Album



Csak a Tisza

2017. szeptember 23.

A budapesti Monostory György megbízásából dolgozó fotós a szolnoki Erzsébet királyné tér felől örökítette meg a Ferenc József rakpartot, nagyjából a Horthy Szabolcs tér szélén állva. A túlparton a Móricz-liget és a Regatta, szemben az 1911-ben átadott első vasszerkezetes Tisza-híd. Nyolc évtized múltán csak a Tisza a régi.

Egy unatkozó katona küldte ezt a budapesti kiadású, de a szolnoki Tisza-partot ábrázoló képeslapot özvegy édesanyjának 1940. február 18-án. Mint a káprázatos "szépírással" írt üzenetből kiderül, a fiatalembernek semmi munkát nem adtak Szolnokon, ezért anzikszon jelzi, hogy szabadságot fog kérni - és azt meg is kapja majd -, így már pénteken reggel otthon, azaz Békéscsabán lehet. A biztonság kedvéért azért megkéri a távolban lévőket, hogy a szolnoki 125-ös telefonszámon hívják fel előző este. Majd még odabiggyeszti, hogy "Lukács néninek nem kell elébem jönni", ami számomra azt jelenti, egy viszonylagos jólétben élő család besorozott gyermeke küldhette ezt a lapot Szolnokról, a második világháború második évében.

Amikor az alig másfél évtizede kialakított Tiszaparti sétány még vagy már úgy nézett ki, ahogy az ország egyik legnagyobb képeslapkiadója, a fővárosi Monostory György megbízásából dolgozó ismeretlen fotós megörökítette. Aki nagyjából a református templom előtti kis utca - Szegedi Kis István köz - torkolatánál állva dolgozott. Bal szélen, a fák mögött akkoriban még a megye 1914-ben elhunyt főispánjának a nevét viselte a gimnázium előtti park, ami a Tisza szálló 1927-es átadása után nyerte el mai formáját.

A Ferenc Józsefről elnevezett rakpartot is akkoriban alakították ki, részben azért, hogy a belvárost stabil gát védje a folyótól. Így készült el az a mellvéd, aminek jellegzetes beton lábazata, illetve a végén már sárgára festett korlátja még néhány évvel ezelőtt is meghatározta a sétány képét. És, amin eredetileg sem a beton virágtartók, se a kandeláberek nem voltak ott, miként a sétány is kaviccsal lehetett felszórva. Mint látható, a világításról még fa póznákra szerelt, apró lámpatestek gondoskodtak, amik fényénél sok titkos csók elcsattanhatott a gyönyörűen ívelt, sövény közé állított padokon.

Nagyjából a Tisza szálló magasságában egy gőzhajó is horgonyoz a folyón. Ami talán nem sétahajóként szolgált, hanem a folyón menetrend szerint közlekedő járatként. Ami a hatvanas évekig szállította Szolnokra a Tiszán fentebb és lentebb lakókat. Főleg onnan, ahol nem volt vasút, a buszközlekedés meg még bizonytalanabb és lassabb volt, mint a folyami szállítás.

A folyó túloldalán, az 1911-ben átadott, majd 1919-ben és 1944-ben is megrongált gyönyörű vashíd bal lábánál a Tiszaliget "őse", a Móricz-liget partszakasza látszik. Ami helyet adott a szolnoki evezős életnek, ahol fürdeni is lehetett a folyóban, fentebb, a gát fölött pedig étterem és teniszpályák is működtek. Nagyjából az egykori Aranylakat és a mögötte lévő parkoló területén, amin túl a mai Liget leginkább egy ártéri erdőre hasonlított.

A Tiszaparti sétányként meghatározott Ferenc József rakpartról nem sokkal a képeslap feladása előtt készülhetett ez a felvétel. Így talán nem túlzás azt mondani, hogy szűk nyolcvan évvel ezelőtt ilyen volt a mai sétány. Ami első ránézésre semmit sem változott. Alaposabb bogarászás után azonban kiderül, hogy a szőke Tiszán kívül minden megváltozott az elmúlt, minimum hat rendszerváltás alatt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Dolgos hétköznap
Egy dolgos, kora nyári hétköznapon örökíthette meg valaki az éppen átalakuló Beloiannisz út és Ságvári körút kereszteződését. A szemben lévő házsor még ma is áll, a Centrum-sarok viszont szűk négy évtizede elpusztult.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Így lett Szolnok 900 éves - 2025. április 28. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az egyik legismertebb "szolnoki"
A Monarchiában született, az első világháború végén szerzett orvosi diplomát, a koalíciós évek utolsó pillanatában lett akadémikus, a Rákosi-korban tanszékvezető egyetemi tanár, hogy 1959-ben munka közben érje a halál. Rendszerek jöttek, rendszerek mentek Hetényi Géza orvosi munkássága megkérdőjelezhetetlen maradt. 45 éve köztünk "él".

A Szoborpark további képei