Album



Magyarázatra szoruló hiány

2018. április 07.

A felirat szerint, ez a legalább százéves képeslap Szolnoknál mutatja a Tiszát. Mivel kiadója a több szolnoki lapot is jegyző Gettler József, nem feltételezem, hogy hibás lenne a helymegjelölés. Akkor viszont jóval az 1917-es kiadás előtt készült a felvétel, ami talán a képen látható rengeteg csónakra is magyarázatot adhat.

Amennyiben elfogadjuk, hogy ehhez az 1917-ben kiadott, ám soha nem postázott képeslaphoz használt fotó Szolnokon készült, akkor már csak két dolgot kellene tisztáznunk. Egyrészt, hogy nagyjából hol állhatott a korabeli fotós, másrészt pedig azt, hogy körülbelül mikor dolgozott. Ezek nélkül ugyanis könnyen kétségbe vonhatnánk a helymegjelölő felirat helyességét.

Ha valóban Szolnokon készült a felvétel, akkor a folyó túlpartján látható templom nem lehet más, csak a Vártemplom. A Belvárosi Nagytemplomot ugye kizárhatjuk, hiszen az a folyó felől nézve pont fordítva áll, azaz a tornyának az épület másik oldalán kellene lennie. Más, hasonló templomunk pedig nincs a Tisza partján. Tehát, ha a felvétel bal szélén a Vártemplomot látjuk, akkor a fotós valahol a mai Tiszaliget oldalában, egy kikötött hajóról vagy pontonról dolgozott. Ám nem mindegy, hogy pontosan hol is állt az a vízi eszköz.

A Vártemplom mérete, távolsága alapján úgy tippelem, hogy a fotós nagyjából a mai Touring Hotellal egyvonalban helyezkedhetett el a parton. Fentebbről ugyanis egyszerűen nem lehetett volna így befogni a Vártemplomot és az előtte lévő épületeket, sőt a folyót és annak bal partját sem. Viszont, ha ezt elfogadjuk, akkor valami nagyon hiányzik erről a képről. Mégpedig a Tisza-híd. Tehát, ha ez a kép Szolnokon készült, a Tisza jobb partján a Vártemplomot látjuk, és a fotós valóban a bal parton, az általam megjelölt helyen állt, akkor magyarázattal kell szolgálni a híd hiányára. Ami pedig elvezet a lehetséges fotózás időpontjához.

A XX. században mindössze két olyan esztendő volt, amikor az általam megadott helyről ezt a képet így, Tisza-híd nélkül el lehetett készíteni. Az utolsó, fából ácsolt, sokpilléres Tisza-hidat 1909. március 15-én sodorta el a jeges ár, tehát először azon a tavaszon-nyáron készülhetett ilyen kép. Az első, betonból és vasból épített átkelőt pedig 1911-ben adták át, tehát utoljára 1910 őszén lehetett volna olyan képet készíteni, amin semmi nyoma se a hídnak, se annak építésének. Ha pedig ez így van, akkor némi magyarázatot adhatunk a kép előterében látható rengeteg hajóra is. A közúti híd nélkül maradt város és környékének lakói kénytelenek voltak ezekkel, illetve komppal közlekedni a két part között. Ami lehet, hogy akkoriban egy jövedelmező vállalkozás volt?

Mindaddig tehát, amíg nem cáfolják meg a feltételezéseimet, azt kell, mondjam: ehhez az 1917-ben kiadott képeslaphoz egy minimum hét évvel korábban készült fotót használt fel Gettler József. Egy olyan fotót, aminek jobb oldalán a Tisza bal partja látható, távolban az evezős egylet első csónakházával, bal oldalán pedig a Tisza jobb partja a Zagyva torkolat fölött. Ha pedig nagyon akarom, akkor a Tisza medrében még az elsodort átkelő csonkjait is fel tudom fedezni. A híd pótlását pedig azok a hajók voltak hivatottak megoldani, amelyek mindenfelől - akár a Dunáról is - érkezhettek Szolnokra, vagy éppen a biztos üzlet reményében éppen akkor építettek vagy újítottak fel gazdáik.

Mivel nem tudok más, megnyugtató megoldással szolgálni, azt is hozzá kell tennem, hogy ha a feltevéseim helytállóak, akkor ez az egyetlen olyan szolnoki képeslap, amely a város Tisza-híd nélküli pillanatát örökítette meg. Tehát a fotó már magában is igazi kuriózum.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Jubileum utáni évben
A Szolnokról több képeslappá lett fotót készítő Csobaji Előd 1976 tavaszán is járt a városban, és több szögből is megörökítette a Jubileumi teret. Biztos vagyok abban, hogy e képeslap megjelenésekor a szolnokiak között is lehetett olyan, akinek el kellett gondolkodnia, mit is ábrázol ez a fotó.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Verseghy Ferenc mellszobra
A Verseghy parkban 81 éve felállított Verseghy Ferenc szobor legalább két elsőséget is magáénak tudhat, amelyek azonban két érdekes kérdést is felvetnek. Mindezek mellett nyugodtan kijelenthetjük, hogy Borbereki Kovács Zoltán bronzszobrát egyedülállónak, szolnoki különlegességnek is tekinthetjük.

A Szoborpark további képei