Album



Az utolsó békés tavasz

2020. május 02.

Szolnokról a legtöbb képeslap úgy maradt fenn a XX. század első évtizedeiből, hogy a vasúton átutazók - és várakozók - küldték azokat innen szerte a Monarchiába. A mai Kossuth Lajos utca elejét megörökítő lapot Szeben megyébe postázta Kőnig Emília hódolója, aki másfél órát várt Szolnokon.

A Szolnok szinte még friss malterszagú főutcáját ábrázoló, helyi kiadású anzikszot az ismeretlen fiatalember úgy küldhette 106 évvel ezelőtt az állomásról "Millikének", hogy valószínűleg meg se nézte, mi van a képes oldalán. Miként abban is biztosak lehetünk, hogy a még tömegközlekedés nélküli városban - holott akkor már tíz éve akár villamos is csilingelhetett volna a Baross utcán - nem is látta a fotón szereplő házakat. A szolnoki vasútállomáson töltött másfél óra ugyanis nem lett volna elég arra, hogy onnan a megyeházáig elsétáljon, aztán meg vissza, és esetleg a képeslap hátulján ígért másnapi levélben beszámoljon városunk fejlődéséről. Ami 1914-re ugyan lelassult, de a korábbi évek miatt lehetett volna miről mesélni.

Mert például a Gorove utca eleje, az Arany János utca és a Szabadság tér között nagyon sokat fejlődött csak abban a bő húsz évben is, ami az utcák elnevezése és e képeslap feladása között eltelt. Ha valaki járt itt 1890 környékén, akkor maximum a már másfél évtizede álló Megyeházát, illetve a bő harmincéves Obermayer-féle, kétemeletes bérházat láthatta, földszintjén a Magyar Királyi Posta hivatalával. Amennyiben az 1910-es évek elején újra Szolnokra érkezett, rácsodálkozhatott, hogy milyen szép szecessziós palotát húzott fel a Mezőgazdasági Takarékpénztár (1899-ben az Arany János út sarkán). A megyeszékhellyé tett városban megadták a módját a Törvényházának (1891-ben az akkori Werbőczy út sarkán). Sőt, már a millennium éve óta Kaszinójuk is van a szolnokiaknak, ami ráadásul részleteiben nagyon hasonlít az új Országházra. És bizony nézegethette a Magyar Általános Biztosító modern bérházát a bíróság mellett, ami a környék épületei fölé magasodó tetejével jól érzékeltette a tőke erejét.

Mivel Szolnoknak ez a része az elmúlt száztíz évben "alig" változott - eltekintve a bíróság 1924-es emeletráépítésétől - nemcsak a házakra érdemes rácsodálkozni. Hanem például az Arany János utca elejénél lévő, lényegében a mai Kossuth utca közepén álló villanyoszlopra is. Ez jó mutatja, hogy 1910 körül még meg nem fordult senkinek a fejében, hogy pár évtizeddel később itt automobilok fognak hömpölyögni, és nemcsak az a villanypózna, de a pár éves fasorok is útban lesznek. De hát a fotó még akkor készült, amikor - miként az emlegetett villanyoszlop tövében látjuk - taligával történt a csomagok és küldemények kiszállítása a városban, illetve fiákerek jelentették a személyszállítás legkényelmesebb módját. Miközben közvilágítás, kiépített járdák, kövezett úttest, sőt, szerintem telefonok is szolgálták a szolnokiak kényelmét.

Az ismeretlen, de nagyon illedelmes fiatalember 1914. április 29-én járt a szolnoki vasútállomáson. Hogy hová tartott, miért kellett másfél órát várakozni, az nem derül ki az anzikszból, ami tulajdonképpen csak egy gyors üzenet volt a másnapra ígért, hosszú levél előtt. Szeretném hinni, hogy a fiatalember a következő években nem járt újra Szolnokon, mert akkor jó eséllyel valamelyik frontra tartott. Vagy, ha mégis, akkor szerencsésen hazatért Nagydisznódra, ahol König Emilia megvárta, még akkor is, ha e lap postázása után alig fél évtizeddel, az a hely már egy másik országban volt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Propaganda két képpel
Ennek az 1943-as duplafotós képeslapnak a vásárlói közül sokan csak azért tudták, hogy hol készültek ezek a fotók, mert a képes oldalon szerepel Szolnok neve. Nem egyedi, nem jellegzetes részleteket mutatnak ugyanis a képek, és azt gondolom, a háború negyedik évében nem is Szolnok szépségeinek bemutatása céljából készült ez az anziksz.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy hős honvéd emléke
A József Attila és a Százados út kereszteződésében, az egykori laktanya sarkánál immár 85 éve emlékeztet tábla egy 90 évvel ezelőtti balesetre, amikor a közeli kubikgödörbe beszakadó Oreskó Sára és Herbst Jenő szerelmespárt Hanzély Pál honvédhadnagy és társai megmentették, ám a tiszt életét vesztette.

A Szoborpark további képei