Album



Kihalt a város délidőben

2014. április 18.

Szerintem ma már éjszaka sem tudnánk ilyen kihalt felvételt készíteni a Tisza parkról, mint amilyen ezen a legalább hatvan éves képeslapon látható. Pedig ezt a képet dél körül készíthette a fotós, aki a Tisza szálló tornyában állva dolgozott.

A fotó bal alsó negyedében látható szovjet katonai emlékmű miatt biztosak lehetünk abban, hogy az ehhez a képeslaphoz felhasznált fotót 1945. május 1. és 1956. október 26. között készítették. A mai Zounuk ispános szökőkút, illetve az 1990-ig itt álló Lenin-szobor helyén ugyanis a háború befejezésétől az 56-os forradalomig állt a népnyelvben "szivarnak" csúfolt obeliszk. Mivel azonban a Tisza park - amit a kép készítésekor Felszabadulás térnek neveztek - és a környék már elég rendezett állapotokat mutat, azt elvethetjük, hogy 1945-ben vagy 1946-ban készült volna a kép. A legjobb esetben is 1947-ben lehetett először ilyen fotót csinálni a Verseghy gimi környékén.

Mivel a lap hátulján, kiadóként még a Művészeti Alkotások Vállalata szerepel, abban is biztosak lehetünk, hogy a fotónak legkésőbb 1953-ban kellett készülnie. Egyszerűen azért, mert a képeslapok monopóliuma 1954. április 1-jétől már a Képzőművészeti Alap Kiadó Vállalaté volt. Azaz, a régi cég csak akkor adhatott ki ilyen, nyáron készült fotóval képeslapot, ha a fotós legkésőbb 1953 közepén dolgozott. Tehát pontosíthatok annyiban, hogy Szolnokon 1947 és 1953 között lehetett ilyen kihalt a Táncsics út vége. Délben. Amikor a fák árnyéka a Tisza felől vetül a földre.

Persze lehetne még szűkíteni a készítés időintervallumát, ha néhány, a távolban felsejlő dolgot tudnék építési dátummal azonosítani. Például az Abonyi úti felüljárónál, a vasúti sínek mellett ma is álló víztornyot. Ha jól látom, a Verseghy teteje fölött, a lap jobb szélén, az magasodik a házak fölé a távolban. Igaz, csak akkor segítene a szűkítésben, ha ezt a tornyot valamikor 1947 és 1953 között építették, amiben egyáltalán nem lehetek biztos. Ahogy abban sem, hogy a tőle kicsit balra füstölő kémény vajon mihez tartozik? Talán a vasúti fűtőházhoz? Esetleg a Tisza kanyarulatában, a tárház környéke lehetne még segítségemre, ahol a belváros felé, nagyjából a főiskolai kollégium helyén egy hatalmas raktár látható.

A képeslap előtere, a park környéke ugyanis az emlékművön kívül sok támpontot nem ad. A református templom mögött kilátszik a zsinagóga kupolája illetve a belvárosi nagytemplom tornya, de ezek már a XIX. század végén is a mai helyükön voltak. Ahogy a mindezektől jobbra látható hatalmas tűzfal is, ami pedig a ma is álló Barta palotához tartozik, aminek jellegzetes, sarki tornya is a helyén van.

Egyébként, ha a fotózás időpontjára vonatkozó okoskodásom helytálló, akkor a torony alatt a kép készítésének idején éppen az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) helyi illetékesei végezhették a dolgukat.

 

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kihalt szolnoki főtér
Szolnok főterét minimum negyven évvel ezelőtt, egy kora nyári napon, dél körül örökítette meg Csobaji Előd, a Képzőművészeti Alap fotósa. A teret akkoriban uraló Munkásmozgalmi emlékművet ügyesen elrejtette, miként az embereket is. Mintha Patyomkin-város lenne a képen, nem pedig egy nyolcvanezres megyeszékhely.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Emléktábla
A Tisza-híd Szabadság téri hídfőjénél arra emlékeztet e tábla, hogy olyan 30 évvel ezelőtt még érdemes volt turistainformációt működtetni a Tiszaliget elején, talán a Touring hotelben. Nemcsak azért, mert abban a múlt időben még nem a világhálóról és okoseszközökről tájékozódtak a turisták, hanem mert valóban felbukkantak ilyenek Szolnokon. Azokra az időkre emlékezve, vagy a helyi turizmus felvirágzásában bízva olykor megkoszorúzhatnánk ezt a kint felejtett táblát.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nagy Lajosra emlékezve
Az egykori Nemzeti Szálló - ma két bank - falán, a Szapáry utcában van egy emléktábla, ami Nagy Lajosra, a neves íróra emlékeztet, aki 1932-ben három hetet töltött városunkban. A tábla helye és szinte minden sora magyarázatra szorul.

A Szoborpark további képei