Album



Kórház a vár szélén

2013. augusztus 19.

Szerencsére nem vagyok járatos ilyen épületekben, így csak megérzésre mondom: az ország egyik legszebb környezetében áll lassan fél évszázada a szolnoki MÁV kórház. Ami valamikor kedvelt képeslap téma is volt, így az anzikszok megőrizték az épületnek azt újkori képét, amit mi már sose láthatunk.

Akárhogy kőrözök képzeletben a városban, csak arra jutok, hogy az egykori Zagyva-meder helyére - vagy partjára - épített kórház az első igazán nagy közjóléti beruházás a város 1956 utáni történetében. Mert ugyan a színház felújítása korábban készült el, ám az nem volt teljesen új építmény. A Damjanich uszoda fedett-lelátós részét is csak pár hónappal - de lehet, hogy csupán pár héttel - korábban adták át, ám az sem méreteiben, sem költségvetésében nem vetekedhetett az új kórházzal. Ahogy a Kossuth téren, a Ságvári körúton és a színház mellett épülő lakóházak sem, ráadásul azokat nem is tekinteném közjóléti beruházásnak. Ahogy az 1965-ben átadott pártházat sem, ami pedig minden tekintetben az átalakuló Szolnok első "nagyberuházása" lehetett. Ám méretei alapján simán lehagyta az 1967. június 9-én, a vasutasnapon átadott MÁV kórház és rendelőintézet.

Hogy az egykori szolnoki vár mellett épült kórház miként nézhetett ki nem sokkal az átadása után, azt a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalat képeslapjai segítségével idézhetjük meg. Mivel építési törmeléknek és felvonulási épületnek már nyoma sincs a mellékelt két képeslapon, feltételezhetjük, hogy mindkettő az átadás után készült. És mivel a színeset 1971. január 5-én adták postára, és a növényzet mindkettőn elég hasonló, talán nem tévedünk, ha azt mondjuk: ez a két lap valamikor 1967 nyara és 1970 nyara között készült. Sőt, azon se lepődnék meg, ha kiderülne, hogy a fotós, Dollinger Erhardt ugyanazon a napon készítette volna ezt a két képet. Egy kissé felhős, ám de forró napon, amikor az új kórház udvarán pálmafákat fújdogált a szél.

A színes képeslapon jól látszik, hogy a rendelőintézet bővítése csak az átadás után készült el. Illetve az is, hogy a kép közepén látható tűzfalra csak később került fel az a jellegzetes, "alumínium" műalkotás. Továbbá, hogy a hatvanas évek végére a kórház melletti lakótelep is elkészült, holott 1967 elején, a közeli KISZ bizottság helyén még a városi kertészet működött. A fekete-fehér lap pedig arra emlékeztet, hogy a kórház kerítése melletti terület csak jóval később - emlékeim szerint a nyolcvanas évek elején - lett a város egyik felkapott utcája. Akkortájt, amikor már nem csak egy Wartburg árválkodhatott a kórház hátsó parkolójában.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki verseny és zsinagóga
A felhasznált kép készítésének pontos időpontját nem tudom meghatározni, 1899 és 1926 nyara között bármikor készülhetett. Az biztos, hogy 1926 októberében még senkit sem zavart, hogy képeslap lett belőle. Debrecenbe címezve valamilyen szolnoki versenyről ír rajta egy hölgy.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok Kossuthja
Negyedszázada helyezték át a szolnoki Kossuth-szobrot a város főteréről a Városháza előterébe. A két évvel korábban felállított szobor szabadtéri élete során rongálások és a ráhelyezett feliratok miatt sokszor szerepelt a hírekben. Első példánya ma is a szabadban áll Nagypaládon.

A Szoborpark további képei