Album



Így közlekedtek

2011. október 02.

Szolnok közlekedik, anno: 1960. Akár ezt a címet is adhatnánk ennek a Fortepan.hu-n talált régi fotónak. Buszok érkeznek a Kossuth térre, ahol azért még a lócitrom is ott díszeleg az úton, a fekete fiáker mögött.

A képen látható buszok típusából, a tér forgalmából, illetve a Kossuth téri házakból következtethetjük ki, hogy nagyjából mikor készült ez a szolnoki fotó. A helyszín azonosításában leginkább a tér Tófenék utcai sarkán álló irodaház, illetve a térbe torkolló utcán sorakozó paloták jellegzetes tetőszerkezetei segítenek.

A néhai Néplap székház az ötvenes évek elején épült, viszont nincs még ott a tetején a zöld OTP neonreklám, ami hatvanas-hetvenes évek fordulóján kerülhetett oda. A mai múzeum és a megyei könyvtár épülete között is az a régi ház áll még, amit valamikor a hetvenes évek elején cseréltek le a ma is a helyén álló szocreál lakóházra. A kép előterében, a bal sarokban pedig még ott van a Steiner ház, így biztosra vehető, hogy a fotós valamikor a hatvanas évek vége előtt állt meg a mai lottózó környékén.

A fotó középpontjában egy Rába autóbusz látható, ahogy valószínűnek látszik, hogy a következő busz is ilyen győri gyártmány. A harmadik busz - amelyik a képen még csak valahol a Hatvanas ABC magasságában jár - talán egy csőrős Csepel, vagy egy korai Ikarusz. Ezeket a típusokat az ötvenes évek végén, a hatvanas évek első éveiben használta a helyi tömegközlekedési vállalat, tehát a képnek, nagyjából ebben az időszakban kellett készülnie. Hogy közelebb lehetünk az ötvenes évek végéhez, azt a kép jobb oldalán parkoló, fekete konflis jelzi, hiszen a hatvanas évek első éveiben, a nagyobb városok útjain már megjelentek a Pobeda és Moszkvics taxik. Ugyancsak ezt támasztja alá a meglehetősen gyér forgalom is, mert a hatvanas évek első évei után már nem hiszem, hogy lehetett volna a szolnoki Kossuth teret úgy fotózni, hogy legalább egy autó ne fusson bele a képbe.

A járműveken és a házakon kívül érdemes még néhány dolgot megfigyelni a képen. Például a közvilágítás lámpáit, a nyilvános wc-vel egybeépített buszmegállót, a fák közül kibukkanó, beton hirdetőoszlopot, vagy éppen a még meglehetősen poros utat.

Fél évszázaddal ezelőtt ilyen volt Szolnok főtere.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szolnoki áruda
Őnagysága Ifj. Szilágyi Károlyné úrasszony, aki Budapesten a Föld utca 65-ben lakott, 1904. november 16-án a következő üzenetet kapta ezen képeslapon: "Ez a szolnoki árudánk. Sok puszit küld Károly". Jó lenne tudni, melyik üzletre utalt 108 éve Károly.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Küry Albert közterületi emléktáblája
Születésének 150. évfordulóján leplezték le dr. Küry Albert, Jász-Nagykun-Szolnok megye utolsó Monarchiabeli alispánjának emléktábláját annak a háznak az utcafrontján, ahol hivatalától megválva, élete utolsó éveit töltötte. A Madách utca 49. szám alatti emléktábla felavatásában nem kis szerep jutott a háza mai lakójának.

A Szoborpark további képei