Album



Egy repülés harmadik képe

2012. május 26.

A mellékelt légifotó beküldője annyit írt, hogy tudomása szerint ez a kép 1974-ben készült. Az én gyanúm pedig az, hogy abból a sorozatból, amelyikből ez a kép származik, még legalább további két képet ismerünk.

Azt gondolom, hogy ez a kép kicsit előbb született 1974-nél. Az egészen biztos, hogy 1970 után kellett gépre szállnia a fotósnak, hiszen a kép jobb szélén már látható a Várkonyi téri 18 emeletes. Ugyanakkor a hetvenes évek elejénél is későbbre kell datálnunk a fotózás, mivel a bal felső sarokban ott a Vízügyi székház, bár így távolról olyan, mintha még nem lenne teljesen kész. Ezt a toronyházat ugye 1969 júniusában kezdték építeni, és 1975. április 4-e környékén adták át. Ám, ha a Vízügyi székháztól elindulunk a kép bal széle felé, akkor ott egy olyan momentum, ami a kép 1974 előttire datálását indokolhatja.

Jól kivehető, hogy a Pelikán Szállónak még csak az alsó két, szolgáltató szintje van kész, így a lakószintek még nem takarják a mögötte lévő SZTK-t. A város új szállodájának építése szintén elkezdődött már 1970 elején, márpedig ha a Vízügyi székházat négy év alatt felhúzták, akkor ennek is állnia kellene már a képen. Lehet persze, hogy a beruházás valamiért elakadt, de nem hiszem, hogy ha 1974 nyarán még nem álltak a szálloda lakószintjei, 1975 novemberében már kiállítást lehetett rendezni a földszintjén.

Ugyancsak az 1974 előtti időpontra utal, hogy az Ady Endre és a Szolnok Ispán körút sarkán épülő lakótelep tízemeletes tömbjei között még sem a Domusnak, sem a Szövetségnek nem látjuk a nyomait. Márpedig ezeket 1975-ben, a Szolnok 900 éves ünnepségek részeként avatták. Az ártéri fák lombkoronája alapján úgy tűnik, a kép nyáron készült, szerintem azonban már 1973 vagy 1972 nyarán. Persze mindez megcáfolható, mondjuk a kép jobb szélén, a Kassai út környékén álló lakóházak építésének dátuma alapján.

A fotót nézegetve ugrott be egyébként, hogy az egykori Kun Béla körút tízemeleteseit ilyen készültségben már láttam valahol. Hát igen, az egyik képeslapomon, ami itt az Album rovatban is megtalálható a Fiatal múlt cím alatt. Szerintem egészen egyértelmű, hogy ez a két kép ugyanannak a repülésnek az alkalmával készült. Sőt, megkockáztatom - bár a kép nincs előttem -, hogy az egykori Domus lépcsőházában látható hatalmas fotó - ami jelenleg a Tűzoltóság épületében van - is ugyanennek az utazásnak az eredménye.

Ha ez így van, akkor a három kép születési dátuma mellett sokkal jobban izgat, hogy vajon miért csak az eltűnő Tabán, az épülő Móra Ferenc út környékét örökítette meg a fotós, illetve valahol fellelhetőek-e még a sorozat további darabjai? Mondjuk született-e olyan kép, ami a Várkonyi tér irányából mutatja a belvárost, vagy esetleg az éppen épülő pályaudvart és környékét? Elképzelhetetlennek tartom, hogy ha egy fotóst a gépével már felvittek egy ilyen városnézésre, ne örökítette volna meg egész Szolnokot.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ságvári '63
Öt és fél évtizeddel ezelőtt a Szapáry út nagyjából úgy nézett ki, mint ma. Igaz, még Ságvárinak hívták, osztott pályás volt az úttest, működött a Tünde, könyvesbolt és hentes volt az elején. A végén pedig raktárnak használták a Zsinagógát. Wartburg, Moszkvics, Trabant, Skoda parkolt a járda szélén.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az egyik legismertebb "szolnoki"
A Monarchiában született, az első világháború végén szerzett orvosi diplomát, a koalíciós évek utolsó pillanatában lett akadémikus, a Rákosi-korban tanszékvezető egyetemi tanár, hogy 1959-ben munka közben érje a halál. Rendszerek jöttek, rendszerek mentek Hetényi Géza orvosi munkássága megkérdőjelezhetetlen maradt. 45 éve köztünk "él".

A Szoborpark további képei