Album



Madártávlat a Tisza partra

2015. január 16.

A Gerő Ignácz kiadásában megjelent képeslaphoz használt fotó egészen biztos, hogy 1915 tavaszán vagy kora nyarán készült. Ahogy abban is biztosak lehetünk, hogy a korabeli fotós ebben az esetben is a belvárosi nagytemplom tornyába cipelte fel masináját.

Hogy ez a fotó nem készülhetett 1915-nél később, azt ebben az esetben nem a postai bélyegző - érdekes módon, a tulajdonomban lévő lapot soha nem adták fel -, hanem a kiadó, a szolnoki Gerő Ignácz gondossága bizonyítja. Ritkaság ugyanis, hogy egy képeslap hátoldalára a megjelenés éve is rákerült, márpedig itt erről van szó. Így már csak azon kell elgondolkodnunk, hogy a felhasznált fotót a kiadáshoz képest mennyivel korábban készítették. Amihez támpontot csak az épületek adhatnak.

Ezen a lapon ugye a mai Tiszai hajósok tere és környéke látható "madártávlatból". A fotó a belvárosi templom tornyából készült, a folyó felé fordulva. A kép bal oldalán lévő épületek ma is mind állnak, és az építésük évét is tudjuk, ami segít a fotó korának meghatározásában. A református templom és a zsinagóga még a XIX. század végén épültek, a zsinagógától jobbra lévő ház - ma étterem - pedig még korábban. (Utaltam már rá a blogSzolnokon, hogy az az épület a tér legrégebbi háza.) Tehát a fotónak a XX. században kellett készülnie. Ha azonban távolabb, a Tisza-hídra is vetünk egy pillantást, akkor tovább szűkíthetjük a fotózás intervallumát, hiszen az első vasszerkezetű, szolnoki, közúti hidat 1911-ben avatták. Így máris négy évre szűkül a keresett időszak.

Szinte hallom, ahogy a város története iránt érdeklődők felkiáltanak, mert még ennél is jobban szűkíthető a fotózás lehetséges időpontja. A képeslap bal sarkánál, a fotó jelentős részét ugyanis a belvárosi általános iskola - polgári leányiskola - tetőszerkezete foglalja el. Márpedig azt 1912-14 között építették, tehát egy-két évvel emiatt is szűkíthetjük a fotózás lehetséges időpontjait. A kép bal sarkában lévő kémény miatt azonban azt állítom, hogy a kép csak 1915-ben készülhetett. A kémény teteje ugyanis erősen kormos, ami arra utal, hogy legalább egy fűtési szezonon már túl kellett lennie az épületnek a fénykép készítésekor. Márpedig az iskolát 1914-ben adták át, így azt feltételezem, hogy először 1914-15 telén füstölhettek a kéményei.

Száz évvel a kiadás után természetesen nemcsak a kormos kémény az érdekes, és nem is elsősorban emiatt mutatom be a fotót. Sokkal inkább a jobb oldalon látható, földszintes ház okán, aminek a helyén lassan negyven éves a Pálfy János szakközépiskola, vörös tégla borítású épülete áll. Érdemes megemlíteni, hogy a földszintes házzal együtt az előtte futó - és ezen a képeslapon is jól látható - Szigony utca, folyóval párhuzamos szára is eltűnt, és csak az iskola és a belvárosi templom közötti csonkja maradt meg. Ezen a képen kicsit nehezen vehető ki, de az iskola és a mai mozi közötti Őr utca - ma Elmann Elvíra köz - a Szigony utcát keresztezve egészen a Tisza partjáig futott. A mára eltűnt épület egyébként a harmincas években rendőrségi laktanyaként, illetve a szolnoki tűzoltóság székhelyeként is szolgált.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Járási Tanács Volgával
Hamarosan felélednek a járások, de talán kicsit körültekintőbben építenek majd nekik székházat, mint tették azt a hatvanas években. Nézzenek rá erre az 1969-ben postára adott képeslapra, és megértik, mire gondolok.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Bujdosó Ácslegény
A levelek lehullásával ismét előbukkan majd a néhai 605-ös számú szakmunkásképző iskola udvarán immár 45 éve ácsorgó Ácslegény című szobor, így a József Attila útról is látható lesz az alkotó halála után egy évtizeddel Szolnokra került szobor.

A Szoborpark további képei