Album



Épül a Tisza

2010. december 05.

A mellékelt fotó 1927 nyarán vagy kora őszén készülhetett. A fotós valahol a Tisza Szálló mai bejáratánál állíthatta fel masináját.

A szolnoki Tisza Szállót 1928-ban adták át, tehát az építését megörökítő fotónak valamikor az előző évben kellett készülnie. Ha jobban megnézzük a mellékelt képet, a háttérben lombos fákat látunk, miközben az építkezésen dolgozók nem éppen lengén vannak öltözve, tehát valamikor 1927 nyarának végén, az ősz elején készülhetett a fotó.

A kép tájolásában segítségünkre lehet a kémény, amelyik a fürdő sarkánál áll. Az árkád boltívei jórészt már elkészültek, a fürdő falainak egy része is áll, és talán az a néhány vékony oszlop a majdani kupolát készíti elő. A legtöbb munkás éppen a fürdő bejáratánál, illetve annak előcsarnokában serénykedik, de a kép előterében lévők már a szálló recepciójának környékén dolgoznak. A fotós valahol a főbejáratnál, talán egy állványra felmászva készíthette a képet.

Jól látható, hogy a Tisza Szállót nagyjából nyolcvan évvel ezelőtt lényegében kézi erővel építették fel. Sehol egy daru, egy emelő vagy bármilyen gép. A kép közepe táján két ember, mintha egy hordágyszerű alkalmatosságon valamit cipelne. Meglepő, de a huszonkét alak között hat fejkendős nő is látható. Mi lehetett a dolguk? Talán ők locsolták a betont, vagy éppen ennivalót hoztak a munkásoknak, netán az ő dolguk volt az elszámolás? A férfiak többsége kalapban, mellényben teszi a dolgát.

Érdemes egy pillantást vetni háttérre is. A mai Tiszaliget helyén talán egy erdős terület látható, míg a Tisza nagy kanyarulatánál kémények merednek az égre. A cukorgyár, a papírgyár vagy valamelyik fűrészüzem füstölhet a háttérben.

A múlt század húszas éveinek közepén - miközben éppen kimászott az ország az első világégés, a megcsonkítás traumájából, és éppen egy aktuális valutaválság kínozta -, az üzleti megfontolás azt diktálta, hogy új szálloda épüljön Szolnokon. Ne felejtsük el, ekkor már közel harminc éve működött a Nemzeti a Szapáry utcában, igaz termálfürdővel nem büszkélkedhetett.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A szolnoki Ferencváros
Nagy Zsolt, a megyei napilap egykori fotósa nem repülőn szállt 1975 körül az átépülő Szolnok fölé, hanem az akkor már majdnem átadott Vízügyi Székházból örökítette meg a mi Ferencvárosunk keleti szélét. Azaz a még gyér forgalmú, a Horánszky nyomvonalát részben már elhagyó Ady Endre utcát.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Ifjú párok partnere
A Tisza szálló előtt álló Lány halakkal minden bizonnyal a legtöbb esküvői fotón szereplő szolnoki szobor. Borbereki Kovács Zoltán alkotása nagyjából hatvan éve díszíti a hotel árkádsora előtti kis parkot. Megformálása után majdnem két évtizeddel találta meg Dr. Elek István.

A Szoborpark további képei