Album



Élet a Tiszán

2010. április 12.

Ragács Gyula fotóját 1905-ben adták postára képes levelezőlapként Szolnokon. Minden bizonnyal nem sokkal korábban készült a felvétel, valahol a mai Tisza Szálló előtt, lent a folyó partján.

Ha nem szerepelne a képeslapon az "Üdvözlet Szolnokról" felirat, talán csak a beavatottak jönnének rá, hogy ez a kép Szolnokon készült. A kép hátterében látható Tisza-híd ugyanis egyáltalán nem hasonlít a későbbi - legalább háromféle - hidakra. Ez mintha fából lenne ácsolva, több lábon állna a mederben, és hídlábak előtt - a folyás iránya felől - valami jégtörők állnak a vízben. Ezek persze csak feltételezések. Aki tudja, hogy milyen is volt pontosan a szolnoki Tisza-híd a XIX. és a XX. század fordulóján, árulja el.

Érdemes egy pillantást vetni a kép jobb felső sarkába is, ahová a levelezőlap gondos készítői odaírták: Móricz-liget. A Tisza-liget leánykori neve. Hogy a szandai hídfőnél kocsma áll, avagy valamiféle vámház, ahol a hídra hajtóktól szedtek pénzt, ugyancsak nem tudom.

Azt azonban jól látni, hogy a Tiszán a mainál komolyabb vízi élet volt. A Tisza-liget felől, mintha egy csónakház lenne a parthoz kötve. A kép előterében pedig a Sirály nevű gőzös közlekedik. Honnan hová? Száztíz év titka.

De milyen jó lenne, ha ma is lehetne hajózni a Tiszán. Nemcsak úgy alkalmilag, hanem rendszeresen, bármikor, előzetes bejelentés nélkül. Ha már a Tisza fővárosa vagyunk.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Különös szolnoki bérpalota
Az Első Magyar Általános Biztosító Társaság szolnoki bérpalotájáról talán azért készült viszonylag kevés, kifejezetten az épületre fókuszáló fotó az első világháború előtt, mert egy nagyon fontos dologban különbözött a bérházaktól. Persze nem kizárt, hogy a szolnoki "palotasoron" ez elvárás volt.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mit üzen egy tábla?
Szerényen húzódik meg a Gutenberg tér legrégebbi lakóházának falán az az emléktábla, amely a Rákóczi-szabadságharc egyik szolnoki eseményét idézi. Ha akarom, akár érdekes üzenete is lehetett 62 éve a táblának, ami előtt ma már nem nagyon emlékezik senki.

A Szoborpark további képei