Album



Madártávlat a Tisza partra

2015. január 16.

A Gerő Ignácz kiadásában megjelent képeslaphoz használt fotó egészen biztos, hogy 1915 tavaszán vagy kora nyarán készült. Ahogy abban is biztosak lehetünk, hogy a korabeli fotós ebben az esetben is a belvárosi nagytemplom tornyába cipelte fel masináját.

Hogy ez a fotó nem készülhetett 1915-nél később, azt ebben az esetben nem a postai bélyegző - érdekes módon, a tulajdonomban lévő lapot soha nem adták fel -, hanem a kiadó, a szolnoki Gerő Ignácz gondossága bizonyítja. Ritkaság ugyanis, hogy egy képeslap hátoldalára a megjelenés éve is rákerült, márpedig itt erről van szó. Így már csak azon kell elgondolkodnunk, hogy a felhasznált fotót a kiadáshoz képest mennyivel korábban készítették. Amihez támpontot csak az épületek adhatnak.

Ezen a lapon ugye a mai Tiszai hajósok tere és környéke látható "madártávlatból". A fotó a belvárosi templom tornyából készült, a folyó felé fordulva. A kép bal oldalán lévő épületek ma is mind állnak, és az építésük évét is tudjuk, ami segít a fotó korának meghatározásában. A református templom és a zsinagóga még a XIX. század végén épültek, a zsinagógától jobbra lévő ház - ma étterem - pedig még korábban. (Utaltam már rá a blogSzolnokon, hogy az az épület a tér legrégebbi háza.) Tehát a fotónak a XX. században kellett készülnie. Ha azonban távolabb, a Tisza-hídra is vetünk egy pillantást, akkor tovább szűkíthetjük a fotózás intervallumát, hiszen az első vasszerkezetű, szolnoki, közúti hidat 1911-ben avatták. Így máris négy évre szűkül a keresett időszak.

Szinte hallom, ahogy a város története iránt érdeklődők felkiáltanak, mert még ennél is jobban szűkíthető a fotózás lehetséges időpontja. A képeslap bal sarkánál, a fotó jelentős részét ugyanis a belvárosi általános iskola - polgári leányiskola - tetőszerkezete foglalja el. Márpedig azt 1912-14 között építették, tehát egy-két évvel emiatt is szűkíthetjük a fotózás lehetséges időpontjait. A kép bal sarkában lévő kémény miatt azonban azt állítom, hogy a kép csak 1915-ben készülhetett. A kémény teteje ugyanis erősen kormos, ami arra utal, hogy legalább egy fűtési szezonon már túl kellett lennie az épületnek a fénykép készítésekor. Márpedig az iskolát 1914-ben adták át, így azt feltételezem, hogy először 1914-15 telén füstölhettek a kéményei.

Száz évvel a kiadás után természetesen nemcsak a kormos kémény az érdekes, és nem is elsősorban emiatt mutatom be a fotót. Sokkal inkább a jobb oldalon látható, földszintes ház okán, aminek a helyén lassan negyven éves a Pálfy János szakközépiskola, vörös tégla borítású épülete áll. Érdemes megemlíteni, hogy a földszintes házzal együtt az előtte futó - és ezen a képeslapon is jól látható - Szigony utca, folyóval párhuzamos szára is eltűnt, és csak az iskola és a belvárosi templom közötti csonkja maradt meg. Ezen a képen kicsit nehezen vehető ki, de az iskola és a mai mozi közötti Őr utca - ma Elmann Elvíra köz - a Szigony utcát keresztezve egészen a Tisza partjáig futott. A mára eltűnt épület egyébként a harmincas években rendőrségi laktanyaként, illetve a szolnoki tűzoltóság székhelyeként is szolgált.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A Kossuth tér egyik arca
Értelmetlen vitát folytathatnánk arról, hogy Szolnok főtere, a Kossuth tér mikor volt szebb. De talán kevesen ellenkeznének, ha azt mondanám: nem a mellékelt képeslapon megörökített pillanatában. Úgy tippelem, valamikor a hetvenes évek végén járunk.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megmentőnk emléke
"Magyarország megmentőjeként" is emlegetik Benedetto Odescalchit, aki XI. Ince pápaként sokat tett a török kiűzéséért. Ennek ellenére az országban egy tér, utca, szobor és a szolnoki dombormű hirdeti közterületen az emlékét. Ez utóbbi egyben Szolnok egyetlen pápának állított emléke is.

A Szoborpark további képei