Album



Kihalt a város délidőben

2014. április 18.

Szerintem ma már éjszaka sem tudnánk ilyen kihalt felvételt készíteni a Tisza parkról, mint amilyen ezen a legalább hatvan éves képeslapon látható. Pedig ezt a képet dél körül készíthette a fotós, aki a Tisza szálló tornyában állva dolgozott.

A fotó bal alsó negyedében látható szovjet katonai emlékmű miatt biztosak lehetünk abban, hogy az ehhez a képeslaphoz felhasznált fotót 1945. május 1. és 1956. október 26. között készítették. A mai Zounuk ispános szökőkút, illetve az 1990-ig itt álló Lenin-szobor helyén ugyanis a háború befejezésétől az 56-os forradalomig állt a népnyelvben "szivarnak" csúfolt obeliszk. Mivel azonban a Tisza park - amit a kép készítésekor Felszabadulás térnek neveztek - és a környék már elég rendezett állapotokat mutat, azt elvethetjük, hogy 1945-ben vagy 1946-ban készült volna a kép. A legjobb esetben is 1947-ben lehetett először ilyen fotót csinálni a Verseghy gimi környékén.

Mivel a lap hátulján, kiadóként még a Művészeti Alkotások Vállalata szerepel, abban is biztosak lehetünk, hogy a fotónak legkésőbb 1953-ban kellett készülnie. Egyszerűen azért, mert a képeslapok monopóliuma 1954. április 1-jétől már a Képzőművészeti Alap Kiadó Vállalaté volt. Azaz, a régi cég csak akkor adhatott ki ilyen, nyáron készült fotóval képeslapot, ha a fotós legkésőbb 1953 közepén dolgozott. Tehát pontosíthatok annyiban, hogy Szolnokon 1947 és 1953 között lehetett ilyen kihalt a Táncsics út vége. Délben. Amikor a fák árnyéka a Tisza felől vetül a földre.

Persze lehetne még szűkíteni a készítés időintervallumát, ha néhány, a távolban felsejlő dolgot tudnék építési dátummal azonosítani. Például az Abonyi úti felüljárónál, a vasúti sínek mellett ma is álló víztornyot. Ha jól látom, a Verseghy teteje fölött, a lap jobb szélén, az magasodik a házak fölé a távolban. Igaz, csak akkor segítene a szűkítésben, ha ezt a tornyot valamikor 1947 és 1953 között építették, amiben egyáltalán nem lehetek biztos. Ahogy abban sem, hogy a tőle kicsit balra füstölő kémény vajon mihez tartozik? Talán a vasúti fűtőházhoz? Esetleg a Tisza kanyarulatában, a tárház környéke lehetne még segítségemre, ahol a belváros felé, nagyjából a főiskolai kollégium helyén egy hatalmas raktár látható.

A képeslap előtere, a park környéke ugyanis az emlékművön kívül sok támpontot nem ad. A református templom mögött kilátszik a zsinagóga kupolája illetve a belvárosi nagytemplom tornya, de ezek már a XIX. század végén is a mai helyükön voltak. Ahogy a mindezektől jobbra látható hatalmas tűzfal is, ami pedig a ma is álló Barta palotához tartozik, aminek jellegzetes, sarki tornya is a helyén van.

Egyébként, ha a fotózás időpontjára vonatkozó okoskodásom helytálló, akkor a torony alatt a kép készítésének idején éppen az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) helyi illetékesei végezhették a dolgukat.

 

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Újszászi fotós szolnoki képe
A fotózás pillanatában már több mint százéves szolnoki épületben, a hatvanas évek elején nemcsak múzeum működött - miként a képeslap hátulján szerepel -, hanem könyvtár is, sőt talán lakások is voltak benne. A később repülőgép szerencsétlenségben elhunyt fotós csak 1962-ben készíthette ezt a képet.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Centrum-sarok tűz tábla
Senkit sem szeretnék megbántani, de úgy érzem, a történelmi hűség kedvéért néhány gondolattal fontos kiegészíteni azt az emléktáblát, amit tisztelendő módon, április 11-én helyezett ki az Árkádra a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság.

A Szoborpark további képei