Album



Bányászzenekar és eltűnt házak

2013. augusztus 31.

A Csillám Üveg-Porcelán bolt hetvenes évek eleji helyének meghatározása apropóján kaptam ezt a fotót egy blogSzolnok olvasótól. Nemcsak mára eltűnt házakat, de a Szolnoki Olajbányász Zenekar bő négy évtizeddel ezelőtti felállását is megörökíti a kép.

Régi szolnokiak ránézésre megmondják, hogy ez a fotó hol készülhetett. A fiatalabbak kedvéért azonban adjunk némi támpontot és magyarázatot! A támpontot a kép jobb szélén, a kissé elhomályosult háttérben találjuk: az 1-es ABC íves tetejű épületét, illetve a Szapáry utca sarkán lévő Kiglovics bazárt. Magyarázatképpen pedig tegyük hozzá, hogy az előtérben látható házak - például amelyikben a Csillám is volt - a hetvenes évek elején, a várost átszelő négyes főút nyomvonalának kialakításakor tűntek el. A fotón megörökített házak közül csak a fentebb említett két épület élte túl az új belváros megszületését.

Annyit tegyünk még hozzá a fotó helyszínének magyarázatához, hogy régi térképek segítségével az is megmondható, hol állt valamikor a fotós. Mivel az egykori Beloiannisz - ma Baross - utca 17. szám alatt lévő üveg-porcelán bolt teljes egészében látszik, az amatőr fényképésznek a Madách és Mária utcák főutca felőli torkolatai között kellett állni. A négyes út Tisza-híd felé vezető sávjában.

A képet K. József budapesti olvasómtól kaptam, aki eredetileg a Mészáros Lőrinc utca sarkán álló kőolajos irodaház kapcsán írt, de - szerencsére - régi üzletek helyéről is szót ejtett. Első levelében azt írta, hogy a Csillám az egykori 33-as épületében volt - azaz a Madas-ház -, majd később e fotót mellékelve pontosította önmagát. Leírva azt is, hogy a kép egy május 1-jei zenés ébresztő alkalmával készült - ezért állhatott a fotós a főút közepén -, és a szolnoki Olajbányász Zenekart örökítette meg. Olvasóm emlékei szerint a zenekar élén Kiss József karnagy úr halad, bár hozzáteszi: "ha jól emlékszem a nevére". (Ha valakinek más információja van, ossza meg velünk!)

A bal oldalon látható házak helyén ma egy bank és egy üres telek található, az, amelyiken pár éve még az Olajbányász-emlékmű állt. Utánuk, a dupla tornyos ház mögött, valamennyire kivehető a Jászkürt utca sarka, ami ma a Pelikán Hotel előtti parkoló helyén volt. Viszont az utcából egyetlenként megmaradt Jászkürt utca 2. szám alatti bérház ma is áll. A Jászkürt utca torkolata után pedig egy hatalmas tűzfal néz ránk, ami ahhoz a bizonyos Madas-házhoz tartozik, amiben a sokat emlegetett 33-as bolt is működött, és ami előtt a Csarnok utca vezetett a hetvenes évek elején teljesen eltüntetett városrészbe.

A kép "dőlése" kapcsán bárki megjegyezheti, hogy nem profi fotós munkája. Ami igaz is lehet, de a mából nézve ez egyáltalán nem baj. Egyrészt mert, ha profi fotós örökíti meg a pillanatot, akkor talán lemaradnak a képről ezek a régi házak. Másrészt meg nem kerül elő a felvétel egy családi archívumból, amihez hasonló nagyon sok lehet, rengeteg kinccsel. Csak turkálni kellene a régi képek és emlékek között.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A NATO Szolnokon
Nagyon szeretném tudni, hogy a NATO 1961-ben mit keresett Szolnokon. Ennél jobban már csak az érdekelne, hogy ennek a jó poénnak a kiötlői, és szándékos vagy véletlen megörökítője, miként úszta meg a fenékbe billentést. Ha megúszta.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megtalált Nyugalom
Azt hittem, hogy Kirschmayer Károly Nyugalom című alkotása már nincs is meg a MÁV Kórház udvarán. Aztán ahogy elkezdtem megkerülni a kertben lévő kis tavat, előbukkant a méretes női alak. Amiről részletes leírást eddig nem találtam.

A Szoborpark további képei