Album



És az éberség?

2014. június 21.

Sok kézen át kellett mennie 1948-ban ennek a háború előtt készült szolnoki képeslapnak, de úgy tűnik, senkit nem zavart, hogy akkor már lassan négy éve nem így nézett ki a mai Táncsics út vége. Avagy senki nem volt elég éber, és futni engedte a Trianonra is emlékeztető lapot.

Sejtem én, hogy a második világháború befejezése után három évvel nem az volt a legfontosabb probléma, hogy a korábban készült képeslapokat visszavonják, bezúzzák, és helyettük "ideológiailag" elfogadható verziókat gyártsanak. Ahogy persze a régi anzikszokat nézegetve azt is látom, hogy pár évvel később azonban ez is megtörtént, és nem nagyon hiszem, hogy Tibi - a mellékelt lap feladója - mondjuk 1950-ben is postázhatott volna egy ilyen szolnoki képeslapot.

Amin persze első ránézésre semmi különös nincs. Ha jól sejtem, a Tisza szálló tornyából készült a felvétel, ami a fotózás pillanatában a Horthy Szabolcs tér és az Apponyi Albert utca sarkát mutatja. Mivel a háttérben már látható a tárház, a fotózás időpontjáról annyit mondhatunk biztosan, hogy 1935 után kellett történnie. És mivel a Trianonra emlékeztető virágágyás is ott van még, illetve a növényzet alapján nyári a felvétel, azt is kijelenthetjük, hogy legkésőbb 1944 közepén dolgozhatott a fotós.

Megmondom őszintén, öt-hat éve pihen az albumomban ez a képeslap, és eddig semmi különöset nem láttam benne. Talán azért, mert viszonylag szokványos, sok lapon szereplő beállításról van szó. Ám napokban megfordítottam. Ezt a háború előtt készült lapot a postai bélyegző és a valamiért más színnel írt dátumozás szerint 1948. június 17-én adták fel. Márpedig a Gárdony és Fenyvesi kiadásában megjelent lapot számomra ez a tény teszi érdekessé.

Mert gondoljunk bele, hogy a második világháború befejezése után Trianon és a Nagy-Magyarország kérdését, a hátár revíziót, illetve mindent, ami a Horthy korszakra utalt, erősen zárójelbe tették! Azaz nem volt ildomos ilyesmiről még említést se tenni. Főleg nem nyilvánosan. Márpedig azzal, hogy ez a háború előtti képeslap még forgalomba lehetett, postára tudták adni, sőt a címzetthez is eljutott, arra utal, 1948-ban még kihagyott az éberség. Nem éltem abban a korban, csak olvasmány élményeim vannak, de nem lepődnék meg, ha később nem vont volna maga után komoly retorziót az éberség ilyen hiánya.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lipcsei képeslap Szolnokról
Ebben a képeslapban nem az a legérdekesebb, hogy a Verseghy gimi és az előtte lévő ?park? 110 évvel ezelőtti állapotát őrzi. Inkább az, hogy egy nagy nemzetközi cég a XX. század elején fontosnak érezte kínálatába egy (?) szolnoki képeslapot is felvenni. De vajon miért a gimit tartotta megörökítendőnek?

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hősök a XX. században
Eredetileg csak az első világháborúban elesett szolnoki férfiaknak állított volna emléket, ám későbbi sorsa és megítélése tipikus példája lett Magyarország XX. századi történetének és a történelemfelfogások rendszerekhez kapcsolódó változásainak. A nem az eredeti helyén álló alkotást a városi köznyelv ?meztelenszoborként? emlegeti.

A Szoborpark további képei