Album



Baross utcai boltok

2024. november 10.

Több jel is arra utal, hogy e képeslapként megjelent fotón látható három üzlet közel száz évvel ezelőtt a szolnoki Baross utcában működött. Azt feltételezem, hogy az 1-es postával átellenben, az utca másik oldalán álltak, nagyjából a Pelikán előtti parkoló szélén. És a fotó is ott készült.

Hogy ez a képeslappá lett fotó Szolnokon készült, azt leginkább a hátuljára írt szöveg árulja el. Ezt az anzikszot ugyanis 1926. október 13-án Mariska és Gábor küldte Szolnokról Kunhegyesre, özvegy Szabó Sándorné fűszerkereskedőnek, Mariska édesanyjának ("Kedves Anyukám"). A szolnoki postázást nemcsak az épen megmaradt körbélyegző felirata, de a gondos levélíró datálása is bizonyítja, ami a szövegesrész jobb felső sarkába került. Ám ennél is többet árul el az egyébként nehezen azonosítható helyszínről Mariska rövid üzenete, merthogy azt írja: "amint a mellékelt ábrán látható, még élünk és jól vagyunk". Azaz, ha Szolnokról küldték ezt a képeslapot, akkor a "mellékelt ábra" arra utalhat a képeslap írója is látható a fotón, azaz a három megörökített boltból valamelyik az övék. És, hogy a képeslap írói is kereskedők, azt a rövid üzenet második fele igazolja: "hogy meg az üzlet otthon, nálunk elég rossz".

Tehát abból indultam ki, hogy a képen Mariska és Gábor üzlete is látható. Ezt támasztotta alá a képeslap hátuljára ceruzával, Mariska betűitől eltérő módon írt megjegyzések: "Hubay Gábor úrnak helyben", "Szolnok, Baross u.". Ám ez még mindig kevés lenne ahhoz, hogy feltétel nélkül elfogadjam, a fotón Szolnok látható. Ugyanakkor a világhálón fellelhető egy utalás Hubay Gáborra, aki Szolnokon, a Baross utca 567. szám alatt működött. Márpedig azon a helyen, ahol ez a szám azonosítható, még a hatvanas évek elején is a képen láthatóhoz hasonló földszintes épületek álltak. Merthogy az 1926 előtt még folyamatos számozással jelölt szolnoki ingatlanok közül a Baross utcai 567-es telek a későbbi 9-es szám, ami az 1973-ban felrobbantott Madas-háznak támaszkodott, mellette a Jászkürt utca sarkán lévő 11-es számú épülettel. Azaz a képen két olyan kereskedőház látszik, amelyek közel 100 évvel ezelőtt a mai főutca helyén álltak, nagyjából a Pelikán parkoló szélén.

A fentiek alapján pedig azt kell gondolnom, hogy e képeslap írója az a hölgy, aki a Hubay Gábor fűszer-csemege kereskedés ajtajában, jobb kezével a félfának támaszkodva áll, kicsit takarva egy fiatal fától. Amennyiben ez így van, akkor szerintem a hölgy balján, világos öltönyben magát Hubay Gábor kereskedőt látjuk, míg a Mariska másik oldalán a segédjük, netán a fiuk állhat. A kép és a hátuljára írt szöveg alapján semmi kétségem nincs afelől, hogy a szolnoki Hubay Gábor a kunhegyesi Szabó Mariskát, az ottani fűszerkereskedő lányát vehette korábban feleségül, majd közösen vezették a szolnoki, Baross utcai üzletet. Ami 1926-ban, amikor az ország éppen próbált a háború utáni recesszióból kimászni, készült a korona pengőre cserélésére, nem mehetett éppen valami jól, bár maga a kirakat és e képeslap elkészülte ennek kicsit ellentmond.

Bár gyorsan tegyük hozzá, hogy az üzletek képeslapon való reklámozása az 1920-as években épp úgy nem volt ritkaság, mint az egyszerű családi fotók képeslap hátsóval való megjelentetése és postázása. Tehát éppúgy előfordulhat, hogy Hubay Gábor üzletéről több száz képeslap készült, mint az is, hogy az itt bemutatott az egyetlen példány belőle. Ugyanakkor nem kételkedem abban, hogy magát a fotót és az anzikszot Hubay Gábor szomszédja, Szabó Ferenc fényképész készítette, aki egy kicsit a saját üzletét is rajta hagyta a felvétel és a képeslap jobb szélén. A felvételen ugyan nem látszik Szabó úr teljes neve, de szerencsére Berta Ferenc 2002-ben megírta A fényképészipar 150 éve Szolnokon című remek könyvet, aminek 107. oldalán rábukkantam arra, hogy 1915 és 1940 között, egy bizonyos Szabó Ferenc éppen a Baross utca 9. szám alatt vitte műtermét. Azaz újabb bizonyítékot találtam arra, hogy ez a kép Szolnokon, a Baross utcában készült és bő évszázada már nem álló házakat mutat.

Remélem, előbb-utóbb az is kiderül (talán valaki megírja), hogy Hubayék üzletének másik oldalán kinek a háztartási cikk (vegyi áru) boltja működött a Baross utca 11. szám alatt. Netán, mi lett a képen szereplő kereskedőkkel, mert egyértelmű, hogy a 11-es szám ajtajában is a tulajdonost láthatjuk. És miként Szabó Ferenc fényképész, aki 1940-ig vitte itt üzletét, talán ők is kereskedtek még itt vagy másfél évtizedig, sőt, ha "szerencséjük" volt, akkor boltjaik államosítását is megérhették negyedszázad múltán. Az a kantáros nadrágos kisfiú pedig, aki a fotózáskor 4-5 éves lehetett - mögötte egy olyan festett reklámtábla látható, aminek a tetején cukorkát kínálnak, közepén "száj, fog ápolási cikkek"-et, merthogy akkoriban még kicsit mást gondoltak a fogak romlásának okairól -, akár a Baross utca páratlan oldalának bontását is láthatta, hiszen alig ötvenéves lehetett akkor.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nagytemplomról a Tabánba
Farkas úr leginkább a lelkiismeret-furdalását küldte el a belvárosi nagytemplom rajzolt tornyára írva a Tabánban élő Jolánkának. A városháza alatt üzletet működtető Fuchs Lipót és Fia cég gyönyörű rajzból litográfia eljárással készült, dombornyomott képeslapját 5 fillérért kézbesítette a posta.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Történelemkönyvünk betonból
A vasútállomás előtti Jubileum tér közepén álló Tanúhegy minden bizonnyal Szolnok legjobban dokumentált köztéri alkotása. Miként talán azt sem túlzás kimondani, hogy ez az a szobrunk, amelyik mérete és helye ellenére a legkevésbé szervesült a város életébe. De talán majd 5 év múlva!

A Szoborpark további képei