Album



Izgalmas háttér

2014. május 02.

Szerintem valamikor 1905 után, de még az első világháború előtt készülhetett az ehhez a képeslaphoz használt fotó. Amit nem az előtérben álló kaszinó, hanem megyeháza és kaszinó között látszó épület teszi igazán izgalmassá.

Ez a nem túl jó minőségű, sarkainál kicsit, hátulján nagyon sérült képeslap számomra nem a kaszinó épülete miatt érdekes, hiszen erről az eklektikus stílusú házról viszonylag sok, és ennél szebb felvétel is ismert. Maga a képeslap sem túl érdekes, hiszen ez a kép színesben is megjelent anzikszon. Szó se róla, a kaszinó földszintjén lévő étterem ilyen jól csak ezen a felvételen vehető ki. Ahogy a kaszinó mellett álló nagyon alföldi ház is itt látható a legjobban.

Ezeknél azonban sokkal érdekesebb a kép bal oldalán belógó megyeháza és a kaszinó között látható ipari épület. Amelyről ha tudnám, hogy mikor bontották el, talán közelebbit lehetne mondani a kép születésének lehetséges utolsó időpontjáról. Így ugyanis csak más régi képeket citálhatok, amelyek miatt úgy gondolom, hogy a Scheftsik-féle Szent István malom romja még az első világháborúban is állt. Sőt, azon se lennék meglepődve, ha csak valamikor a húszas években bontották volna el, amikor helyet csináltak a Tisza szállónak és a parknak.

Annyi biztos ugyanis, hogy a Szent István malom nagyjából a mai Verseghy-park helyén állt a XIX. század végétől. Amin nem kell csodálkozni, hiszen a megyeháza és a Tisza közötti terület többi része meg vásártérként funkcionált ekkoriban, és például a színház is a csirkepiac helyére épült. A Scheftsik-féle malomról tudható továbbá az is, hogy a Tisza kanyarulatában álló Hungária malom leégése előtt, azaz valamikor 1905 kora nyarán tűz ütött ki benn, és ezt követően már nem állították helyre. Mivel nekem úgy tűnik, a képen már hiányzik az épület tetőszerkezete, és mintha csak a falai állnának, azt feltételezem, hogy ennek a fotónak a tűzeset után kellett készülnie.

Eddig sehol nem bukkantam az Kossuth út és a Dózsa György út sarkán ma is álló Első Magyar Biztosító bérházának építési évére. Ez ebben az esetben azért lenne fontos, mert a telkeket még jelölő régi térképek alapján úgy saccolom, hogy annak a háznak az első emeletéről készítették ezt a felvételt. Ha tehát a biztosító 1905 után építette be a telkét - ezt feltételezem -, akkor az talán kicsit közelebb vezet a fotózás lehetséges legkorábbi dátumozásához, amire így csak az 1905 nyarát tippelhetem.

Egy apró részlet segíthetne még a datálás pontosításában, de nem vagyok biztos abban, hogy amit látok az az, amire gondolok. A kaszinó jobb oldala mellett, a földszintes ház mögötti fa koronája felett mintha egy távolabbi, magasabb épület tetődíszét lehetne látni. Mivel a múlt század első évtizedében abban az irányban nem állt ilyen épület, csak arra tudok gondolni, hogy az ott a színház egyik tornyának a csúcsdísze. Viszont, ha ez így van - amit nem mernék biztosra mondani -, akkor viszont csak 1912 után készülhetett ez a fotó.

Aminek azért a legérdekesebb részlete természetesen a Tisza parton egykor álló malom és gyárkémény. Szerintem.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Harmincas évek
Ritkán kerül a kezembe olyan régi szolnoki felvétel, amelyen nemcsak épületek, de emberek is láthatók. Az ilyen képek általában nem a képeslapgyűjteményekben, hanem a családi képarchívumban bukkanhatnak fel.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Évek szállnak az árnyas fák alatt - 2024. december 2. (hétfő) 18:00

AKB

Emléktábla
A Tisza-híd Szabadság téri hídfőjénél arra emlékeztet e tábla, hogy olyan 30 évvel ezelőtt még érdemes volt turistainformációt működtetni a Tiszaliget elején, talán a Touring hotelben. Nemcsak azért, mert abban a múlt időben még nem a világhálóról és okoseszközökről tájékozódtak a turisták, hanem mert valóban felbukkantak ilyenek Szolnokon. Azokra az időkre emlékezve, vagy a helyi turizmus felvirágzásában bízva olykor megkoszorúzhatnánk ezt a kint felejtett táblát.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tanácsházi négyek
A szolnoki városháza dísztermét tanácsháza korában, tehát, ha jól sejtem, 1990-ig négy mellszobor díszítette. Mivel személyes emlékeim nem voltak róluk, a létezésükről sem tudtam. Egy fotó miatt kezdtem kutakodni utánuk. Ma már tudom: F. Bede, Hoksári, Tóth és Keskeny szobrok voltak.

A Szoborpark további képei