Album



Épül a Tisza

2010. december 05.

A mellékelt fotó 1927 nyarán vagy kora őszén készülhetett. A fotós valahol a Tisza Szálló mai bejáratánál állíthatta fel masináját.

A szolnoki Tisza Szállót 1928-ban adták át, tehát az építését megörökítő fotónak valamikor az előző évben kellett készülnie. Ha jobban megnézzük a mellékelt képet, a háttérben lombos fákat látunk, miközben az építkezésen dolgozók nem éppen lengén vannak öltözve, tehát valamikor 1927 nyarának végén, az ősz elején készülhetett a fotó.

A kép tájolásában segítségünkre lehet a kémény, amelyik a fürdő sarkánál áll. Az árkád boltívei jórészt már elkészültek, a fürdő falainak egy része is áll, és talán az a néhány vékony oszlop a majdani kupolát készíti elő. A legtöbb munkás éppen a fürdő bejáratánál, illetve annak előcsarnokában serénykedik, de a kép előterében lévők már a szálló recepciójának környékén dolgoznak. A fotós valahol a főbejáratnál, talán egy állványra felmászva készíthette a képet.

Jól látható, hogy a Tisza Szállót nagyjából nyolcvan évvel ezelőtt lényegében kézi erővel építették fel. Sehol egy daru, egy emelő vagy bármilyen gép. A kép közepe táján két ember, mintha egy hordágyszerű alkalmatosságon valamit cipelne. Meglepő, de a huszonkét alak között hat fejkendős nő is látható. Mi lehetett a dolguk? Talán ők locsolták a betont, vagy éppen ennivalót hoztak a munkásoknak, netán az ő dolguk volt az elszámolás? A férfiak többsége kalapban, mellényben teszi a dolgát.

Érdemes egy pillantást vetni háttérre is. A mai Tiszaliget helyén talán egy erdős terület látható, míg a Tisza nagy kanyarulatánál kémények merednek az égre. A cukorgyár, a papírgyár vagy valamelyik fűrészüzem füstölhet a háttérben.

A múlt század húszas éveinek közepén - miközben éppen kimászott az ország az első világégés, a megcsonkítás traumájából, és éppen egy aktuális valutaválság kínozta -, az üzleti megfontolás azt diktálta, hogy új szálloda épüljön Szolnokon. Ne felejtsük el, ekkor már közel harminc éve működött a Nemzeti a Szapáry utcában, igaz termálfürdővel nem büszkélkedhetett.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Unatkozó a Városháza utcában
Margit nagyon unatkozhatott a múlt század tízes éveiben Szolnokon. Legalábbis erről tanúskodik a Pesten maradt barátnőinek írt anziksz, amit Faragó Sándor kiadásában jelent meg levelezőlapon küldött, és képes oldalán mi ma bőven találhatunk nem unalmas látnivalót.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Történelemkönyvünk betonból
A vasútállomás előtti Jubileum tér közepén álló Tanúhegy minden bizonnyal Szolnok legjobban dokumentált köztéri alkotása. Miként talán azt sem túlzás kimondani, hogy ez az a szobrunk, amelyik mérete és helye ellenére a legkevésbé szervesült a város életébe. De talán majd 5 év múlva!

A Szoborpark további képei