Album



Fél évszázad különbség

2022. június 18.

A szolnoki, tiszai átkelőről nagyjából ugyanonnan készült két képeslappá lett felvétel. Az első Kissné, a második a Képzőművészeti Alap gondozásában lett anziksz. Az egyiket 5 fillérért adták fel a monarchiában, a másikat 20 fillérért a népköztársaságban. Sok rendszer múlt el, de a Tisza maradt.

A továbbra is rejtélyes Kissné gondozásában kiadott, utólag színezett fotót 1915. augusztus 1-jén adta postára Szolnokon egy minden bizonnyal az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregébe besorozott, a keleti frontra induló vagy onnan már hazafelé tartó, Csehországból származó katona. Gyönyörű szép írásával talán csak annyit akart üzenni szeretteinek a szolnoki vasúti csomópontról, hogy jól van és merre tart. Minden bizonnyal teljesen hidegen hagyta az anziksz képes oldala, és jó eséllyel élőben nem is látta a fotón lévő szolnoki Tisza-hidat. Mert neki akkor, az első nagy háborúban nem a nézelődés lehetett a fontos.

Így csak magunknak jegyezzük fel, hogy az ismeretlen fotós által megörökített és a ki tudja, ki által utólag színezett képen a szolnoki Tisza-híd látható, amelyet 1911-ben adtak át, miután az utolsó fahidat két évvel korábban elvitte a jeges ár. Ez a híd volt szerintem Szolnok legszebb hídja, amelyik sok tekintetben a fővárosi Szabadság - eredetileg Ferenc József - hídra hasonlított, és sorsa szomorúan szemlélteti a huszadik századunk első felét. Ezt a hidat ugyanis 1919-ben szétlőtték, majd a helyreállítása után szűk negyedszázaddal a folyóba robbantották, így mindössze 33 évig szolgálhatta a szolnokiakat és a folyó két partja között távolabbról közlekedőket. Ám ebbe a 33 évbe is belefért egy királyság, egy köztársaság, egy tanácsköztársaság, egy király nélküli királyság, majd a német megszállás, és közben persze minimum két háború, no meg a román ostrom, ami Szolnoknak felért egy harmadik háborúval.

A második, fekete fehér fotóból lett képeslap felvételéről tudjuk, ki készítette, ugyanis a magyar, angol, német és orosz felirat - Tisza part - alatt ott olvasható a fotós, Horváth Zoltán neve is, aki valamikor 1962 és 1966 között örökítette meg az akkoriban új szolnoki Tisza-hidat. Ami ugye az előző képeslapon lévő "szép" hidat követő, 1946 és 1962 között szolgált ideiglenes híd helyére került annak az 1959 és 1962 közötti beruházásnak a nyomán, amelynek köszönhetően az úgynevezett "százlábú" ártéri híd és a két műtárgy közötti töltés, sőt a tiszaligeti lejáró is elkészült. Mindez pedig elengedhetetlen feltétele volt a 4-es főút szolnoki átkelési szakasza korszerűsítésének, ami majd 1975-re fejeződött be. A mai belvárosi Tisza-híd is látott már néhány dolgot, bár csak a népköztársaságban és a köztársaságban állt (eddig), és szerencsére helyi háborúban sem kellett szolgálnia, bár jó néhány szovjet katonai jármű koptatta a felületét.

Ez a fekete-fehér, indokolatlanul álló formátumú - így a híd két végét levágó - lapot sima, három szavas üdvözletként küldték Szolnokról Hódmezővásárhelyre, az ottani földművesszövetkezet Lenin úti központjába 1966. augusztus 10-én. Akkor, amikor reneszánszát élte a hazai képeslap kiadás és küldés, amikor minden nyaralás vagy kirándulás elengedhetetlen momentuma volt a helyi képeslapok megvásárlása, majd postázása közeli és távoli rokonoknak, ismerősöknek. Csak a fiatalabbak kedvéért: rokonaink és ismerőseink ezekből a postai levelezőlapokból tudhatták, hogy merre járunk a (szűk) nagyvilágban, azaz ezek voltak a korabeli "insta posztok". Igaz, nem is pillanatok, hanem olykor napok alatt értek a címzettekhez. De gyanítom, tovább maradnak fenn, és pláne jobban őrzik egy-egy hely korabeli képét, mint a mai elektronikus "üzik". Így nem is tudom, száz év múlva milyen kép mesél majd a szolnoki hidakról, azt meg főleg nem, milyen történelmi történetek szőhetők köréjük.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hölgy fehérben
Biztos vagyok abban, hogy a kép előterében látható fehérruhás hölgy később került a fotóra, mint azt, az akkori Gorove úton exponálták. Azt kell gyanítanom, hogy a megyeháza sarkánál állók sem voltak eredetileg ott, viszont a fát metsző munkások igen.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

49 éves Diáklány
Sokáig azt hittem, hogy Ápolónő vagy Nővérke a címe ennek a szobornak. Minden bizonnyal azért, mert felállításakor és még utána évtizedekig egy olyan iskola előtt állt, amelyik leginkább az egészségügyi képzéséről volt ismert és híres. Lehet, hogy a következő nemzedék valamilyen egyházi névvel illeti majd?

A Szoborpark további képei