a Pelikán és az épülő MMIK között a Tisza partján álló tárház körvonalait is ki lehet venni. De említhetném a vízügyi székház másik oldalán, a Kossuth téren lévő Casco-reklámot is, ami ugyancsak kivehető ezen a lassan fél évszázados, Szolnok változása miatt megismételhetetlen, dokumentum értékű fotón. Aminek nemcsak az elkészítése miatt emelhetünk kalapot, de a túlélése miatt is. Köszönet annak, akik valahol megőrizte, digitalizálta, valahol közzé és közkinccsé tette.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az új Szolnok panorámája
Bauer Sándornak és a Fortepan-nak köszönhetően lehet elképzelésünk arról, milyen kép tárulhatott az elé, aki 1975 késő nyarán, az új vasútállomáson keresztül Szolnokra érkezett. A frissen felavatott Jubileum téri épületből kilépve ugyanazt látta, mint a Váróterem helyén lévő presszó teraszán üldögélők.

Az Album további képei
 

AKB

Az élhetőbb Szolnokért
Követeljük a Kossuth téri szökőkút felszámolását, a szobrok eltávolítását, a virágágyások megszüntetését, a mindenféle zöld növények kiirtását, a díszburkolat leaszfaltozását, hiszen Szolnoknak parkolókra és rakodóterületekre van szüksége minden mennyiségben, mindenütt, mindenkinek az otthona, munkahelye és úti célja közvetlen közelében. Ja, nem is kell követelni. Még pár hét és megoldódik magától. Így lesz még élhetőbb Szolnok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hiányzó Örkény
Fél évszázaddal ezelőtt olyan színházi előadást láthatott a szolnoki színház közönsége, ami mindörökre megérdemli a világpremier jelzőt. A Macskajátékot író Örkény István nemcsak a Szigligeti "házi szerzője" volt, de családi kötődése révén szolnoki is. És éppen neki nincs szobra a városban.

A Szoborpark további képei