Album



Élet a Tiszán

2010. április 12.

Ragács Gyula fotóját 1905-ben adták postára képes levelezőlapként Szolnokon. Minden bizonnyal nem sokkal korábban készült a felvétel, valahol a mai Tisza Szálló előtt, lent a folyó partján.

Ha nem szerepelne a képeslapon az "Üdvözlet Szolnokról" felirat, talán csak a beavatottak jönnének rá, hogy ez a kép Szolnokon készült. A kép hátterében látható Tisza-híd ugyanis egyáltalán nem hasonlít a későbbi - legalább háromféle - hidakra. Ez mintha fából lenne ácsolva, több lábon állna a mederben, és hídlábak előtt - a folyás iránya felől - valami jégtörők állnak a vízben. Ezek persze csak feltételezések. Aki tudja, hogy milyen is volt pontosan a szolnoki Tisza-híd a XIX. és a XX. század fordulóján, árulja el.

Érdemes egy pillantást vetni a kép jobb felső sarkába is, ahová a levelezőlap gondos készítői odaírták: Móricz-liget. A Tisza-liget leánykori neve. Hogy a szandai hídfőnél kocsma áll, avagy valamiféle vámház, ahol a hídra hajtóktól szedtek pénzt, ugyancsak nem tudom.

Azt azonban jól látni, hogy a Tiszán a mainál komolyabb vízi élet volt. A Tisza-liget felől, mintha egy csónakház lenne a parthoz kötve. A kép előterében pedig a Sirály nevű gőzös közlekedik. Honnan hová? Száztíz év titka.

De milyen jó lenne, ha ma is lehetne hajózni a Tiszán. Nemcsak úgy alkalmilag, hanem rendszeresen, bármikor, előzetes bejelentés nélkül. Ha már a Tisza fővárosa vagyunk.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nem stimmel a bal oldal
Ez a soha postára nem adott képeslap a hátoldala, illetve a Gorove utca - cz nélkül - felirata alapján szerintem nagyjából száz éve, valamikor az első világháború előtt vagy első éveiben készült. Klasszikus festett képeslapról van szó, aminek a készítésekor azonban a festő kicsit túlgondolta Szolnok akkori főterét.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Elvonult óvodások
Valamikor 2001 tavaszán sérült meg a Verseghy park sarkán három évtizedig álló Vonulók című szobor. Bár az alkotó, Laborcz Ferenc lánya kijavította a műalkotást, de az azóta sem került vissza Szolnokra. A Vonulókat négy évtizeddel később is látnoki munkának nevezte egy művészettörténész.

A Szoborpark további képei