Album



Hátranézve mit látunk?

2017. május 14.

A hatvanas évek elején anya és gyermeke kézen fogva sétál. A fiú iskolatáskát cipel, anyja valami szatyrot. Ha nem koradélután készült volna a felvétel, akár azt is mondhatnánk, iskolába mennek. Szolnok ismerői pontosan tudják, hol sétálnak, és mi minden változott arrafelé öt évtized alatt.

A fényképészipari vállalat fotósa - legalábbis azt gondolom, hogy a lap hátulján lévő FNYV megjelölés erre a cégre utalhat - 1964 előtt, a szolnoki Zalka Máté sétányon, az akkor még egészen újnak számító városi kollégium épületének a megörökítését kaphatta feladatul. Mivel azonban a kétemeletes, lapos tetős, csupa ablak épület már abban az időben sem számíthatott különlegességnek, pláne nem egy város jellegzetességének, a fotós kicsit távolabbról dolgozott, így a sétányt és az azon túli iparterület is rákerült a képre. Mivel azonban a felvételt a kollégium - ma a katolikus iskola része - uralja, a fotóból a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalat képeslapot gyártatott, amit aztán 1 forint 20 fillérért árultak. Viszonylag sokáig, hiszen a tulajdonomban lévő képeslapot is csak 1969-ben küldték Szolnokról Szegedre.

A képeslap különlegessége - legalábbis számomra -, hogy az átadása után egyébként viszonylag sokszor fotózott kollégiumot nem a tárház, hanem a híd felől örökítette meg. Aminek köszönhetően jól látszik, hogy a hatvanas évek elején milyen is volt a Tiszaparti sétány vége, amire az anyukájával sétáló kisfiú egyébként éppen hátratekint.

A fentebb már említett kollégiumon mellett a Vízirendőrség ma is álló épületét látjuk. A kollégium előtti park, és talán az azt szegélyező műkő is a helyén van még, minden egyéb azonban eléggé megváltozott az elmúlt bő öt évtized alatt. És csak részben amiatt, hogy a kollégium előtt 1964-ben felállították ifj. Szabó István Ülő munkás, avagy Könyvekre könyöklő tanuló fiú című alkotását. Ennek ide helyezését Tóth György-Gyigyi bácsi a Köztérképen azzal indokolja, hogy a létesítmény eredetileg ipari tanulókat szolgált.

A Vízirendőrség melletti emeletes, erkélyes bejáratú ház jó ideje nincs már a helyén, miként a mögötte lévő földszintes épületek sem. Ha néhány régebbi képeslap és egy turisztikai kiadvány címlapján megjelent fotó alapján jól gondolom, az a terület akkoriban a tárház része volt, vasúti sínek és raktárak álltak ott. Ma az egykori ÁÉV munkásszálló, jelenleg kollégium és egy társasház látszódna a helyükön, amik mögött pedig a néhai Student áll. Ugyancsak alaposan megváltozott a sétány is, hiszen a kétezres évek elején pusztító árvíz után a mellvédet alaposan meg kellett emelni, ami miatt a járdaszint is feljebb került. Így ma már nincsenek a helyén az emlékeimben sárgaszínű mellvéd korlátok, és a szürke oszlopokon álló, fehérburás utcai lámpák sem.

Egyébként a Nap koradélután ugyanígy vet árnyékot ide, ahogy a hatvanas évek elején készült fotó megörökítette.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Van-e szerelmesebb képeslap?
"Szívemre hallgatok: egy nevet súg nekem... És a név visszhangja: szeretem, szeretem!!" Lehet-e üzenettel ennél szebbé tenni egy képeslapot? Ami 117 évvel a postára adása után önmagában is gyönyörű. Milyen jó lenne tudni, vajon Volf Gizella úrhölgy miként reagált anno Gödöllőn erre a Szolnokról kapott, egyáltalán nem diszkrét üzenetre!

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Azért az ember az úr
Nehéz eldönteni, hogy Szolnokot, lassan ezer éves történelme során a háborúk, a tűzvészek vagy az árvizek pusztították, illetve veszélyeztették-e többször. Azt azonban akár tényként is kezelhetjük, hogy az utóbbi kétszáz év nagy árvizeinek többségéből az ember került ki győztesen. Engem erre emlékeztet a Történelmi vízmérce.

A Szoborpark további képei